Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επαγγελματικά δικαιώματα


Recommended Posts

8 λεπτά πριν, Thanos98 said:

Τα ΤΕΙ στην Ελλάδα είναι 4 έτη ( 3+1 ) που δεν αναφέρεται στην συνθήκη . 

Συνάδελφε, τι εννοείς 3+1;

Δίνουν στα 3 έτη Bachelor; Όχι φυσικά. Υπάρχει ο όρος Bachelor στην Ελλάδα; ;Oχι φυσικά !

Υπάρχει πρόγραμμα σπουδών 3+2 στην Ελλάδα που να οδηγεί στο Bachelor + Master; Όχι φυσικά !

Edited by Steelman
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

5 λεπτά πριν, Steelman said:

Συνάδελφε, τι εννοείς 3+1;

Δίνουν στα 3 έτη Bachelor; Όχι φυσικά. Υπάρχει ο όρος Bachelor στην Ελλάδα; ;Oχι φυσικά !

Δεν καταλαβαίνω που κολλάμε . Λέμε το ίδιο πράγμα . 

Το 3+1 το αναφέρω διότι έχω διαβάσει και έχω ακούσει ότι με την συνθήκη της Μπολόνιας οι πτυχιούχοι ΤΕΙ θα είχαν ε.δ. ενώ η ίδια η συνθήκη δεν το αναφέρει αυτό κάπου .

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, ο πρώτος κύκλος οδηγεί στο επάγγλεμα. Στην Γερμανία, Ελβετία και σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες εγγράφεσαι στο επιμελητήριο μετά τον πρώτο κύκλο σπουδών. Δηλαδή με το Bachelor. Mε το Master έχεις την δυνατότητα εμβάθυνσης σε θεωρητικό επίπεδο και εξειδίκευση. Ακόμηα και στην Αγγλία ξεκινάς με το Bachelor.

Edited by Steelman
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήξερα ότι αναφέρεται σε 180-240 ECTS ώστε να καλύπτει και τα διάφορα πανεπιστήμια διάρκειας 4 ετών και δεν κάνει ρητή αναφορά σε 3 χρόνια για bachelor.

Έχω χάσει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, shin0bi said:

Εγώ ήξερα ότι αναφέρεται σε 180-240 ECTS ώστε να καλύπτει και τα διάφορα πανεπιστήμια διάρκειας 4 ετών και δεν κάνει ρητή αναφορά σε 3 χρόνια για bachelor.

Έχω χάσει κάτι;

Όχι συνάδελφε έτσι είναι.

1oς κύκλος: 180–240 ECTS-Credits, Bachelor
2oς κύκλος: 60–120 ECTS-Credits, Master
3oς κύκλος: Doktor-Grad / PhD

Στην Ελλάδα δεν ισχύει το παραπάνω. Δεν υπάρχει πρώτος κύκλος που να δίνει Bachelor. Δεν υπάρχει κανένα πανεπιστήμιο που να δίνει σε 3 ή 4 έτη Bachelor.

Edited by Steelman
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς πλάκα, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς «δεν υπάρχει πρώτος κύκλος που να δίνει Bachelor». Δηλαδή, κάποιος που τελειώνει οικονομικά τι έχει αν όχι bachelor;

Edited by shin0bi
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, αυτός που τελειώνει ας πούμε οικονομικά, αναφέρεται στην σχολή του ή στο Παράρτημα Διπλώματος (Diploma Supplement) της σχολής ότι η σχολή έχει δύο κύκλους σπουδών, που ο πρώτος οδηγεί σε Bachelor και ο 2ος σε Master;

Aναφέρεται ρητά στο Παράρτημα Διπλώματος ότι ο απόφοιτος τελειώσε με Bachelor;

Να το απλά για να το καταλάβετε. Δεν ισχύει στην Ελλάδα η συνθήκη της Bologna, δεν υφίσταται καν. Aν είχε ισχύ το AΠΘ ας πούμε θα έδινε στα 3 έτη Bachelor και στα 2 έτη Master.

Δεν υπάρχει ο τίτλος B.Eng  ή B.Sc. από ελληνικό ίδρυμα !!!

 

 

Edited by Steelman
Link to comment
Share on other sites

Δίνουν τέτοια πράγματα με τα πτυχία;;; :cry:

Εγώ ένα χαρτί πήρα που λέει δίπλωμα πχ, και θεωρώ ότι βάσει και του πρόσφατου νόμου αναγνωρίζεται παντού ως μαστερ και δεν χρειάζεται να πάρω κάποιο άλλο πιστοποιητικό. 

Αλλά φαντάζομαι ότι αν ποτέ κάποιος σου ζητήσει πχ στο εξωτερικό κάτι τέτοιο, η αντίστοιχη σχολή θα σου το παρέχει. Ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Aγαπητέ συνάδελφε, κάθε σοβαρό ίδρυμα δίνει στον απόφοιτο και Παράρτημα Διπλώματος (Diploma Supplement)

Με το ότι πήρες δίπλωμα αποδεικνύει περίτρανα ότι δεν ισχύει στην Ελλάδα το 3+2 (δηλαδή η συνθήκη της Bologna). Μην το κουράζουμε άλλο συνάδελφοι.

To δίπλωμα (5 ετών) εννοείται ότι ισοδυναμεί με Master. Δεν είναι όμως Master.

Edited by Steelman
  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω. Και ισοδυναμεί και είναι master και μάλιστα πλέον και επίσημα. Το ότι το ονομάζουμε δίπλωμα και όχι μάστερ δεν σημαίνει ότι δεν ισχύει η συνθήκη.

Και ξαναρωτάω για το γενικό με κάθε καλή πρόθεση. Επειδή το ΕΜΠ ας πούμε δεν μου έδωσε τέτοιο παράρτημα (ή και οποιοδήποτε άλλο ίδρυμα στην Ελλάδα), αν πάω και το ζητήσω γιατί το χρειάζομαι για δουλειά στο εξωτερικό τι θα γράφει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.