Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επαγγελματικά δικαιώματα


Recommended Posts

19 ώρες πριν, Earl said:
  • Για ποιο λόγο κάποιοι σαν και εμάς να επιστρέψουμε στην Ελλάδα και να εργαστούμε ως ΠΜ (Braindrain) ;
  • Για ποιο λόγο να επιστρέψουμε και να φέρουμε τεχνογνωσία ;
  • Για ποιο λόγο να επιστρέψουμε και να επενδύσουμε κάνοντας πχ μία εταιρεία με πολύ συγκεκριμένο αντικείμενο σε ένα νομοθετικό / γραφειοκρατικό χάος (Οικονομική ανάπτυξη) ;

Για κανένα λόγο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

7 ώρες πριν, laxanos said:

Υ.Γ Ένα πρόσφατο που μου έρχεται στο μυαλό είναι σε μάθημα υδραυλικής. Εχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να μάθει ο συνάδερφος τον τύπο

της παροχής. Έναν τύπο σε 2 μήνες συναντήσεων ό οποίος αρκούσε για να περάσει το μάθημα. Εν τέλει ο συνάδερφος έγραψε λάθος τύπο εφευρίσκοντας μια δύναμη^2. Μου έκανε εντύπωση ο αφοπλιστικός τρόπος που μου δικαιολόγησε ότι δεν έγινε και κάτι με ένα τετράγωνο....

Λέω το παράδειγμα, ένα απ τα πολλά, όχι γιατί φταίει το παιδί ή κάποιο απ τα παιδιά. Φταίει το κράτος που αυτά τα παιδιά δεν τα αποτρέπει 

έμμεσα ή άμεσα απ το να γίνουν μηχανικοί.!

 

Και φυσικά κόπηκε. Άρα άμα δε μάθει το τύπο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ δε θα λέγετε. Όποιος πήρε πτυχίο λοιπόν, που είναι το 15% περίπου των εισακτέων δε μπορεί να μπαίνει στο ίδιο καλάθι με αυτούς που περάσανε και φύγανε νύχτα από τα ΤΕΙ. Αλλιώς να βάλουμε στο ίδιο καλάθι και τους διπλωματούχους με αυτους που μπαίνουν με 2 και 3 στα  πολυτεχνεία επειδή είναι μουσουλμάνοι, με μεταγραφές από Βουλγαρίες κτλ. Αυτοί ούτε εξίσωση πρώτου βαθμού δεν λύνουν, άρα όλοι οι διπλωματούχοι είναι αγράμματοι; Πιο ηλίθια σκέψη από το να συγκρίνεις εισακτέο με απόφοιτο χρειάζεται κόπο για να βρεθεί...

 

Να μιλήσω εγώ για απόφοιτο ΜΜ ΕΜΠ με μεταπτυχιακό που δεν ήξερε βασικότατα πράγματα για αντλίες; Που του έλεγα για τον ΕΛΟΤ HD384 και με κοίταζε σα χαζός; Ο πιο άχρηστος μηχανικός που έχω συναντήσει. Νομίζεις ότι θεωρώ όλους τους ΜΜ ΕΜΠ το ίδιο άχρηστους επειδή βρήκα ένα τέτοιον μπροστά μου;

 

 

  • Like 1
  • Upvote 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αλέξιε με μονοψήφια χρόνια να απομένουν μέχρι το μέγιστο όριο των 67 για την σύνταξη και την κρίση που έχει η οικοδομή , ελάχιστα με ενδιαφέρουν προσωπικά τα ΕΔ . Συζητάω όμως και προσπαθώ να είμαι δίκαιος , για το γαμώτο που λένε ... 

Επειδή πριν 40 χρόνια μίλαγα στις συνελεύσεις για αυτά και κατεβάζαμε παράταξη με μόνο θέμα αυτά ... Αλλά τις πρώτες θέσεις τις είχαν το πολισάριο , η νικαράγουα και η πράγα ... επίσημα , γιατί ανεπίσημα τον είχαν οι προσδοκίες για διορισμούς , όπως και έγινε...

 

Από την άλλη όταν το 50 % των μελών του τεε είναι εκ του εξωτερικού , το να λέμε για βάσεις εισαγωγής , πλησιάζει στα όρια του γραφικού . 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι είδα γενικά το τι απόψεις υπάρχουν! Οπως είπα και στο πρώτο post για τα κολέγια ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ Αγγλίας κυρίως

τα έχω σε πολύ χειρότερη μοίρα απο τα ΤΕΙ. Τα οποία ΤΕΙ δεν θεωρώ οτι υποβαθμίζονται σαν ιδρύματα εν τη γέννεση αλλά αναγκαστικά

το επίπεδο σπουδών πέφτει όσο πέφτει και η ποιότητα των εισακτέων.

Στο θέμα των Ε.Δ συμφωνούμε στο ότι πρέπει να υπάρξει σαφής και πλήρη θεσμοθέτηση αυτών.

Δεν πιστεύω στα πλήρη Ε.Δ εν τη αφετηρία αλλά δέχομαι και επικροτώ την ανέλιξη βάση της σχετικής εμπειρίας.

Υ.Γ Το παλικάρι του προηγούμενου παραδείγματος είχε την υδραυλική πτυχίο. Ο όλος συλλογισμός μου είναι ότι ενώ είναι φτάσει πτυχίο

ούτε τις μονάδες δεν ήταν σε θέση να ελέγξει. Προφανώς και δεν αναφέρομαι ότι είναι έτσι όλοι εκ των ΤΕΙ αλλα δυστυχώς η πλειοψηφία.

Εδώ που τα λέμε σκεφτείται τη θέση ενός καθηγητη όταν θα μπεί να κάνει ανάλυση η γραμμική άλγεβρα ή γεωμετρία κλπ σε φοιτητές εκ των

οποίων ο πρώτος μπήκε με 9000μόρια.

Προφανώς αυτό που λέει ο @BAS ισχύει και το εθιξα και εγω σε προηγούμενο post. Αναλογα με τις συνθήκες και την "αγορά" υπήρξαν και ενδεχομένως

θα υπάρξουν χρονιές με ιδιαίτερα υψηλού επιπέδου εισακτέους. Γνώμη μου είναι ότι δεν μπορεί να καθορίζεται το επίπεδο και το πρόγραμμα σπουδών

μιας σχολής ανάλογα με τη ζήτηση της αγοράς. Για παράδειγμα τότε θα έπρεπε να υπάρχουν σήμερα 2 εξάμηνα μάθημα "ρυθμιση αυθαιρέτων". Πρώτο θρανίο

εγώ και ο @BAS... Και στα διαλείμματα θα τσακωνόμασταν για την μπάλα...

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Για την αποκατάσταση της τάξης και μερικών πικρών αληθειών ιδού μερικές σχολές, εκ των οποίων οι 3 πρώτες το πάλαι ποτέ θεωρούνταν υψηλόβαθμες

Πολ. μηχανικοί ΔΠΘ     12913

Τοπογράφοι ΑΠΘ          12472

Αρχιτέκτονες   ΔΠΘ    11537  (κάτω από τη βάση)

Μηχανικοί περ/ντος Χανιά   10440

Μηχανικοί ορυκτών πόρων  Χανιά  9034

Μηχανικοί πληροφορικής   Παν. Δυτ. Μακ.   11601

Μηχανικοί περιβάλλοντος  Παν. Δυτ. Μακ.     9546

  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Η εμφάνιση τέτοιου είδους χαμηλών βάσεων είναι ένα ακόμα πρόβλημα, όχι η ένδειξη ότι ο βαθμός ή διάφορες άλλες ελλείψεις δεν έχουν σημασία. Απλά είναι διαφορετικής φύσης πρόβλημα που πρέπει να συζητιέται ανεξάρτητα.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Alexios said:

Για την αποκατάσταση της τάξης και μερικών πικρών αληθειών ιδού μερικές σχολές, εκ των οποίων οι 3 πρώτες το πάλαι ποτέ θεωρούνταν υψηλόβαθμες

Πολ. μηχανικοί ΔΠΘ     12913

Τοπογράφοι ΑΠΘ          12472

Αρχιτέκτονες   ΔΠΘ    11537  (κάτω από τη βάση)

Μηχανικοί περ/ντος Χανιά   10440

Μηχανικοί ορυκτών πόρων  Χανιά  9034

Μηχανικοί πληροφορικής   Παν. Δυτ. Μακ.   11601

Μηχανικοί περιβάλλοντος  Παν. Δυτ. Μακ.     9546

Τελικά τώρα μετράνε τα μόρια ή όχι ; 

Για Γράψτε και την πικρή αλήθεια :πόσες σχολές μηχανικών  ΤΕΙ έχουν βάση εισαγωγής πάνω από 10 χιλιάδες μορια και πόσες κάτω από 6 ; εκεί δεν μας συμφέρει ; αυτή δεν είναι η πραγματικότητα ; 

Θα μου επιτρέψετε να κάνω ένα σχόλιο , παρόλο που κάποιοι είναι ευαίσθητοι,  μια χαρά είναι η κατάσταση των δικαιωμάτων και δεν πρέπει να γίνει καμία μα καμία αλλαγή  . Αν ποτέ γίνει πρέπει και οι διπλωματούχοι να ανέβουν επίπεδο . Οι του ΤΕΙ να κάνετε κάποτε την αυτοκριτική σας    

  • Like 1
  • Upvote 2
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

On 16/12/2018 at 8:14 ΜΜ, stayros said:

Και φυσικά κόπηκε. Άρα άμα δε μάθει το τύπο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ δε θα λέγετε. Όποιος πήρε πτυχίο λοιπόν, που είναι το 15% περίπου των εισακτέων δε μπορεί να μπαίνει στο ίδιο καλάθι με αυτούς που περάσανε και φύγανε νύχτα από τα ΤΕΙ. Αλλιώς να βάλουμε στο ίδιο καλάθι και τους διπλωματούχους με αυτους που μπαίνουν με 2 και 3 στα  πολυτεχνεία επειδή είναι μουσουλμάνοι, με μεταγραφές από Βουλγαρίες κτλ. Αυτοί ούτε εξίσωση πρώτου βαθμού δεν λύνουν, άρα όλοι οι διπλωματούχοι είναι αγράμματοι; Πιο ηλίθια σκέψη από το να συγκρίνεις εισακτέο με απόφοιτο χρειάζεται κόπο για να βρεθεί...

 

Να μιλήσω εγώ για απόφοιτο ΜΜ ΕΜΠ με μεταπτυχιακό που δεν ήξερε βασικότατα πράγματα για αντλίες; Που του έλεγα για τον ΕΛΟΤ HD384 και με κοίταζε σα χαζός; Ο πιο άχρηστος μηχανικός που έχω συναντήσει. Νομίζεις ότι θεωρώ όλους τους ΜΜ ΕΜΠ το ίδιο άχρηστους επειδή βρήκα ένα τέτοιον μπροστά μου;

 

 

Υπάρχουν και οι μηχανικοί που τους δίνεις δευτεροβάθμια εξίσωση και κοιτάνε το ταβάνι ή τους μιλάς για πίνακες (εφαρμογή στα ελατήρια ) και κοιτάνε τον πίνακα παράδοσης  . Αυτοί πάντα θα υπάρχουν . Όμως κάπου είναι περισσότεροι και κάπου ελάχιστοι  .

 

Μην κάνετε άσκοπες παραθέσεις. Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής. AlexisPap

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Thanos98 said:

Θα μου επιτρέψετε να κάνω ένα σχόλιο , παρόλο που κάποιοι είναι ευαίσθητοι,  μια χαρά είναι η κατάσταση των δικαιωμάτων και δεν πρέπει να γίνει καμία μα καμία αλλαγή  . Αν ποτέ γίνει πρέπει και οι διπλωματούχοι να ανέβουν επίπεδο . Οι του ΤΕΙ να κάνετε κάποτε την αυτοκριτική σας    

Το ότι λες πως τα δικαιώματα είναι μια χαρά έτσι όπως είναι, ακόμα και αν υποθέσουμε ότι δεν υπήρξαν ποτέ ΤΕΙ και απόφοιτοι ΤΕΙ, φανερώνει ότι έχεις πλήρη άγνοια της αγοράς.

Ακόμα και ανάμεσα σε διάφορες ειδικότητες διπλωματούχων υπάρχουν αδικίες σε ότι αφορά τα δικαιώματα.

Επίσης, όταν λες αναβάθμιση των διπλωματούχων τι ακριβώς εννοείς? 

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι γίνεται με μηχανολόγους ηλεκτρολόγους ΤΕΙ. Θεωρώ ότι οι τοπογράφοι ΤΕΙ παίρνουν δικαιώματα, όπως και οι Έργων Υποδομής βάσει των αναλογούντων. Θεωρώ όμως πολύ αδικημένους των δομικών έργων καθώς θα ασκούν το βασικό αντικείμενο σπουδών τους (δομοστατικά) με μεγάλο περιορισμό.

Οι δε διπλωματούχοι (τουλάχιστον του κατασκευαστικού τομέα, ΠΜ, ΑΜ, ΑΤΜ) είναι γελοία ευνοημένοι σε σχέση με τις γνώσεις και το επίπεδο σπουδών τους. Αδικαιολόγητα μεγάλο εύρος δικαιώματος υπογραφής, που διαιωνίζει πολλές παθογένειες. Και μιλάω και για τις τρεις ειδικότητες, αλλά και ειδικά για ΠΜ και ΑΤΜ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.