Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επαγγελματικά δικαιώματα


Recommended Posts

Αυτό θα σου συμβεί έτσι κι αλλιώς, ακόμα κι αν η σχολή δεν καταργηθεί. 

Πάντως:

"...η τύχη της κινητής περιουσίας, των αρχείων και κάθε άλλη σχετική λεπτομέρεια, ρυθμίζονται κατά περίπτωση με αποφάσεις των υπουργών....  Σε περίπτωση κατάργησης του φορέα χωρίς μεταφορά των αρμοδιοτήτων του, αρμόδιο για τα ανωτέρω είναι το εποπτεύον τον καταργούμενο φορέα υπουργείο". (Ν3895/2010, Άρθρο 1, Παράγραφοι 3 και 4α αντίστοιχα)

Τον καιρό που θα το χρειαστείς μπορεί το χαρτί σου όχι απλώς να έχει σκαναριστεί αλλά να το έχουν διαβάσει και με Abby Fine και να στο βρουν αμέσως. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

15 ώρες πριν, pallaks said:

Stayros πραγματικά πιστευώ ότι έχεις εμμονή με τίτλους που θα ήθελες να είχες ενώ δεν έχεις. Όχι συνάδελφε δε γράφουμε τέτοιες αρλούμπες στις σφραγίδες μας, γράφουμε την ιδιότητα του πτυχίου μας και δεν αναφέρει ΠΜ που νομίζεις εσύ, πολιτικών δομικών έργων ή πολιτικών έργων υποδομής  αναφέρει και κουράστηκα, μόχθησα, στερήθηκα για να το πάρω στην ώρα μου. Αν οικιοποιούμουν τίτλους που δεν τους κατέχω δεν θα έβλεπα καμία από δουλειά από συναδέλφους ΠΕ. Τώρα εσύ γράψε ότι θέλεις στη σφραγίδα σου αλλά εγώ θέλω να είμαι σωστός αρχικά στους πελάτες που με εμπιστεύονται και έπειτα σε συναδέλφους που διαβάζουν την δουλειά μου. 

Υπενθύμιση: Το θέμα μας είναι επ. δικαίωματα και εδώ πρέπει να δώσουμε βάση, όχι wannabe τίτλοι, όχι bolognies και δε ξέρω τι άλλο. Αν θες άνοιξε άλλο θέμα και τοποθετήσου εκεί, σε λίγο καίρο θα ανέβει ένα σχέδιο νόμου που αφορά και ορίζει το επαγγελματικό μέλλον των Δ.Ε και Ε.Υ. και είναι πολύ σοβαρό αυτό για εμάς. Προσπάθησε να κατανοήσεις τη σοβαρότητα του θέματος.

Κάτσε , Θεωρεις υπάρχει διαφορά μεταξύ ΠΜ ΤΕ με Μηχανικούς Δ.Ε και Μηχανικούς Ε.Υ; ( και θα σου ξανά πω δυστυχώς ότι ΕΔ για μηχανικούς ΤΕ δεν θα εκδώσει ποτέ. Αλλιώς δεν θα τα κλεινε ) 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το λέει και ο τίτλος: οι Δομικών Έργων εξειδικεύονται στα δομικά έργα και οι Έργων Υποδομής στα έργα υποδομής. Υπάρχουν ακόμα οι ιστοσελίδες με τα μαθήματα κάθε τμήματος που δείχνουν τι υποτίθεται ότι ξέρει και δεν ξέρει ο καθένας. Για κάποια μαθήματα διατηρούνται και τα περιγράμματα με την ύλη και τους εκπαιδευτικούς στόχους, κάνοντας σαφή και τα όρια των παρεχόμενων γνώσεων. 

Αξίζει να σημειωθεί ότι η διάκριση σε δομικά έργα και έργα υποδομής είναι ένας ακόμα τρόπος ταξινόμησης των γνώσεων της επιστήμης του πολιτικού μηχανικού.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζεις οτι τα τμήματα Δ.Ε και Ε.Υ απλά μετονομάστηκαν σε Π.Μ ΤΕ έτσι; Κυρίως για να δείξουν στην Ελληνική κοινωνία οτι ειναι και αυτοί  Π.Μ και οχι κάτι διαφορετικό. 

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

δε νομίζω ότι απλώς μετονομάστηκαν. συγχωνεύθηκαν κιόλας ώστε τουλάχιστον ως τμήματα να καλύπτουν όλο το γνωστικό αντικείμενο.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, georgios_m said:

δε νομίζω ότι απλώς μετονομάστηκαν. προσέθεσαν και την ύλη που έλλειπε για να συμπληρωθεί το αντικείμενο του πολιτικού μηχανικού.. 

Καταλαβαινώ τι εννοείς  δικέ μου και καταλαβαίνω και τον τρόπο που σκέφτεσαι.Δεν χρειαζόταν να το κάνεις καν edit :cool: . Γιαυτό άκου προσεκτικά σε παρακαλώ: Δεν πρόσθεσαν τίποτα στα τμήματα ΠΜ ΤΕ. Καμία ύλη.  Αυτό που έκαναν ήταν να ''μεταφέρουν'' τη ονομασία του τίτλου της σχολής στην κατευθύνση.

 Παράδειγμα : ΠΜ ΤΕ με κατέυθυνση στο Τομέα Τεχνικών Έργων είναι ακρίβως το ίδιο με τον Μηχανικό Δομικών Έργων.  

Αντίστοιχα: ΠΜ ΤΕ με κατεύθυνση στο Τομέα Γεωτεχνικής Μηχανικής και Συγκοινωνιακής Υποδομής ειναι το ίδιο Μηχανικό Έργων Υποδομής. 

Και τα 2 παραδείγματα θεραπέυουν το αντικείμενο του Πολιτικού Μηχανικού. Ουσιαστικά ειναι σαν να διάλεγες το Τομέα που ήθελες απ'οταν έκανες το Μηχανογραφικό σου. Ελπίζω να με καταλαβαίνεις. Επίσης ο αριθμός μαθημάτων ειναι ο ίδιος σε περίπτωση που έχεις αμφιβολίες. 

 

Μην κάνετε άσκοπες παραθέσεις. Διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής. AlexisPap

Edited by AlexisPap
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι, κατάλαβα. Αν είναι έτσι όμως, μόνο το τμήμα μετατράπηκε σε πολιτικών μηχανικών, αφού θεραπεύει ακαδημαϊκά όλο το αντικείμενο, όχι όμως και το πτυχίο που απονέμει. Διότι άλλο "ΠΜ με κατεύθυνση" κι άλλο ΠΜ σκέτο. 

Αυτά είναι αλχημείες των καθηγητών που μάλλον κάτι διοικητικό ήθελαν να πετύχουν (πχ τον ελάχιστο αριθμό μελών ΔΕΠ για να μη τους κλείσουν) παρά το να δείξουν στην κοινωνία ότι οι απόφοιτοι είναι Πολιτικοί Μηχανικοί. Γι' αυτό και τέτοιες αλλαγές δε μεταφράζονται σε επαγγελματικά δικαιώματα.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, georgios_m said:

Ναι, κατάλαβα. Αν είναι έτσι όμως, μόνο το τμήμα μετατράπηκε σε πολιτικών μηχανικών, αφού θεραπεύει ακαδημαϊκά όλο το αντικείμενο, όχι όμως και το πτυχίο που απονέμει. Διότι άλλο "ΠΜ με κατεύθυνση" κι άλλο ΠΜ σκέτο. 

Αυτά είναι αλχημείες των καθηγητών που μάλλον κάτι διοικητικό ήθελαν να πετύχουν (πχ τον ελάχιστο αριθμό μελών ΔΕΠ για να μη τους κλείσουν) παρά το να δείξουν στην κοινωνία ότι οι απόφοιτοι είναι Πολιτικοί Μηχανικοί. Γι' αυτό και τέτοιες αλλαγές δε μεταφράζονται σε επαγγελματικά δικαιώματα.

Καλά αυτά είναι στο μυαλό σας τελείως.(Με συγχωρείτε αν έχετε κάποια ηλικία αλλά δεν μπορώ να διαβάζω τέτοια πράγματα. )  Πάλι τελείως  απλά τα πράγματα μπορούν να τα κάνουν : όσοι είναι Ε.Υ τότε ΠΜ με αυτή τη κατεύθυνση. Και ούτω καθεξής. 

Καλα αυτά τα μάλλον και ίσως και μα και μου και αλχημείες θέλω πολύ να τα αφήσω ασχολίαστα. Αλλά δεν μπορώ : κοιτάξτε τις δικές σας αλχημείες σας παρακαλώ εκεί στα ΤΕΕ που μου βγαίνετε έξαλλοι από τα Πολυτεχνεία 23 χρονών και μπορείτε στα μπαμ να υπογράψετε ουρανοξύστες. Αν είναι δυνατόν δηλαδή. Προσπαθώ να είμαι τόσο ήρεμος αλλά σοβαρά τι είναι αυτά που διαβάζω. 

 

Μην κάνετε άσκοπες παραθέσεις. Διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής. AlexisPap

Edited by AlexisPap
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι νέες δομές των ΤΕΙ όπου τμήματα συγχωνεύονται και μετατρέπονται σε τομείς που λειτουργούν σαν τμήματα, έχουν ένα θεματάκι ως προς τη νομική τους υπόσταση.

Όσο για του ουρανοξύστες, δεν μπορούμε να τους υπογράψουμε στα 23 μας, διότι δεν επιτρέπονται γενικώς στην Ελλάδα. Άρα δεν ήταν ανάγκη να υπάρχει και σχετικός περιορισμός στα δικαιώματα. Αλλά και να μπορούσαμε, ο λόγος είναι το γεγονός ότι διδασκόμαστε το πώς θα κάνουμε πρωτότυπες μελέτες μηχανικής και όχι αναπαραγωγή συγκεκριμένων ειδών έργων, όπως γινόταν στα παλαιά τουλάχιστον ΤΕΙ, τότε που ήταν χωρισμένα. (Επειδή λες ότι δεν άλλαξε κάτι, αλλιώς δε θα είχα αντίρρηση). Αυτό είναι που δεν καταλαβαίνουν όσοι ψάχνουν να δουν αν υπάρχει μάθημα για κάθε περίπτωση έργου. Σου λέει ξύλινες δε διδάχθηκες, άρα δεν πρέπει να χτίζεις. Δε πάει έτσι όμως. Το θέμα είναι από μηχανική τι διδάχθηκες. Για την εργασιακή πείρα, υπάρχει και η άποψη ότι στις θετικές επιστήμες δεν υπάρχει γνώση που να μη μπορεί να δοθεί μέσω της εκπαίδευσης. Αλλιώς κάτι δεν πάει καλά.

Edited by georgios_m
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ουρανοξύστες με την έννοια των ΗΠΑ όχι αλλά ξέρω 20όροφα κτίρια ότι φτιάχνονται στην Ελλάδα. Αυτά με το καλημέρα μπορούσες να τα υπογράφεις και ας έπαιρνες στο λαιμό σου καμιά 1000ρια άτομα.

Επιπλέον αυτό περί "μηχανικής" είναι σκέψη άλλου αιώνα. Ας διδασκόμασταν τότε "γενική μηχανική" και ο καθένας να έκανε ότι ήθελε, ναυπηγός, μηχανολόγος, δομικός κτλ

Edited by stayros
  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.