Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επαγγελματικά δικαιώματα


Recommended Posts

Εκτός από το κόμπλεξ ΑΕΙ/ΤΕΙ υπάρχει και το κόμπλεξ μεταξύ δομοστατικών, υδραυλικών κλπ! Πέταξε μια τρολιά ο steelman για το τριόροφο και τη δυναμική των κατασκευών και μετά τσίμπησε ο Σταύρος νομίζοντας ότι βρήκε λαυράκι.

Edited by georgios_m
  • Upvote 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

6 ώρες πριν, georgios_m said:

Έχω εμπιστοσύνη σε αυτούς που αναγνωρίζει ο νόμος ως αρμόδιους. Οι υπόλοιποι έχουν την ακαδημαϊκή ελευθερία να τη διδάξουν αλλά μέχρι εκεί.

Ποιο πολύ χολή δεν μπορείς να βγάλεις, αλλά το χειρότερο, καρφώνεσαι μόνος σου.

  • Upvote 4
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, mikegad said:

Αυτή η ένωση ποιά είναι΄? Πότε δημιουργήθηκε? Αφορά το σύνολο των τμημάτων των ΤΕΙ-ΑΘ-ΠΕΙΡ , αφορά αποφοίτους ΣΤΕΦ? Τι αφορά?

Πραγματικά το να ζητήσω ισοτίμηση με κάτι τελείως διαφορετικό μου φαίνεται παράλογο αν κρίνω τι διδάχθηκα και τι θα διδαχθούν οι νέοι φοιτητές και μιλώ για τα τμήματα των ΣΤΕΦ. Δεν εκφέρω γνώμη για τμήματα εκτός ΣΤΕΦ αλλά νομίζω ότι όλα είχαν επ. δικαιώματα και γραφόντουσαν σε αντίστοιχα επιμελητήρια.

Μου φαίνεται πολύ οξύμωρο το να ζητάμε από ΤΕ να γίνουμε ΠΕ έτσι απλά αυτόματα...

Τόσα χρόνια αγωνιζόμαστε να βγούνε τα επ. δικαιώματα για εξάσκηση ελ. επαγγέλματος τίμια και δίκαια, τώρα τα παραμέρίσαμε και αγωνιζόμαστε να γίνουμε ΠΕ εν μία νυκτί.

Έχουμε και εμείς πλάκα ώρες ώρες...

  • Thanks 1
  • Upvote 4
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Θα μας πεις επιτέλους ποια ΑΕΙ εννοείς ότι δίνουν έτοιμες λύσεις κ όχι γνώσεις ή θα συνεχίσεις να πετάς τη μπάλα στην εξέδρα;

  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, pallaks said:

Αυτή η ένωση ποιά είναι΄? Πότε δημιουργήθηκε? Αφορά το σύνολο των τμημάτων των ΤΕΙ-ΑΘ-ΠΕΙΡ , αφορά αποφοίτους ΣΤΕΦ? Τι αφορά?

Πραγματικά το να ζητήσω ισοτίμηση με κάτι τελείως διαφορετικό μου φαίνεται παράλογο αν κρίνω τι διδάχθηκα και τι θα διδαχθούν οι νέοι φοιτητές και μιλώ για τα τμήματα των ΣΤΕΦ. Δεν εκφέρω γνώμη για τμήματα εκτός ΣΤΕΦ αλλά νομίζω ότι όλα είχαν επ. δικαιώματα και γραφόντουσαν σε αντίστοιχα επιμελητήρια.

Μου φαίνεται πολύ οξύμωρο το να ζητάμε από ΤΕ να γίνουμε ΠΕ έτσι απλά αυτόματα...

Τόσα χρόνια αγωνιζόμαστε να βγούνε τα επ. δικαιώματα για εξάσκηση ελ. επαγγέλματος τίμια και δίκαια, τώρα τα παραμέρίσαμε και αγωνιζόμαστε να γίνουμε ΠΕ εν μία νυκτί.

Έχουμε και εμείς πλάκα ώρες ώρες...

Ποια εν μια νυκτί συνάδελφε;

Έξω στην Ευρώπη και στον πολιτισμό όλοι ξεκινάνε με ίδια επ. δικαιώματα. Βλέπε Αγγλία ή Γερμανία για παράδειγμα. Και εμείς μιλάμε για διαχωριμούς και τάξεις και κάστα ανθρώπων ! Ντροπή και αίσχος το λιγότερο ! Kαι θέλετε να μιλήσουμε και επ. δικαιώματα στην χώρα της Ουγκάντα που επί 30 χρόνια δεν είχε επ. δικαιώματα για τριτοβάθμιο ίδρυμα !!!

Και μερικοί το παίζουν και επιστήμονες...δεν ξέρω αν το τάδε ίδρυμα διδάσκει σωστά το τάδε μάθημα και ιστορίες που τις ακούς και αναρωτιέσαι αν μιλάνε ακαδημαϊκοί άνθρωποι !!!

Θλίψη και μόνο θλίψη !

Edited by Steelman
  • Upvote 3
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, Steelman said:

Kαι θέλετε να μιλήσουμε και επ. δικαιώματα στην χώρα της Ουγκάντα που επί 30 χρόνια δεν είχε επ. δικαιώματα για τριτοβάθμιο ίδρυμα !!!

Steelman ακριβώς για αυτό το λόγο συζητάμε, αγωνιζόμαστε, διεκδικούμε, έχουμε χάσει άπειρες παραγωγικές ώρες από τη ζωή μας. Έχει αναγνωριστεί από όλες τις πλευρές το δίκαιο των αιτημάτων μας και ο καθημερινός ρατσισμός που δεχόμαστε.

Θλίψη θεωρώ ότι ξεχάσαμε αυτόν τον δίκαιο και αναγνωρισμένο αγώνα και μερικοί ξεκινήσαν νέο να περάσουν στον παράλληλο τομέα της 3βάθμιας έτσι απλά.

Γιατί αυτό βλέπω εγώ τον τελευταίο χρόνο........

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

56 λεπτά πριν, pallaks said:

Θλίψη θεωρώ ότι ξεχάσαμε αυτόν τον δίκαιο και αναγνωρισμένο αγώνα και μερικοί ξεκινήσαν νέο να περάσουν στον παράλληλο τομέα της 3βάθμιας έτσι απλά

Δίκαιος και αναγνωρισμένος αγώνας δεν υπήρξε ποτέ.

Οι παλιοί Μηχανικοί ΤΕ θα μπορούν να δώσουν μερικά μαθήματα ή χρόνια εμπειρίας έτσι ώστε να είναι το ίδιο με τους καινούργιους Μηχανικούς ΠΕ.

Οτιδήποτε άλλο δεν είναι σοβαρό.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται τσάμπα κάθομαι σου μιλάω Steelman

Οι ΠΕ με χρόνια εμπειρίας τι να ζητήσουν μετά?

Χρόνια εμπειρίας σε τι???.Στον 4495??

Οι δομικοί τι εμπειρία θα παρουσιάσουμε στα υδραυλικά, στα συγκοινωνιακά, στα γεωτεχνικά??

Αλλο να δώσω κατατακτήριες και να μου {αναγνωριστούν ένα σοβαρό ποσοστό μαθημάτων(ούτε αυτό δεν αναγνωρίζουν)} και άλλο να μου έρθει χαρτί σπίτι που να μ λέει οτι έγινα ΠΕ

Και δίκαιος και αναγνωρισμένος αγώνας υπήρξε, άλλο που τώρα μερικοί το τελευταίο χρόνο πάθατε ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΠΟΙΗΣΗ, γιατί έτσι!!

Συνέλθετε συνάδελφοι και προσγειωθείτε στη πραγματικότητα θα πάθουμε μεγάλη ζημιά

  • Upvote 6
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Η μόνη ουσία που υπάρχει πλέον στο θέμα μας , είναι ότι δεν θα ξαναβγούν μηχανικοί ΤΕ . Ότι το άγχος της κυρίαρχης κάστας στο τεε είναι τι ΕΔ θα πάρουν οι δομικοί και ότι τελικά αυτοί οι δομικοί που ασκούμε ΕΕ , είμαστε γύρω στους 5000 , ελάχιστος αριθμός , εκ των οποίων οι μισοί έχουν δεκαετίες εμπειρίας .

Κατατακτήριες θα μπορούσαν να δώσουν όσοι είναι μέχρι 30-35 χρονών . Ενας 50 ετών που ακόμα και αν τα τελευταία χρόνια κάνει τακτοποιήσεις και βεβαιώσεις , έχει και 15 χρόνια πίσω του που έκανε έργα .

Αυτά είναι τα δεδομένα του προβλήματος και πάνω σε αυτά θα πρέπει να βρεθούν λύσεις .

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, pallaks said:

Αλλο να δώσω κατατακτήριες και να μου {αναγνωριστούν ένα σοβαρό ποσοστό μαθημάτων(ούτε αυτό δεν αναγνωρίζουν)} και άλλο να μου έρθει χαρτί σπίτι που να μ λέει οτι έγινα ΠΕ

Aυτό είναι τέλειο ανέκδοτο...να δώσω κατατακτήριες και να ξεκινήσω από το 4ο εξάμηνο (και πολλά μαθήματα δεν αναγνωρίζονται). 

Δεν χρειάζεται λοιπόν κατατακτήριες, οι παλιοί μηχανικοί TΕ μπορούν να δώσουν μερικά μαθήματα στο καινούργιο πανεπιστήμιο ή με τα χρόνια εμπειρίας.

10 ώρες πριν, pallaks said:

Οι δομικοί τι εμπειρία θα παρουσιάσουμε στα υδραυλικά, στα συγκοινωνιακά, στα γεωτεχνικά??

Και ποιος σου είπε ότι θα έχουν δικαίωμα στα υδραυλικά ή τα συγκοινωνιακά. Αυτά επιτυγχάνονται ΜΟΝΟ με το Master. Όπως και ο υδραυλικός με τα λεγόμενά σου ΔΕΝ θα μπορεί να κάνει στατικά, αφού ακολούθησε υδραυλικά. Τι ίδιο ισχύει και για τον γεωτεχνικό ή τον συγκοινωνιολόγο που τελειώνει νύχτα.

Και εμπειρία και μετά το Master εννοείται, όχι τελειώσα 23 ετών φέρτε μου να υπογράψω 400m γέφυρα. Συγκεντρωθείτε και σοβαρευτείτε συνέδλεφοι.

10 ώρες πριν, pallaks said:

Και δίκαιος και αναγνωρισμένος αγώνας υπήρξε, άλλο που τώρα μερικοί το τελευταίο χρόνο πάθατε ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΠΟΙΗΣΗ, γιατί έτσι!!

Μου αρέσει που τα λες και τα πιστευεις. Ε ναι λοιπόν δεν θα υπάρχουν από εδω και πέρα ΤΕΙ, που τόσα χρόνια οι Μηχανικοί ΠΕ λέγανε είναι λίγα τα χρόνια σπουδών, δεν γνωρίζουν οι Μηχανικοί ΤΕ (ακούσαμε και το ανέκδοτο η δυναμική των Μηχανικών ΤΕ και η στατική δεν είναι η ίδια με των Μηχανικών ΠΕ) και πόσα άλλα τραγελαφικά.

10 ώρες πριν, pallaks said:

Συνέλθετε συνάδελφοι και προσγειωθείτε στη πραγματικότητα θα πάθουμε μεγάλη ζημιά

Συνάδελφε η πραγματικότητα είναι ότι από εδώ και πέρα θα υπάρχουν ΜΟΝΟ Μηχανικοί ΠΕ. Μάθε να ζείς με αυτό και κοίτα να το χωνέψεις !

Edited by Steelman
  • Upvote 2
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.