Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επαγγελματικά δικαιώματα


Recommended Posts

10 ώρες πριν, Steelman said:

Μπορεί όποιος ενδιαφέρεται να εκπονήσει διδακτορική διατριβή και στο Διεθνές Πανεπιστήμιο Ελλάδος και Πανεπιστημίο Δυτικής Αττικής. Πέντε χρόνια συνολικές σπουδές με 300ECTS. Και οι δύο είναι Πολ. Μηχανικοί ΠΕ με συνολική διάρκεια 5 ετών και 300ECTS !

Αυτό καραμπινάτα δεν ισχύει:

1) Το ΠΑΔΑ προσφέρει 4ετή πτυχία μηχανικών.

2) Το τι θα γίνει μετά την συγχώνευση του Διεθνούς με το ΤΕΙ ας το αφήσουμε πρώτα να εξελιχτεί. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να προτρέχουμε το τι θα γίνει με μια συγχώνευση που δεν έχει κατατεθεί καν ως σχέδιο νόμου για συζήτηση.

3) Αναμένουμε ακόμα το ΠΔ για τα επαγγελματικά δικαιώματα των ΤΕΙ. Υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο το ΠΑΔΑ να εντάσσεται μέσα σε αυτό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 ώρα πριν, Steelman said:

`Εχει σχολη Μηχανικών. Ειναι το ίδιο. Αντιγραφω απο την σελιδα του πανεπιστημιου:

Στόχος της Σχολής Μηχανικών είναι η παροχή υψηλού επιπέδου εκπαίδευσης και η εκπόνηση πρωτότυπης έρευνας στα πεδία που θεραπεύουν τα Τμήματά της. Τα Τμήματα της Σχολής προσφέρουν εκπαίδευση και στους τρείς ακαδημαϊκούς κύκλους σπουδών, προπτυχιακές, μεταπτυχιακές και διδακτορικές σπουδές. 

Να θυμίσω ότι μόνο πανεπιστήμιο και πολυτεχνείο/πολυτεχνικές σχολές μπορούν να αποδώσουν και τους τρεις τίτλους, δηλαδή προπτυχιακές, μεταπτυχιακές και διδακτορικές σπουδές.

Μου αρέσει όμως που βγάζετε χολή. Το διασκεδάζω.

Είδες το πρόγραμμα σπουδών συνάδελφε;

 

Τι διασκεδάζεις συνάδελφε  αφού λάθος είσαι . Πάνε ρώτα κανέναν φοιτητή από το ΠΑ.ΔΑ ή από το ΤΕΙ Σερρών .

Α-Ι-Ω-Ρ-Ο-Υ-Ν-Τ-Α-Ι τα επαγγελματικά τους δικαιώματα και εάν πέσει η κυβέρνηση βλέπω να παραμένουν έτσι , κάτι ενδιάμεσο μεταξύ ΤΕΙ και Πολυτεχνείου .

Τι έγινε τελικά στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας ; Που πήγαν οι φοιτητές του ΤΕΙ και οι καθηγητές τους ; 

Για αποκατάσταση της αλήθειας https://www.esos.gr/sites/default/files/articles-legacy/nomoshedio_gia_kene_2-11-20181.pdf .

 

 

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν μπορείτε να δείτε το προφανές .

Το ΠΑΔΑ και το ΔΙΕΠΑΘΕ , είναι Πανεπιστήμια οπότε δεν έχουν καμία σχέση με τα ΤΕΙ . Είναι καινούργια ΔΙΑΚΡΙΤΑ ιδρύματα που ιδρύθηκαν ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ των παλιών ΤΕΙ .

Οι νέοι εισακτέοι μπαίνουν σε νέο ίδρυμα , οι παλιοί θα πρέπει να περάσουν μία διαδικασία ισοτιμίας που είναι συνήθης σε αυτές τις περιπτώσεις και οι πτυχιούχοι θέλουν κατατακτήριες .

Τώρα το αν θα γίνουν 5ετή , που εγώ θεωρώ ότι θα γίνουν και γρήγορα , γιατί είναι αυτοδιοικούμενα ιδρύματα ή θα παίξει το 4+1 , αυτό θα το δούμε  . Στην περίπτωση του 4+1 υπάρχει ήδη δεδομένη πρακτική με τα πτυχία των δύο πανεπιστημίων της Κύπρου που είναι 4ετή και αναγνωρίζονται από το ΤΕΕ .

Νομικά δε όλες οι αποφάσεις που αφορούσαν τα ΤΕΙ δεν αφορούν τα νέα πανεπιστήμια , αφού πλέον καταργήθηκε ο δεύτερος παράλληλος πυλώνας της ανώτατης εκπαίδευσης ο τεχνολογικός .

Οσο για την Θεσσαλία , όπως έχω ξαναγράψει , πρακτικά δεν έχουμε σχολές μηχανικών πρώτης γραμμής , αλλά σχολές θολούρας , απλά για εξυπηρέτηση των συντεχνιακών αντιλήψεων .

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Οπως εχω αναφερει σε προηγουμενο ποστ , συμφωνα με καθηγητες του ΠΑΔΑ, το 4+1 ειναι αμεσα εφαρμοσιμο και ευκολο.

Επισης το μορφωμα π εμφανιστηκε σαν πορισμα των Π.Μ ακομα συζητιεται

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για να διαβάσετε λίγο .

http://www.ucy.ac.cy/cee/documents/UGrad/Studies/undergradStudiesCEE_2014-25_greek.pdf

http://www.ucy.ac.cy/cee/el/academicprogramms/undergraduate

Παράθεση

ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΤΥΧΙΟΥ Το Πτυχίο Πολιτικού Μηχανικού και Μηχανικού Περιβάλλοντος αναγνωρίζεται πλήρως από το Επιστημονικό και Τεχνικό Επιμελητήριο Κύπρου (ΕΤΕΚ). Eπιτρέπει την εγγραφή του κατόχου στο μητρώο του ΕΤΕΚ, σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις, παρέχοντάς του τα επαγγελματικά δικαιώματα του Πολιτικού Μηχανικού.

https://www.cut.ac.cy/faculties/fet/ceg/programmes-of-study/undergraduate/degree-in-civil-engineering/

Παράθεση

Οι απόφοιτοι εγγράφονται ως μέλη του Επιστημονικού Τεχνικού Επιμελητηρίου Κύπρου (ΕΤΕΚ) απολαμβάνοντας όλα τα επαγγελματικά δικαιώματα του Μηχανικού.

Εδώ έχουμε τα δύο πανεπιστήμια της Κύπρου που παρέχουν 4ετή προγράμματα ΠΜ , το ένα πιο θεωρητικό , το άλλο πιο τεχνολογικό με πρακτική άσκηση και τα δύο εγγράφονται στο ΕΤΕΚ και ως βασικό πτυχίο που δίνει τα ΕΔ είναι το 4ετές μπάτσελορ των 240 ΔΜ . 

Το ίδιο το ΕΤΕΚ ζητάει από τους Ελληνες να είναι μέλη του ΤΕΕ με 5ετείς σπουδές . 

Νομίζω ότι όλα αυτά , τώρα μετά την κατάργηση των τει θα βρουν και εδώ τον δρόμο τους .

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Steelman said:

`Εχει σχολη Μηχανικών. Ειναι το ίδιο.

Μπορεί να έχει τα πάντα, να γραφτεί ακόμα και στο ΤΕΕ αλλά μέχρι να δεις κάποιον να ασκεί και το ίδια επάγγελμα μη θεωρείς δεδομένο τίποτα.

Εγώ βλέπω να συνεχίζεται η διάκριση μεταξύ ΠΕ και ΤΕ, απλά οι τελευταίοι θα έχουν και ακαδημαϊκούς τίτλους για να συναγωνίζονται μεταξύ τους

Προσθέτοντας 5ο έτος, ενιαίο και αδιάσπαστο, ΙΣΩΣ πάρουν και τα σχετικά δικαιώματα, αλλά σ' αυτό πρέπει να δούμε και το παράδειγμα των ΤΕΙ δασοπονίας που όπως είπε ο ΒΑΣ έγιναν πενταετείς. Μετατράπηκαν άραγε και σε σχολές δασολογίας ή παραμένουν δασοπονίας? Για όσους δε γνωρίζουν οι δασικοί χωρίζονται μεταξύ τους σε δασολόγους (ΠΕ) και δασοπόνους (ΤΕ). Το ότι αναγνωρίστηκαν τα κυπριακά εμένα δε μου λέει κάτι. Όλα τα εξωτερικού αναγνωρίζονται εδώ και χρόνια αλλά στο εσωτερικό δεν είχε αλλάξει κάτι.

Καμία χολή από την πλευρά μου, εγώ το ΠΔΑ το χαιρέτησα από την αρχή με ενθουσιασμό και μακάρι να λειτουργήσει ως πραγματικό πανεπιστήμιο για να πάμε και μεις οι ίδιοι ή τα παιδιά μας.

Edited by georgios_m
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, BAS said:

Στην περίπτωση του 4+1 υπάρχει ήδη δεδομένη πρακτική με τα πτυχία των δύο πανεπιστημίων της Κύπρου που είναι 4ετή και αναγνωρίζονται από το ΤΕΕ .

Τα πτυχία αλλοδαπής αναγνωρίζονται από τον ΔΟΑΤΑΠ. Και αν σκοπεύεις έχεις ισοτίμιση και αντιστοίχιση με πτυχίο πολυτεχνικό άρα 5ετές θα πρέπει να κάνεις συνεκτίμηση. Μετά δεν θεωρείται ότι έχεις δύο πτυχία ένα μπάτσελορ και ένα μάστερ αλλά ένα δίπλωμα όπως νοείται στο ελληνικό πλαίσιο. Για το ΠΑΔΑ πώς θα γίνει αυτό; 

 

4 λεπτά πριν, BAS said:

Νομίζω ότι όλα αυτά , τώρα μετά την κατάργηση των τει θα βρουν και εδώ τον δρόμο τους .

Ίσως πάντως επικρατήσει σχετικά σύντομα καλή θέληση . Μόνο έτσι θα λυθούν τα ζητήματα.

 

4 λεπτά πριν, georgios_m said:

Εγώ βλέπω να συνεχίζεται η διάκριση μεταξύ ΠΕ και ΤΕ, ...

Οι ΠΑΔΑ είναι ΠΕ. Η διάκριση στο βαθμό που θα υπάρχει θα είναι μεταξύ ΠΕ και ΠΕ.

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, bob mastoras said:

Οι ΠΑΔΑ είναι ΠΕ. Η διάκριση στο βαθμό που θα υπάρχει θα είναι μεταξύ ΠΕ και ΠΕ.

Έστω. Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. Ο ρόλος του καθενός δεν αλλάζει, απλά αναβαθμίζεται η ονομασία του (του ρόλου). Είναι σα να πεις ότι ο λοχίας από οπλίτης να λέγεται κι αυτός αξιωματικός. Αλλά ο ρόλος του στη μονάδα να παραμείνει οπλίτης. 

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα συνάδελφοι,

9 ώρες πριν, ekechagi said:

3) Αναμένουμε ακόμα το ΠΔ για τα επαγγελματικά δικαιώματα των ΤΕΙ. Υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο το ΠΑΔΑ να εντάσσεται μέσα σε αυτό.

συνάδελφε ξέχασέ τα τα TEI. Δεν μας ενδιαφέρουν καν τα ΤΕΙ. Εδώ μιλάμε ΜΟΝΟ για πανεπιστήμια και Μηχανικούς ΠΕ (δηλαδή  Διεθνές Πανεπιστήμιο Ελλάδος και Πανεπιστημίο Δυτικής Αττικής).

8 ώρες πριν, Thanos98 said:

Τι διασκεδάζεις συνάδελφε  αφού λάθος είσαι . Πάνε ρώτα κανέναν φοιτητή από το ΠΑ.ΔΑ ή από το ΤΕΙ Σερρών .

Διαδκεδάζω πάρα πολύ συνάδελφε όταν εναφέρομαι σε πανεπιστήμιο και μερικοί μιλάμνε ακόμη για φαντάσματα και για TEI. Aντιγράφω πάλι από την σελίδα του πανεπιστημίου:

Στόχος της Σχολής Μηχανικών είναι η παροχή υψηλού επιπέδου εκπαίδευσης και η εκπόνηση πρωτότυπης έρευνας στα πεδία που θεραπεύουν τα Τμήματά της. Τα Τμήματα της Σχολής προσφέρουν εκπαίδευση και στους τρείς ακαδημαϊκούς κύκλους σπουδών, προπτυχιακές, μεταπτυχιακές και διδακτορικές σπουδές. 

8 ώρες πριν, Thanos98 said:

Α-Ι-Ω-Ρ-Ο-Υ-Ν-Τ-Α-Ι τα επαγγελματικά τους δικαιώματα και εάν πέσει η κυβέρνηση βλέπω να παραμένουν έτσι , κάτι ενδιάμεσο μεταξύ ΤΕΙ και Πολυτεχνείου .

Τι αιρούνται συνάδελφε; Εχεις δει απόφοιτο πανεπιστημίου από πολυτεχνική σχολή να μην έχει επ. δικιαώματα; Και πως να μην διασκεδάζω όταν βλέπω, ενώ αναφέρομαι σε πανεπιστήμια, άλλοι αναφέρονται σε ΤΕΙ. ΔΕΝ μας αφορούν τα ΤΕΙ, εδώ μιλάμε για Μηχανικούς ΠΕ.

3 λεπτά πριν, georgios_m said:

Έστω. Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. Ο ρόλος του καθενός δεν αλλάζει, απλά αναβαθμίζεται η ονομασία του (του ρόλου). Είναι σα να πεις ότι ο λοχίας από οπλίτης να λέγεται κι αυτός αξιωματικός. Αλλά ο ρόλος του στη μονάδα να παραμείνει οπλίτης. 

Ορίστε πρωι-πρωι τι ανγκάζομαι να διαβάζω...

 

 

 

 

 

Edited by Steelman
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, Steelman said:

Εχεις δει απόφοιτο πανεπιστημίου από πολυτεχνική σχολή να μην έχει επ. δικιαώματα;

Χμ. κι όμως, υπάρχει κι αυτό.. ούτε η εγγραφή στο ΤΕΕ είναι αρκετή για να πάρεις δικαιώματα. πρέπει να σε εντάξουν και στην κατάλληλη ειδικότητα. 

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.