Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επαγγελματικά δικαιώματα


Recommended Posts

10 ώρες πριν, ekechagi said:

Συνάδελφε, έχεις απαριθμήσει ένα πλήθος μαθημάτων, τα οποία ως αντικείμενο διδάσκονται σε άλλες σχολές με διαφορετικό όνομα.

Το Μπετό 3 και Μπετό 4 που λες διδάσκονται ως Προεντεταμένο Σκυρόδεμα και Γέφυρες Σκυροδέματος.

Η Στατική 4 λέγεται Αριθμητικές Μέθοδοι Ανάλυσης Κατασκευών και εμπεριέχει και SAP2000.

Τα Μέταλλα 3 και 4 ως Σιδηρές γέφυρες και Σύμμεικτα κτήρια και γέφυρες.

Συνάδελφε δεν με ενδιαφέρει πως λέγονται σε κάθε σχολή. Εγώ γνωρίζω ότι τελειώσα δομοστατικός και αυτό δηλώνω. Ξεκάθαρα πράματα.

10 ώρες πριν, ekechagi said:

Δεδομένου ότι η Δυναμική λέγεται Στατική 5, η Στατική 6 τι είναι;

Συνάδελφε σίγουρα έχεις τελειώσει μηχανικός; Δεν το λέω υποτιμητικά αλλά οι ερωτήσεις σου δείχνουν ότι έχεις άγνοια από τα ακαδημαϊκά.

10 ώρες πριν, ekechagi said:

Η Στατική 4 λέγεται Αριθμητικές Μέθοδοι Ανάλυσης Κατασκευών και εμπεριέχει και SAP2000.

Συνέδελφε σε μερικούς λέγεται Αριθμητικές Μέθοδοι Ανάλυσης Κατασκευών και εμπεριέχει και SAP2000, δηλαδή πατάμε κουμπιά και σε άλλους τους ζητάτε πέρα από την εξεταστική να γράψουνε πρόγραμμα σε Matlab ή Maple και να δώσουν τον πίνακα δυσκαμψίας με EA γνωστό και ΕΑ=∞ για όλο το μαθηματικό μοντέλο ενός φορέα.  Αλλά ούτε αυτό με ενδιαφέρει.

Σου είπα, ξέρω ότι είσαι δομοστατικός, με το Master ξέρω ότι τα τελευταία δύο χρόνια έχεις μπετό 3,4,5,6 σιδηρές 3,4,5,6 μηχανικές 3,4,5,6,7 κ.τ.λ.

Ξέρω ότι μιλώ σε δομοστατικό ! Τα υπόλοιπα είναι για το κυλικείο.

6 ώρες πριν, georgios_m said:

Το πρόβλημα είναι νομικό. Εφόσον δεν υπήρχαν επ. δικαιώματα κατά την εισαγωγή, δε μπορούν να υπάρξουν ούτε κατά την αποφοίτηση, πολύ δε περισσότερο μετά από δεκαετίες. Κάτι τέτοιο έρχεται σε αντίφαση και με το θεσμό των κατατακτηρίων, για τις οποίες κάποιοι συνάδελφοί σας μόχθησαν. Κι εκεί που μπήκαν δε τους χαρίστηκε κανένα κανονικό μάθημα, πχ μπετό. 

Οι κατατακτήριες είναι απάτη και είναι μόνο και μόνο να δουλεύουν τα φροντιστήρια. Για να μην μιλήσω για σουπέ θέματα και πληρωμένα θέματα.

1 ώρα πριν, georgios_m said:

Μήπως υπήρχε κάποια διδικασία/προδιαγραφή που έπρεπε να ακολουθήσεις για να φτιάξεις μια σχολή μηχανικών, την οποία τα ΤΕΙ δεν τήρησαν; Και γιατί να μη την τηρήσουν; Γιατί δεν έκαναν ότι και οι άλλοι;

Γιατί αναφέρετε πάλι φαντάσματα; ΔΕΝ υπάρχουν άλλο Μηχανικοί ΤΕ ! 

 

 

Edited by Steelman
  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ανάλογες περιπέτειες αλλά και άκρες είχαν οι ΜΠΔ , οι ΗΜΜΥ της Κρήτης , οι ΜΔΟ του Αιγαίου , οι εφαρμοσμένοι Μαθηματικοί του ΕΜΠ , οι ΜΜ της Κοζάνης , οι των υλικών των Ιωαννίνων και διάφοροι άλλοι .

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, BAS said:

Ανάλογες περιπέτειες αλλά και άκρες είχαν οι ΜΠΔ , οι ΗΜΜΥ της Κρήτης , οι ΜΔΟ του Αιγαίου , οι εφαρμοσμένοι Μαθηματικοί του ΕΜΠ , οι ΜΜ της Κοζάνης , οι των υλικών των Ιωαννίνων και διάφοροι άλλοι .

Nαι, αλλα αυτοί έγιναν νύχτα Μηχ. Μηχανικοί...

Link to comment
Share on other sites

Steelman, έχει δίκιο, δεν είμαστε υποχρεωμένοι να ξέρουμε την αργκό του κάθε τμήματος.

Επίσης, μου φαίνεται ότι η συμμετοχή σου στη συζήτηση έχει μοναδικό στόχο να περιαυτολογήσεις για τη στατική σου.

Όπα, δεν αναφέρομαι στις σχολές αυτές με τους περίεργους τίτλους - για μένα αυτές κάνουν/έκαναν το ίδιο με τα ΤΕΙ. Αναφέρομαι στις σχολές που ξεκίνησαν από την αρχή με μια κλασική και αναγνωρισμένη ειδικότητα: πολιτικοί μηχανικοί ας πούμε.

Και φέρνω παράδειγμα: στην Πάτρα έχουμε πολιτικούς μηχανικούς στο πανεπιστήμιο που ιδρύθηκαν τη δεκαετία του 70 και ΤΕΙ πολιτικών μηχανικών που κι αυτό ιδρύθηκε την ίδια περίπου περίοδο. Γιατί το ένα επέλεξε το αποδεκτό σύστημα και κατάφερε να αναγνωριστεί και το άλλο όχι; Μήπως στο ΤΕΙ πρωτοτύπησαν και ήταν άξιοι της τύχης τους; Επίσης αν ο στόχος ήταν να βγάλουν και τα δύο πολιτικούς μηχανικούς γιατί χρειαζόταν να ιδρυθούν και τα δύο; Δε μας αρκούσε το ένα;

Χαζές απορίες ίσως, αλλά προσπαθώ να καταλάβω ποιο παρασκήνιο δημιούργησε αυτό το μπέρδεμα. Γιατί δε μπορεί να έγινε τόσο αθώα. Δε μπορώ να δεχτώ ότι αυτοί που ίδρυσαν τα ΤΕΙ πιάστηκαν τόσο κορόιδα εν αγνοία τους.

Edited by georgios_m
  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, georgios_m said:

Steelman, έχει δίκιο, δεν είμαστε υποχρεωμένοι να ξέρουμε την αργκό του κάθε τμήματος.

Επίσης, μου φαίνεται ότι η συμμετοχή σου στη συζήτηση έχει μοναδικό στόχο να περιαυτολογήσεις για τη στατική σου.

 

Συνάδελφε, στο ξαναλέω δεν με ενδιαφέρει καν το θέμα. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι ότι θέλω να γνωρίζω ποιον έχω απέναντί μου και αυτό επιτυγχάνεται μόνο με το Master που δηλώνει την εξειδίκευσή του.

Όλα τα υπόλοιπα είναι αδιάφορα και ανευ ουσίας.

  • Upvote 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Steelman said:

Συνάδελφε, στο ξαναλέω δεν με ενδιαφέρει καν το θέμα. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι ότι θέλω να γνωρίζω ποιον έχω απέναντί μου και αυτό επιτυγχάνεται μόνο με το Master που δηλώνει την εξειδίκευσή του.

Όλα τα υπόλοιπα είναι αδιάφορα και ανευ ουσίας.

Θα διαφωνήσω στο ότι ο τίτλος του master θα ορίσει την πορεία του κάθε μηχανικού . Το master δεν αναιρεί τις γνώσεις που έχει πάρει . Δείχνει όμως την εξειδίκευση που αρέσει στον κάθε μηχανικό . Να δώσω και ένα παράδειγμα πχ. κάποιος παίρνει M.SC. Biomedical Engineering . Αυτός και μόνο ο τίτλος σας καλύπτει για την εξειδίκευσή του ; Από αυτόν και μόνο τον τίτλο αντιλαμβάνεστε με τι έχει ασχοληθεί  και με τι είναι ικανός να ασχοληθεί ; 

  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Thanos98 said:

Αυτός και μόνο ο τίτλος σας καλύπτει για την εξειδίκευσή του ; Από αυτόν και μόνο τον τίτλο αντιλαμβάνεστε με τι έχει ασχοληθεί  και με τι είναι ικανός να ασχοληθεί ; 

Eννοείται ! Γιατί αν ψάχνω για Biomedical Engineering θα πάρει αυτός την θέση.

6 ώρες πριν, Thanos98 said:

Το master δεν αναιρεί τις γνώσεις που έχει πάρει

To Master τις αυξάνει συνάδελφε και τις εξειδικεύει.

9 ώρες πριν, georgios_m said:

Και φέρνω παράδειγμα: στην Πάτρα έχουμε πολιτικούς μηχανικούς στο πανεπιστήμιο που ιδρύθηκαν τη δεκαετία του 70 και ΤΕΙ πολιτικών μηχανικών που κι αυτό ιδρύθηκε την ίδια περίπου περίοδο. Γιατί το ένα επέλεξε το αποδεκτό σύστημα και κατάφερε να αναγνωριστεί και το άλλο όχι; Μήπως στο ΤΕΙ πρωτοτύπησαν και ήταν άξιοι της τύχης τους; Επίσης αν ο στόχος ήταν να βγάλουν και τα δύο πολιτικούς μηχανικούς γιατί χρειαζόταν να ιδρυθούν και τα δύο; Δε μας αρκούσε το ένα;

Χαζές απορίες ίσως, αλλά προσπαθώ να καταλάβω ποιο παρασκήνιο δημιούργησε αυτό το μπέρδεμα. Γιατί δε μπορεί να έγινε τόσο αθώα. Δε μπορώ να δεχτώ ότι αυτοί που ίδρυσαν τα ΤΕΙ πιάστηκαν τόσο κορόιδα εν αγνοία τους.

Ούτε καν με απασχολεί το θέμα πλέον. Από εδώ και πέρα μόνο Μηχανικούς ΠΕ.

 

 

 

Edited by Steelman
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, georgios_m said:

Steelman, έχει δίκιο, δεν είμαστε υποχρεωμένοι να ξέρουμε την αργκό του κάθε τμήματος.

Επίσης, μου φαίνεται ότι η συμμετοχή σου στη συζήτηση έχει μοναδικό στόχο να περιαυτολογήσεις για τη στατική σου.

Όπα, δεν αναφέρομαι στις σχολές αυτές με τους περίεργους τίτλους - για μένα αυτές κάνουν/έκαναν το ίδιο με τα ΤΕΙ. Αναφέρομαι στις σχολές που ξεκίνησαν από την αρχή με μια κλασική και αναγνωρισμένη ειδικότητα: πολιτικοί μηχανικοί ας πούμε.

Και φέρνω παράδειγμα: στην Πάτρα έχουμε πολιτικούς μηχανικούς στο πανεπιστήμιο που ιδρύθηκαν τη δεκαετία του 70 και ΤΕΙ πολιτικών μηχανικών που κι αυτό ιδρύθηκε την ίδια περίπου περίοδο. Γιατί το ένα επέλεξε το αποδεκτό σύστημα και κατάφερε να αναγνωριστεί και το άλλο όχι; Μήπως στο ΤΕΙ πρωτοτύπησαν και ήταν άξιοι της τύχης τους; Επίσης αν ο στόχος ήταν να βγάλουν και τα δύο πολιτικούς μηχανικούς γιατί χρειαζόταν να ιδρυθούν και τα δύο; Δε μας αρκούσε το ένα;

Χαζές απορίες ίσως, αλλά προσπαθώ να καταλάβω ποιο παρασκήνιο δημιούργησε αυτό το μπέρδεμα. Γιατί δε μπορεί να έγινε τόσο αθώα. Δε μπορώ να δεχτώ ότι αυτοί που ίδρυσαν τα ΤΕΙ πιάστηκαν τόσο κορόιδα εν αγνοία τους.

Γιατί τότε Γιώργο στην Πάτρα έμπαιναν 70 ΠΜ στην πολυτεχνική , 40 δομικοί και 40 έργων υποδομής στην ΑΣΤΕΜ .

Σήμερα μπαίνουν 170 στην πολυτεχνική και 140 στην ΣΤΕΦ μόνο έργων υποδομής .

Αρα το πρόβλημα είναι μικρή η πίττα πλέον και πολλοί οι σκύλοι...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Steelman said:

Συνάδελφε, στο ξαναλέω δεν με ενδιαφέρει καν το θέμα. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι ότι θέλω να γνωρίζω ποιον έχω απέναντί μου και αυτό επιτυγχάνεται μόνο με το Master που δηλώνει την εξειδίκευσή του.

Εάν κάποιος έχει τελειώσει Πολιτικός Μηχανικός, στην αναλυτική του φαίνεται ο τομέας ειδίκευσης που επέλεξε. Το ΕΜΠ αναγράφει κιόλας την κατεύθυνση στο βασικό δίπλωμα. Εάν μετά την αποφοίτηση έχει κάνει και μεταπτυχιακό, πιστεύω ότι σαν επαγγελματίας το γνωστοποιεί σε πελάτες και συνεργάτες, δεν το βάζει στη ντουλάπα να κάθεται.

Άρα το να ξέρεις με το τι μηχανικό έχεις να κάνεις, είναι κάτι που γίνεται ήδη. Επομένως, η όλη κουβέντα που προωθείς είναι καθαρά γύρω από το διαχωρισμό των επαγγελματικών δικαιωμάτων του μηχανικού. Ο Δομοστατικός ΜΣΕ, ο Γεωτεχνικός γεωτεχνικές μελέτες, ο Συγκοινωνιολόγος δρόμους κ.ο.κ. Τα υπόλοιπα, ότι δήθεν πήγες να συνεργαστείς με μηχανικό που έλεγε ότι είναι Δομοστατικός και στην πορεία αποδείχτηκε ότι είναι Υδραυλικός είναι ξεκάθαρα ιστορίες για αγρίους.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, ekechagi said:

Τα υπόλοιπα, ότι δήθεν πήγες να συνεργαστείς με μηχανικό που έλεγε ότι είναι Δομοστατικός και στην πορεία αποδείχτηκε ότι είναι Υδραυλικός είναι ξεκάθαρα ιστορίες για αγρίους.

Aγριούς ξεαγρίους εγώ δεν γνωρίζω τι έχεις τελειώσει. Μου λες Πολ. Μηχανικός, διάλεξες συγκοινωνιακά και έξω μου μιλάς για γέφυρες...έτσι τόσο απλά συνάδελφε.

13 λεπτά πριν, ekechagi said:

Εάν κάποιος έχει τελειώσει Πολιτικός Μηχανικός, στην αναλυτική του φαίνεται ο τομέας ειδίκευσης που επέλεξε. Το ΕΜΠ αναγράφει κιόλας την κατεύθυνση στο βασικό δίπλωμα. Εάν μετά την αποφοίτηση έχει κάνει και μεταπτυχιακό, πιστεύω ότι σαν επαγγελματίας το γνωστοποιεί σε πελάτες και συνεργάτες, δεν το βάζει στη ντουλάπα να κάθεται.

Όχι συνάδελφε γιατί δεν γνωρίζω και δεν μπορώ να ρωτώ κάποιον δείξε μου το Diploma Supplement σου.

Και όχι συνέδελφε το δίπλωμα είναι ξεπερασμένο πλέον και δεν το δέχομαι. Και αν είχα γραφείo ή όπως γίνεται έξω, θα ζητούσα M.Sc.

13 λεπτά πριν, ekechagi said:

Εάν μετά την αποφοίτηση έχει κάνει και μεταπτυχιακό, πιστεύω ότι σαν επαγγελματίας το γνωστοποιεί σε πελάτες και συνεργάτες, δεν το βάζει στη ντουλάπα να κάθεται. 

Συνάδελφε έχεις μπερδέψει το Master...το Master δεν είναι έξω όπως εδώ σουπε που το κάνω επειδή δεν έχω δουλειά ή πρέπει αλλιώς δεν μπορώ να κάνω διδακτορικό. Το Master είναι βασικός ακαδημαϊκός τίτλος και όχι μόνο γνωστοποιείται, αλλά μπαίνει φαρδιά πλατιά στην κάρτα. Το Master έξω δεν είναι όπως εδώ με 5 μαθήματα και όλοι τελειώνουν με 10. Μην τα μπερδεύεις λοιπόν. Μην συγκρίνεις το Master της Ελλάδος με τα έξω Master των 17-18 μαθημάτων που ολοκληρώνουν τις σπουδές των δύο κύκλων. Εδώ το Master τι να ολοκηρώσει; Έχεις πρώτο και δεύτερο κύκλο σπουδών όπως γίνεται στην Ευρώπη βάση της συνθήκης της Bologna;

 

Edited by Steelman
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.