Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νεος Κανονισμος Σκυροδεματος 2016


 

Recommended Posts

Καλημέρα...

Εγώ ακόμα δεν έχω καταλήξει στο τι πρέπει να κάνουμε σε κατασκευή που θα ξεκινήσει αύριο αλλά έχει Α.Δ. του 2015 ή τέλος έχει κατατεθεί μετά την 2/4/17 αλλά έχει μελετηθεί το 2016...

 

«Ανάλογα με την χρονική φάση της διαδικασίας προπαρασκευαστικών ενεργειών, ανάθεσης ή εκτέλεσης των συμβάσεων μελετών, παροχής υπηρεσιών ή κατασκευής έργων θα εφαρμόζονται τα ακόλουθα:

α) Για τις μελέτες υπό ανάθεση: Τα τεύχη δημοπράτησης για την ανάθεση μελετών θα προσαρμόζονται κατάλληλα στο μέτρο που απαιτείται, ώστε να λαμβάνουν υπόψη την ισχύ και εφαρμογή του ΚΤΣ-2016 ή, για το διάστημα που μεσολαβεί από την θέση σε ισχύ της παρούσας μέχρι την έναρξη ισχύος του ΚΤΣ-2016, την επικείμενη θέση σε ισχύ και εφαρμογή του.

β) Για τις μελέτες υπό εκπόνηση: Οι μελέτες υπό εκπόνηση (σύνταξη) που συνδέονται με την εφαρμογή του ΚΤΣ-2016 θα προσαρμόζονται κατάλληλα στο μέτρο που απαιτείται, ώστε να λαμβάνουν υπόψη την ισχύ και εφαρμογή του ΚΤΣ-2016 ή, για το διάστημα που μεσολαβεί από την θέση σε ισχύ της παρούσας μέχρι την έναρξη ισχύος του ΚΤΣ-2016, την επικείμενη θέση σε ισχύ και εφαρμογή του. Ειδικά για την περίπτωση ιδιωτικών έργων η σχετική απόφαση θα λαμβάνεται σύμφωνα με τα προαναφερόμενα στο παρόν εδάφιο από τον μηχανικό στον οποίο έχει ανατεθεί η μελέτη, σε συνάρτηση με τον εκτιμώμενο χρόνο έναρξης υλοποίησης της μελέτης.

γ) Για τα έργα σε φάση δημοπράτησης: Εφόσον δεν έχει δημοσιευθεί ακόμη η προκήρυξη του σχετικού για την ανάθεση του έργου διαγωνισμού, θα προσαρμόζονται κατάλληλα στο μέτρο που απαιτείται, τόσο η προκήρυξη και τα λοιπά τεύχη δημοπράτησης, όσο και οι μελέτες που συνδέονται με την εφαρμογή του ΚΤΣ-2016, ώστε να λαμβάνουν υπόψη την ισχύ και εφαρμογή του ΚΤΣ-2016 ή, για το διάστημα που μεσολαβεί από την θέση σε ισχύ της παρούσας μέχρι την έναρξη ισχύος του ΚΤΣ-2016, την επικείμενη θέση σε ισχύ και εφαρμογή του. Εφόσον συντρέχει περίπτωση και προβλέπεται από τις κείμενες διατάξεις, θα ζητούνται προηγουμένως τυχόν απαιτούμενες εγκρίσεις ή σύμφωνη γνώμη άλλων αρμοδίων αρχών. Στην περίπτωση που έχει ήδη δημοσιευθεί η προκήρυξη του σχετικού διαγωνισμού (κατασκευής έργου) ή αυτός βρίσκεται σε εξέλιξη, επιτρέπεται κατά τη φάση σύναψης της σύμβασης ή, στο πλαίσιο των κειμένων διατάξεων, με κοινή συμφωνία των αντισυμβαλλομένων επιλογή της εφαρμογής του νέου ΚΤΣ-2016. Το παρόν εδάφιο εφαρμόζεται κατ'αναλογίαν και σε περιπτώσεις ιδιωτικών έργων.

δ) Για τα έργα υπό εκτέλεση: Έργα, των οποίων η σύναψη της σύμβασης έχει λάβει χώρα πριν από την έναρξη υποχρεωτικής εφαρμογής του ΚΤΣ 2016, με την επιφύλαξη των προαναφερομένων διατάξεων, επιτρέπεται να ολοκληρώνονται σύμφωνα με το ισχύον κατά την υπόψη ημερομηνία σύναψης της σύμβασης κανονιστικό πλαίσιο (ΚΤΣ 97). Εφαρμογή του ΚΤΣ 2016 για εναπομένοντα προς κατασκευή αυτοτελή τμήματα του έργου επιτρέπεται μόνο με ρητή συμφωνία των αντισυμβαλλομένων στο πλαίσιο των κειμένων διατάξεων. Το παρόν εδάφιο εφαρμόζεται κατ' αναλογίαν και σε περιπτώσεις ιδιωτικών έργων»

Στο εδάφιο (β) αναφέρει πως την απόφαση θα την πάρει ο μελετητής ανάλογα με τον χρόνο υλοποίησης της μελέτης!!!!!

Τα εδάφια (γ) και (δ) έχουν την επισήμανση "Το παρόν εδάφιο εφαρμόζεται κατ'αναλογίαν και σε περιπτώσεις ιδιωτικών έργων." 

Πως εφαρμόζονται ή ελέγχονται αυτά τα εδάφια στα ιδιωτικά έργα? Τι σημαίνει "δημοπράτηση" και "σύμβαση" (ποιών?)  σε ιδιωτικά έργα?

 

Ξέρω ότι η άποψη είναι πως ο ΚΤΣ17 έχει εφαρμογή για άδειες που κατατέθηκαν μετά την 2/4/17, αλλά από που προκύπτει?

Ευχαριστώ.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ολοι οι νομοι και αποφασεις ισχυουν (κατα υποχρεωση ) απο την ημερα δημοσιευσης εκτος αν αναγραφεται (στο νομο ή την αποφαση ) κατι αλλο.

Συμφωνα λοιπον με την τελευταια αποφαση (ΦΕΚ Β 4007/16) η εναρξη του ΚΤΣ ειναι 2/4/17 με καποιες μεταβατικες ρυθμισεις (η ορολογια αυτων των ρυθμισεων ταυτιζεται κυριως με αυτη των δημοσιων εργων ).Η περιπτωση σου ειναι η &2δ της αποφασης αυτης

Αν θεωρησουμε οτι οι εννοιες αυτες δεν εχουν συσχετισμο με τις ιδιωτικες αδειες (π.χ η εννοια της συμβασης ταυτιζεται διοικητικα με την εννοια της εκδοσης αδειας; Για μενα ναι γιατι και οι δυο εννοεις σημαινουν την εναρξη υλοποιησης της υποχρεωσης εκτελεσης εργου ) τοτε ισχυει ο γενικος κανονας  2/4/17 (αφου για την ειδικη περιπτωση των ιδιωτικων αδειων δεν αναφερει κατι πιο συγκεκριμμενο )

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα συμφωνήσω, αν και με καλύπτει στο βασικό μου ερώτημα (παλιά ΑΔ, σημερινή κατασκευή) γιατί σύναψη της σύμβασης μπορεί να είναι το εργοληπτικό συμβόλαιο. Μπορεί να είναι η ημερομηνία ανάθεσης στον μηχανικό από τον ιδιοκτήτη της μελέτης και κατασκευής του έργου...

Άρα στην περίπτωση που έχει ανατεθεί και εκπονηθεί η μελέτη το 2016 (εδάφιο β δηλαδή) αλλά κατατέθηκε η Α.Δ. μετά την 2/4/17, μπορεί να ισχυριστεί ο μελετητής πως ο εκτιμώμενος χρόνος υλοποίησης της μελέτης ήταν προ 2/4/17.

Θεωρώ πως νομικά, αν φτάσει κάποια υπόθεση στο ακροατήριο, δεν θα μπορεί κάποιος να ισχυριστεί πως δεν ισχύουν τα παραπάνω.... από την στιγμή που αποδειχθεί πως είναι πραγματικά γεγονότα.

 

Επίσης το (γ) πως αντιστοιχίζεται στα ιδιωτικά έργα? Ποια είναι η φάση δημοπράτησης?

Στα δημόσια είναι η φάση που ακολουθεί την φάση της έγκρισης των μελετών (αφήνω στην άκρη τα περί χρηματοδότησης) και πριν από την φάση της ανάθεσης/κατασκευής.

Κατά αναλογία στα ιδιωτικά θα μπορούσε να είναι η φάση όχι της κατάθεσης στην ΥΔΟΜ αλλά της έγκρισης από την ΥΔΟΜ της μελέτης....

Link to comment
Share on other sites

Ειναι θεμα αυτο γιατι αν υπαρχει συμβατικη υποχρεωση να υπολογισεις με ΚΤΣ 97 και μετα σου ζητησουν να πας με ΚΤΣ 16 τοτε ποιος θα πληρωσει την αμοιβη της νεας μελετης;

Η φαση δημοπρατησης θα μπορουσε να ειναι μια προσκληση για υποβολη προσφορων (ανοιχτη ή κλειστη ) πραγμα δυσκολο για μικρα εργα.Σε μεγαλα ισως γινεται .Ομως για αν εισαι σε φαση δημοπρατησης πρεπει να εχει εκδοθει η αδεια (αυτο ισχυει υποχρεωτικα στα δημοσια εργα )

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά για σύναψη σύμβασης μιλάει το 2δ. Μήπως λοιπόν το ποιο σωστό είναι η ημερομηνία υπογραφής του συμφωνητικού ? Αν ένας ιδιοκτήτης μου ανάθεσε εμένα π.χ. να εκπονήσω μία στατική μελέτη τον Μάρτιο του 2017 και ο αρχιτέκτονας που διαχειρίζεται την άδεια κατέθεσε την άδεια τον Μάιο του 2017 για ένα σωρό λόγους....εγώ τι φταίω ?! 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ρε παιδιά για σύναψη σύμβασης μιλάει το 2δ. Μήπως λοιπόν το ποιο σωστό είναι η ημερομηνία υπογραφής του συμφωνητικού ? Αν ένας ιδιοκτήτης μου ανάθεσε εμένα π.χ. να εκπονήσω μία στατική μελέτη τον Μάρτιο του 2017 και ο αρχιτέκτονας που διαχειρίζεται την άδεια κατέθεσε την άδεια τον Μάιο του 2017 για ένα σωρό λόγους....εγώ τι φταίω ?! 

 

μα δεν υπάρχουν σημαντικές διαφορές με το ΚΤΣ 2016 σε σχέση με τον προηγούμενο !!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σημαντικές ή μη σημαντικές δεν έχει σημασία.

Σημασία έχει πως αν πρέπει να εφαρμοσθεί ο ΚΤΣ'16 πρέπει να γίνει επικαιροποίηση της μελέτης!!!

 

Εκτός από αυτό, ο ΚΤΣ'16 λέει και κάτι για ένα αρχείο καταγραφής των στοιχείων για κάθε βαρέλα σκυροδέτησης, υποχρεωτική αναγραφή των δοκιμίων κλπ κλπ

Σωστά με πράγματα αλλά πλέον πρέπει ο επιβλέπων να βάζει και την υπογραφή του.....

Όχι μόνο να δίνει την εντολή για λήψη δοκιμίων αλλά και να αναγράφει ότι ελήφθησαν... και τι κάνει αν δεν ελήφθησαν δοκίμια από τον ιδιοκτήτη ? Ε?

Και τι φοβάσαι θα πει κάποιος.. τίποτα δεν φοβάμαι αλλά θέλω να ξέρω που πατάω ... δεν νομίζω να είναι κακό....

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω το εξής.. Σε οικοδομή που φτιάχνω ως ιδιοκτήτης (πυλωτή και όροφος) η άδεια βγήκε τον Σεπτέμβρη του 2017. Στην εγκεκριμένη από την πολεοδομία μελέτη ο μελετητής έγραφε c16/20!! Τελικά εγώ μέχρι τώρα (θεμελίωση γενική κοιτοστρωση) έχω χρησιμοποιήσει c20/25 καθώς θεωρώ λάθος το 2017 το c16/20. Η οικοδομή είναι Πάτρα μακριά από θάλασσα.

 

Πιστεύετε ότι σύμφωνα με τον κανονισμό του 2016 έπρεπε να είχα βάλει c25/30;;

Edited by nascar1
Link to comment
Share on other sites

Ο κανονισμος του 2016 αναφερει τις ελαχιστες απαιτησεις στον πινακα Β2-7.

Τον γνωρίζω τον πίνακα. Απλά μερικά πράγματα είναι υποκειμενικά.. Πχ η υγρασία στο βάθος της θεμελίωσης... Edited by nascar1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.