Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επαγγελματικά δικαιώματα


Recommended Posts

 

Θεωρώ ότι θα δημιουργήσουν 3 διαφορετικά μητρώα εντός του Τ.Ε.Ε. (ή 2 που θα περιλαμβάνουν τους "β" και "γ"):

α)Διπλωματούχοι μηχανικοί (5 έτη)

β)Πτυχιούχοι μηχανικοί πανεπιστημιακού τομέα (4 έτη)

γ)Πτυχιούχοι μηχανικοί τεχνολογικού τομέα (4 έτη)

Oπως λέγεται εντός του ΤΕΙ-ΑΘ έτσι θα γίνει

 

Υ.Γ Οποιος λέει ακομα ΤΕΙ- ΑΕΙ , ειναι να τον κλαιν οι ρέγγες.

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ξέχασες τους  3 έτη και 6 μήνες rπρακτική, των Κατεε , του υπομηχανικούς της Σιβιτανιδίου και του μικρού πολυτεχνείου, των ΙΕΚ με master, των ΤΕΙ με master κλπ συγνωμη εάν ξέχασα καποιον που προσπαθεί να έχει τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με τους απόφοιτους των ΑΕΙ

Edited by georgecv
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασες τους  3 έτη και 6 μήνες rπρακτική, των Κατεε , του υπομηχανικούς της Σιβιτανιδίου και του μικρού πολυτεχνείου, των ΙΕΚ με master, των ΤΕΙ με master κλπ συγνωμη εάν ξέχασα καποιον που προσπαθεί να έχει τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με τους απόφοιτους των ΑΕΙ

 

Τα Τ.Ε.Ι. είναι Α.Ε.Ι. και απονέμουν πτυχία Τριτοβάθμιας εκπαίδευσης (ή "Ανώτατης" όπως γουστάρουμε να την αποκαλούμε εδώ) επιπέδου Bachelor κ.λπ. είτε σου αρέσει είτε όχι...και φυσικά όσοι συνάδελφοι έχουν και Master (συναφές, που "κουμπώνει" με την ειδικότητά τους) έχουν κάθε δικαίωμα να απαιτούν ίση μεταχείριση με τους άλλους συναδέλφους τους με το "integrated" Master (από τις πολυτεχνικές σχολές)...

Αλλά αυτά σε δημοκρατικά και ανεπτυγμένα κράτη που δεν κάνουν διακρίσεις μεταξύ πολιτών...σε τριτοκοσμικές μπανανίες σαν αυτή που ζούμε επικρατεί ο νόμος της ζούγκλας!

Edited by Emporas
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Το νέο παραμύθι της Χαλιμάς με τίτλο " ο υπομηχανικός και το φίλτρο της μακροζωίας".

 

Ο τελευταίος που αποφοίτησε στα ΚΑΤΕΕ ήταν πριν 36 χρόνια. Πες το μαζί μου: Τ Ρ Ι Α Ν Τ Α  Ε Ξ Ι χρόνια. Έχουν ξεπεράσει κατά πολύ τα συντάξιμα χρόνια. Πόσοι έχουν μείνει ενεργοί; Ελάχιστοι, ίσως και 100 να είναι πολλοί.

Ο τελευταίος που αποφοίτησε από το μικρό Πολυτεχνείο και αντίστοιχες σχολές είναι τώρα στο καφενείο και παίζει πρέφα. Δεν έχει μείνει κανένας ενεργός στην αγορά.

ΙΕΚ με μάστερ δεν υπάρχει.

 

Άρα το μόνο πρόβλημα σου τελικά είναι τα ΤΕΙ με μάστερ. Κρίμα που στην πολιτισμένη Ευρώπη το πτυχίο ΤΕΙ με μάστερ είναι επιπέδου 7, άρα θεωρείται ανώτερο από ένα απλό πτυχίο πανεπιστημίου και ισότιμο με πτυχίο πανεπιστημίου με μάστερ. Δεν προσπαθούμε να έχουμε τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα. Προσπαθούμε να πάρουμε αυτά που με δόλο η πολιτεία μας έκλεψε.

 

Όπως είπαν και πριν όποιος χρησιμοποιεί το 2018 διαχωρισμό ΑΕΙ - ΤΕΙ ειναι να τον κλαιν οι ρέγγες ή ζει στην δικιά του χρονόσφαιρα.

 

@acadaca

δεν είσαι ο μόνος που έχει εμπειρία από ΙΕΚ ξέρεις. Έχουν περάσει και άλλοι από εκεί. Δεν θα μπω στην διαδικασία να κρίνω τα ΙΕΚ αν και έχω πολλά να πω. Θα σταθώ σε δυο πράγματα.

1. Τα ΙΕΚ δεν είναι τριτοβαθμια εκπαίδευση. Πες το μαζί μου: τα ΙΕΚ  Δ Ε Ν  Ε Ι Ν Α Ι  Τ Ρ Ι Τ Ο Β Α Θ Μ Ι Α  Ε Κ Π Α Ι Δ Ε Υ Σ Η. Είναι σε άλλη βαθμίδα, με άλλο σκοπό.

2. Τα ΙΕΚ είναι τόσο επιτυχημένος θεσμός που η πολιτεία αναγκάστηκε να δημιουργήσει τα 2ετή πρόγραμμα στα ΑΕΙ για να καλύψει σπουδές στο επίπεδο 5.

Edited by stayros
  • Upvote 8
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ οταν γράφετε στο θεμα να το κάνετε για να ενημερωνόμαστε για νέα γεγονότα κλπ. για να μην διαβάζουμε άδικα διαμάχες και  κόντρες γιατί εάν συνεχίσει έτσι χωρίς ουσία θα κλειδώσει το θέμα ,πόσω μάλλον όταν υπάρχουν εκφράσεις άσχημες, έχει γίνει είδη μια προειδοποίηση . Είναι το μόνο μέρος για να έχουμε ωραίες και οργανωμένες αναρτήσεις ,  μην γινομαστε  χύμα , ευχαριστω ! 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν υπάρχουν αντίστοιχα ΑΤΕΙ σε άλλους επιστημονικούς κλάδους ? Δικηγόροι , γιατροί κλπ ?

Η νοσηλευτική δεν είναι επιστήμη; Οι οικονομολόγοι δεν ανήκουν σε επιστημονικό κλάδο;

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασες τους  3 έτη και 6 μήνες rπρακτική, των Κατεε , του υπομηχανικούς της Σιβιτανιδίου και του μικρού πολυτεχνείου, των ΙΕΚ με master, των ΤΕΙ με master κλπ συγνωμη εάν ξέχασα καποιον που προσπαθεί να έχει τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με τους απόφοιτους των ΑΕΙ

Λοιπον: δεν εχω ιδεα ποσοι ειναι ολοι αυτοι απο με 3 χρονια και 6 μηνες πρακτικη , ΚΑΤΕΕ,μικρο Πολυτεχνειο κτλ μιας και ειναι πολλα ετη πριν αλλα θεωρω οτι επρεπε οι κυβερνησεις ολα τα προηγουμενα χρονια να τους προσθεσει οσα μαθηματα η εξεταστικες χρειαζονται ή να τους αναγνωρισει την επαγγελματικη εμπειρια ετσι ωστε να μην υπαρχει αδικια στα ΕΔ. Ολοι αυτοι νομιζω ανωτατοποιηθηκαν απο το 2001 και μετα.(μπορει να ειμαι τελειως λαθος σε αρκετα πραγματα)

Για τα ΙΕΚ:Μπορεις να παρεις μαστερ αν εχεις τελειωσει ΙΕΚ? πρωτη φορα το ακουω και εχω παθει σοκ.Δεν ανηκουν καν στη Τριτοβαθμια και ειναι επιπεδου 5 συμφωνα με το ΕΠΠ.

Για τα ΤΕΙ:Επιπεδου 6, Ανηκουν στα ΑΕΙ οπως και τα Πανεπιστημια. 4ετες και τα 2 ειδους ιδρυματα.

 

Νομιζω οτι σας εχουν παραπληροφορησει σε τετοια ειδους θεματα η κανετε τα στραβα ματια. Σας παρακαλω σταματηστε το η τουλαχιστον ας μην γραφουμε τα ιδια πραγματα συνεχως. 

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ οταν γράφετε στο θεμα να το κάνετε για να ενημερωνόμαστε για νέα γεγονότα κλπ. για να μην διαβάζουμε άδικα διαμάχες και  κόντρες γιατί εάν συνεχίσει έτσι χωρίς ουσία θα κλειδώσει το θέμα ,πόσω μάλλον όταν υπάρχουν εκφράσεις άσχημες, έχει γίνει είδη μια προειδοποίηση . Είναι το μόνο μέρος για να έχουμε ωραίες και οργανωμένες αναρτήσεις ,  μην γινομαστε  χύμα , ευχαριστω ! 

https://www.esos.gr/arthra/54707/epitropi-gia-ta-epaggelmatika-dikaiomata-ton-ptyhioyhon-tmimaton-mihanologon-mihanikon

https://www.esos.gr/arthra/54717/epitropi-gia-ta-ep-dikaiomata-ton-ptyhioyhon-politikon-mihanikon-te

https://www.esos.gr/arthra/54826/epitropi-gia-ta-epaggelmatika-dikaiomata-ton-ptyhioyhon-tmimaton-mihanikon-pliroforikis

Αυτα εχω μονο διαθεσιμα 

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με ενα μέλος της επιτροπής των εδ για τους πολιτικούς μηχανικούς , πολύ καλο φίλο του πατέρα μου και συνάδερφο, τα εδ ειναι έτοιμα για τους Π.Μ . Οτι νεότερο έχω θα σας πω..

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.