Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επαγγελματικά δικαιώματα


Recommended Posts

2 ώρες πριν, Mitsos Ribopaido said:

BAS κανείς δεν ασχολείται με συνδικαλιστές , και κυρίως με την εετεμ και τον δημόπουλο που ανήκουν αλλού.. Δεν μας εκπροσωπεί κανένας τους .

Αυτοι θέλουν να γίνουν ντεμέκ επιμελητήριο (φυσικά δεν γίνεται αυτό) και φέρνουν ολο αντιρρήσεις και εμπόδια.. Τα γνωρίζω πολύ καλα και σαν ΕΕΠ και γενικά.

Το υπουργείο βιάζεται να κλεισει τα ΕΔ λόγω ευρώπης . Πιστευετε οτι παιρνάνε ΕΔ εμπειροτεχνών? Ουτε καν
Οι 2 συγκεκριμένοι καθηγητές πάντως που ήταν στην επιτροπή έχουν αλλάξει στάση. Τωρα ειναι παραπλανητικό ? δνε ξερω πάντως απο προτάσεις που έχω δει προσωπικά απο πολλά άτομα έχω μια αισιοδοξία.

Οτι νέο έχω θα ενημερώσω. Συγνώμη αν μιλάω με γρίφους ίσως αλλα δνε μπορω να πω πολλά.

Το παιχνίδι είναι στημένο από την αρχή με τη σφραγίδα του ΤΕΕ και έτσι θα πάει μέχρι το τέλος, γιατί απλά αυτό κάνει "κουμάντο". Τώρα όσο αφορά το υποτιθέμενο κείμενο της επιτροπής - γιατί περί αυτού πρόκειται - αποτελεί μία "μπουρδολογία" απανθισμένη με Ελληνικούρες και αναφορές στη προηγούμενη πεντηκονταετία, δίχως συνοχή και νόημα. Οι υποτιθέμενοι συντάκτες του θα πρέπει να είναι αξιολύπητοι με την υπογραφή τέτοιου κειμένου, που βέβαια έχει τη σφραγίδα και την υπογραφή του εμπνευστή του όρου «one man office»  Βασίλη Μπαρδάκη προέδρου του ΣΠΜΕ, ο οποίος βέβαια δεν έχει ούτε το ψυχικό σθένος ούτε το θάρρος να αναφέρει τον τίτλο του ως μέλος της επιτροπής.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  1. Πρέπει να γίνει επίσημα αναφορά στην Ευρώπη, ότι στην Ελλάδα δεν ισχύει η συνθήκη της Bologna, δηλαδή πρώτος κύκλος σπουδών που οδηγεί σε επ. δικαιώματα για όλους τους αποφοίτους. Αυτό σημαίνει πρακτικά, ότι πρέπει και εδώ επιτέλους στην Ουγκάντα, να υπάρχουν και επίσημα ο προπτυχιακός τίτλος Bachelor με τρία έτη, που θα αποδίδεται από όλα τα Ανώτατα ιδρύματα. Επίσης μετά τον προπτυχιακό τίτλο να υπάρχει συνέχεια σε μεταπτυχιακό επίπεδο. Δηλαδή μετά από 5 χρόνια (3 έτη από τον προπτυχιακό και 2 έτη από τον μεταπτυχιακό τίτλο) να αποδίδεται ο ακαδημαϊκός τίτλος Master. Εννοείται ακαδημαϊκά δεν υπάρχουν διαφορές αν το Bachelor ή το Master αποκτήθηκε από το MIT ή από το ΤΕΙ Αθήνας/Πανεπιστήμιο Βόλου για παράδειγμα.
  2. Η ΕΕΤΕΜ πρέπει να εξαφανιστεί, δεν έχει νόημα η ύπαρξή της. Όλοι οι Μηχανικοί με Bachelor (και όσοι έχουν και Master ή άλλους ακαδημαϊκούς τίτλους) εγγραφή στο ΤΕΕ, όπως συμβαίνει στην υπόλοιπη Ευρώπη. Απαραίτητη προϋπόθεση για εγγραφή στο ΤΕΕ ο πρώτος κύκλος σπουδών να έχει ολοκληρωθεί, δηλαδή τα 3 έτη, Bachelor.
  3. Αλλαγή πρόγράμματος σπουδών σε όλα τα ιδρύματα, για το 3+2 (Bachelor + Master).
  4. Δεν νοείται σε λογικά ορθά σκεπτόμενο ον, να έχει καταφέρει να δίνει σε 5 έτη προτπυχιακό τίτλο και μετά να πρέπει ο υποψήφιος να ακολουθήσει άλλα 2 έτη για την απόκτηση του Master. H λέξη ηλίθιος για όποιον κατάφερε και πραγματοποίησε κάτι τέτοιο είναι το λιγοτέρο που μπορεί να αποδοθεί στον ίδιο και στην παρέα του.
  5. Επιτέλους λίγη σοβαρότητα από το υπουργείο Παιδείας. Είναι τόσο χαμηλό το επίπεδο που το καφενείo μπροστά τους φαντάζει CERN.
  6. To TEE είναι γνωστό ότι δεν πρέπει να έχει ουδεμία σχέση με τα επ. δικαιώματα και την απόδοση τίτλων ή εξέταση ακαδημαϊκών τίτλων για επ. δικαιώματα. Δεν έχει κάν το επιστημονικό υπόβαθρό για κάτι τέτοιο. Επίσης το προεδρείο τα τελευταία έτη έχει τραγικά χαμηλό επίπεδο, που το μόνο που καταφέρνει είναι να γελοιοποιείται το ίδιο και να υποβαθμίζει το ΤΕΕ.

 

Edited by Steelman
  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

3. Βλακεία.

4. Παντού στην Γη (συμπεριλαμβανομένης της Ελλάδας) το 5ετές των ελληνικών πολυτεχνείων αναγνωρίζεται ως μάστερ.

  • Upvote 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε @nwo, θα σε παρακαλούσα πριν τοποθετηθείς, αν έχεις την δυνατότητα για κάτι που λες, να μπορείς να το υποστηρίζεις.

  • Like 1
  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, Steelman said:

Συνάδελφε @nwo, θα σε παρακαλούσα πριν τοποθετηθείς, αν έχεις την δυνατότητα για κάτι που λες, να μπορείς να το υποστηρίζεις.

Για το σημείο 4 έχει πάντως δίκιο. Για το integrated master δεν έχεις ακούσει;  Το ελληνικό κράτος με αυτόν τον τρόπο επίσημα θεωρεί τα διπλώματα των ελληνικών πολυτεχνείων επιπέδου master. Αλλά και τα Γερμανικά πχ διπλώματα τα θεωρεί το Γερμανικό κράτος ισότιμα με 3 + 2 χρόνια σπουδών (μπατσελορ + μάστερ)

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, εννοείται ότι το Δίπλωμα της Γερμνανίας είναι ισότιμο με το 3+2.

Εγώ υποστήριξα και είπα:

19 λεπτά πριν, Steelman said:

Αλλαγή πρόγράμματος σπουδών σε όλα τα ιδρύματα, για το 3+2 (Bachelor + Master).

 

Senior Bridge Design Engineer / 200.000€ per year. Το ζήλεψα από τον @nwo

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, Steelman said:

Συνάδελφοι, εννοείται ότι το Δίπλωμα της Γερμνανίας είναι ισότιμο με το 3+2.

Εγώ υποστήριξα και είπα:

 

Senior Bridge Design Engineer / 200.000€ per year. Το ζήλεψα από τον @nwo

Χμμμ. Λοιπόν πρόσεξε το εξής. Αν είχες πάρει δίπλωμα από την Γερμανία (με πάνω από 4 χρόνια σπουδές, διπλωματική ένα εξάμηνο κλπ) από επιστήμη που δεν αντιστοιχείται σε επιστήμη μηχανικού τι γίνεται; Παράδειγμα χημικοί, πληροφορικοί, φυσικοί ... Το ελληνικό κράτος σε αντιστοιχεί με σπουδές που υπάρχουν και αυτές είναι 4ετής. Πάει η ισοτίμηση με μάστερ. Το μεν γερμανικό κράτος σε αναγνωρίζει αλλά στην Ελλάδα ...

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Steelman said:

Senior Bridge Design Engineer / 200.000€ per year. Το ζήλεψα από τον @nwo

Γενικά έχω δεις στις υπογραφές κάποιοι βάζουν ένα εκατομμύριο μλκς χαρτιά και άδειες που έχουν πάρει, αλλά στους μισθούς παραμένουν στο default 30-40 K (ακόμα και στο Λονδίνο), την στιγμή που εγώ σε τελείως ανοιχτές positions, έχοντας μόνο ένα μεταφρασμένο πτυχίο από το ΕΜΠ, και έχοντας ψάξει για δουλειά τελείως γύφτικα, είμαι στα 100 και μέχρι το καλοκαίρι θα είμαι στα 200. Ήθελα στην αρχή να την κάνω την υπογραφή κάπως έτσι:

100.000 € per year Engineer

 

Αλλά κατάλαβα ότι το engineer είναι τειτζιοποιημένο σε όλο τον πλανήτη.

 

Edited by nwo
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε @bob mastoras, αναφέρθηκα σε 3 έτη προπτυχιακό τίτλο όπως σε όλη την Ευρώπη. Ο πρώτος τίτλος δίνει και επ. δικαιώματα όπως η συνθήκη της Bologna.

28 λεπτά πριν, nwo said:

Αλλά κατάλαβα ότι το engineer είναι τειτζιοποιημένο σε όλο τον πλανήτη.

Συνέδελφε @nwo τι εννοείς με το παραπάνω;

28 λεπτά πριν, nwo said:

αλλά στους μισθούς παραμένουν στο default 30-40 K (ακόμα και στο Λονδίνο), την στιγμή που εγώ σε τελείως ανοιχτές positions, έχοντας μόνο ένα μεταφρασμένο πτυχίο από το ΕΜΠ, και έχοντας ψάξει για δουλειά τελείως γύφτικα, είμαι στα 100 και μέχρι το καλοκαίρι θα είμαι στα 200.

Συνέδελφε, εγώ δεν έψαξα καθόλου, ήρθαν από μόνοι τους. Δεν ασχολούμαι καν με αποστολή βιογραφικών. 200.000€ και χωρίς τα Bonus έτσι;

Edited by Steelman
Link to comment
Share on other sites

@Steelman

Από πού προκύπτει ότι δεν ισχύει στην Ελλάδα η συνθήκη της Μπολόνιας; Φυσικά και ισχύει και είναι και μέρος της ελληνικής νομοθεσίας εδώ και χρόνια.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.