Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επαγγελματικά δικαιώματα


Recommended Posts

Σε όλη την ανώτατη εκπαίδευση τα προγράμματα σπουδών φτιάχνονται με βάση το πώς κάθε καθηγητής θα διατηρήσει τη θέση του.

Τα νέα μαθήματα δημιουργούνται με κριτήριο το αντικείμενο που έχει το άτομο που θέλουν να δώσουν τη θέση.

Οι φοιτητές και τα πτυχία τους δεν ενδιαφέρουν κανέναν.

Εάν οι σχολές δε συγχωνεύονταν θα έκλειναν όλες μαζί. Πίσω από τους συνδυασμούς κρύβονται οι συνεργασίες/συμμαχίες, με τα ανάλογα ανταλλάγματα: συγχωνευόμαστε αλλά θα μου κάνετε και την κόρη μου λέκτορα ή θα με ψηφίσετε για πρύτανη κλπ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

8 ώρες πριν, gns13 said:

Μιας και βγήκε το νέο πρόγραμμα σπουδών καθώς και οι αντιστοιχίες,ενισχύεται η άποψη που θέλει όλο αυτό να γίνεται καθαρά για μειώση των πόρων των ιδρυμάτων μέσω της συγχώνευσης και όχι για αισθητή βελτίωση των πτυχίων.Για παράδειγμα,ένας ηλεκτρολόγος θα ακολουθήσει την κατεύθυνση της Ενέργειας,στην οποία υπάρχουν μόλις δύο νέα μαθήματα (ΣΗΕ 2,Ειδικά θέματα ΥΤ) σε σχέση με ότι ίσχυε μέχρι τώρα.Όλα τα άλλα νέα μαθήματα είναι μαθήματα που υπήρχαν στο τμήμα των ηλεκτρονικών.Δε μπορώ να καταλάβω λοιπόν πως μπορεί να υπάρξει τόση διαφορά στο πτυχίου του ΑΕΙ ΤΤ και του ΠΔΑ.Αν ποτέ γίνει 5ετες το πρόγραμμα σπουδών αλλάζει το πράγμα,προς το παρόν δεν πηγάζει από πουθενά κάποια ουσιαστική αλλαγή.

Το πρόγραμμα σπουδών είχε πάρει άριστα όταν αξιολογήθηκε. Οπότε δεν υπήρχε ανάγκη για ριζική ανανέωση. Απλά με το ΠΔΑ άλλαξε ο μανωλιος κ έβαλε τα ρούχα του αλλιώς...

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν υπήρχε ανάγκη, είχαν τη δυνατότητα/θέληση να το αλλάξουν;

Ριζική ανανέωση δεν είναι απλά η αλλαγή μερικών μαθημάτων, αλλά και η αντικατάσταση των καθηγητών που θα τα διδάσκουν ώστε να έρθουν αυτοί που το διδακτορικό και η έρευνά τους να είναι σχετικότερα με το νέο μάθημα.

Link to comment
Share on other sites

(από μεταφορά)

Παιδια γεια σας εχω τελιωσει τει μηχανολογος ,δουλευω αγγλια σε βιομηχανια σαν maintenance engineer και τα λεφτα ειναι πολυ καλα,σκεφτομαι να κανω μεταπτυχιακο στο leeds που μενω στο συγκεκριμενο https://courses.leeds.ac.uk/course-search?query=electrical&type=PGT,στο 1ο απο αυτα.

Θελω να ρωτησω το εξης,ειδα οτι ειναι αναγνωρισμενο απο ΔΟΑΤΑΠ αλλα θελω να μαθω τι ακριβως επαγκελματικα δικαιωματα μου προσφερει στην ελλαδα σαν ηλεκτρολογοσ μηχανικος.Μπορει καποιος να με κατατοπισει?Ευχαριστω!

 

Το κείμενο της δημοσίευσης  πρέπει να είναι τονούμενο. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής  για να έχεις μια απρόσκοπτη συμμετοχή στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

 Από μόνο του τίποτα. Υπάρχει απόφαση του ΣτΕ που ανάγκασε το ΤΕΕ να εγγραψει μηχανικό τε που είχε γίνει CEng. Οπότε για επ. δικαιώματα στην Ελλάδα ο στόχος σου πρέπει να είναι αυτός.

Αλλιώς πας σε πανεπιστήμιο που δίνει MEng, σου αναγνωρίζει κάποια μαθήματα, σπουδάζεις κανονικά τα υπόλοιπα και έρχεσαι για ΔΟΑΤΑΠ με αυτό το πτυχίο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο Σταύρος. Κάνεις μεταπτυχιακό, πας για C.Eng και έρχεσε έτσι να γραφτείς στο ΤΕΕ.

Αν επιτρέπεται, αφού είσαι Αγγλία, τι σε ενδιαφέρουν τα επαγγελματικά δικαιώματα στη Ελλάδα?

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, rootbreaker said:

Όπως είπε και ο Σταύρος. Κάνεις μεταπτυχιακό, πας για C.Eng και έρχεσε έτσι να γραφτείς στο ΤΕΕ.

Αν επιτρέπεται, αφού είσαι Αγγλία, τι σε ενδιαφέρουν τα επαγγελματικά δικαιώματα στη Ελλάδα?

Ε ξέρω γω , σου φαίνεται λογικό να μην έχει δικαιώματα στην ίδια του τη χώρα ; 

Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν, Modern Newton said:

Ε ξέρω γω , σου φαίνεται λογικό να μην έχει δικαιώματα στην ίδια του τη χώρα ; 

Καθόλου λογικό δεν μου φαίνεται. Αλλά εφόσον δουλεύεις στο εξωτερικό γιατί να σε νοιάζει, εκεί έχεις δικαιώματα.

Link to comment
Share on other sites

https://www.engc.org.uk/professional-registration/the-professional-titles/chartered-engineer/ 

εiμαι γραμμενος εκει σαν IEng,δηλαδη μου λετε οτι απλα κανεις μαστερ που να το αναγνωριζει ο δοαταπ και μετα κανω εγγραφη στο council engineering και μετα εχω δικαιωματα για οποιαδηποτε ηλεκτρολογικη μελετη και στην Ελλαδα?Η απαντηση γτ ρωταω ειναι γτ δεν εχω σκοπο να κατσω παντα εδω ,τι να κανω να τελειωσω και μεταπτυχιακο να σκασω 10 χιλιαρικα και στην Ελλαδα κομπαρσος?Δεν λεει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.