Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επαγγελματικά δικαιώματα


Recommended Posts

1 ώρα πριν, georgios_m said:

Δε θα φτάσουν όμως ψηλότερα από εκεί που ήταν. Απλά φτάνουν το ίδιο ψηλά και σε κάτι άλλο. 

Και τα 6 έτη όμως είναι στο αντικείμενο που αγκαλιάζει ο χαρακτηρισμός ΠΜ, σωστά; Το εύρος του αντικειμένου προφανώς διευρύνεται. Αν κάποιος δεν κάνει αποδεκτό το σωρευτικό αποτέλεσμα των δύο τίτλων, τότε αυτό σημαίνει ότι δεν έχει πρόβλημα μα το ελλιπές εύρος των σπουδών αλλά με κάτι άλλο. Το άλλο θα μπορούσε να ήταν το βάθος, η εξειδίκευση. Θα μπορούσε δηλαδή με ένα μάστερ να αναιρεθούν οι επιφυλάξεις ως προς το βάθος και την εξειδίκευση. Με ένα μάστερ θα Γιώργο θα έλεγες ότι θα έπρεπε να ισοτιμηθεί ο κάτοχος; Δεν θυμάμαι να έχεις αναφέρει κάτι τέτοιο. Θα μπορούσε κάποιος τέλος να θεωρεί ότι οι ελλείψεις αφορούν και βάθος και εύρος. Μπορεί και αυτό να πιστεύεις. Το δίπλωμα τότε θα ήταν το παντοδύναμο υπερόπλο. Πέρα από το πόσο πειστικό θα ήταν αυτό, με δύο βασικά πτυχία ΤΕΙ και ένα συναφές μάστερ τι θα έλεγες; Ισότιμοι ή όχι;

Δηλαδή με σπουδές 6 + 1.5 έτη θα ήταν κάποιος ισότιμος με εσένα πχ. ή πάλι όχι. Εγώ υποπτεύομαι πώς πάλι όχι θα είναι η απάντηση. Αλλά τότε το πρόβλημα δεν θα είναι το εύρος ή το βάθος των σπουδών. Θα πρέπει να αναζητηθεί αλλού.

 

Edited by bob mastoras
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

57 λεπτά πριν, fotis91 said:

(ή Σχολές Μηχανικών Πανεπιστημίων πλέον).

Συνάδελφε, οι σχολές Μηχανικών Πανεπιστημίων ΕΙΝΑΙ Πολυτεχνικές σχολές !

47 λεπτά πριν, bob mastoras said:

Δηλαδή με σπουδές 6 + 1.5 έτη θα ήταν κάποιος ισότιμος με εσένα πχ. ή πάλι όχι.

Και φυσικά όχι. Θα έπρεπε οι διπλ. να είχαν επιπλέον ΔΥΟ έτη Master τουλάχιστον για να είναι ισότιμος με τον Μηχανικό 6 + 1.5. Αλλιώς εννοείται ο Μηχανικός 6 + 1.5 έχει σαφέστατα μεγαλύτερο πεδίο γνώσης.

Αλλά συνέδελφοι...όλα αυτά περνάνε στην ιστορία. Όπως έχω πει, πλέον έχουμε ΜΟΝΟ Μηχανικούς ΠΕ.

Edited by Steelman
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα μου ήταν ότι το συγκεκριμένο παράδειγμα ετέθη ταυτόχρονα με την άποψη ότι και το κανονικό δίπλωμα είναι ελλιπές συν το ότι δεν έχει καμία δουλειά ο συγκοινωνιολόγος και ο υδραυλικός με τα στατικά (προφανώς και αντιστρόφως). Αφού το πτυχίο το βρήκες ελλιπές τι ζητάς να ισοτιμήσεις κι άλλους με αυτό; Αυτά περί εύρους.

Η δεύτερη ένστασή μου είναι ως προς το βάθος. Δηλαδή οι δύο σχολές δεν είναι η μία συνέχεια της άλλης αλλά ανεξάρτητες. Δηλαδή με τη λογική σας αν ένας έχει 2 πενταετή πτυχία συναφή τι πρέπει να ζητήσει; Ισοτιμία με διδακτορικό; 

Ισότιμο με το πτυχίο μου μπορώ να δεχθώ το 4ετές πτυχίο του ΠΔΑ, χωρίς μάλιστα επιπλέον μάστερ. Δεν έχω θέμα με τα χρόνια, αρκεί να διατηρεί τον ενιαίο αδιάσπαστο χαρακτήρα της επιστήμης του ΠΜ. 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, όπως είπα παραπάνω, δεν έχει νόημα να αναφέρομαι σε φαντάσματα.

Πλέον υπάρχουν ΜΟΝΟ Μηχανικοί ΠΕ που μάλλον θα δούμε το 4+1 να εφαρμόζεται εκεί για πρώτη φορά.

Edited by Steelman
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Steelman said:

2. Σου είπα τα χρόνια εμπειρίας (και όταν λέω εμπειρία εννοείται δεν αναφέρομαι σε ΠΕΑ)

Προφανώς, αλλά γίνε πιο συγκεκριμένος. Πόσα χρόνια, πόσα έργα, αν υπήρχε κάτι συγκεκριμένο που σημάδεψε αυτή την πορεία. 

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, Steelman said:

Συνάδελφε, οι σχολές Μηχανικών Πανεπιστημίων ΕΙΝΑΙ Πολυτεχνικές σχολές !

Ήθελα να τονίσω την διάκριση με μια αναφορά (παρένθεση) πως βρισκόμαστε στο μεταβατικό στάδιο εκτεταμένης μετατροπής των ΣΤΕΦ Μηχανικών των ΤΕΙ , σε σχολές Μηχανικών (πλέον) Πανεπιστημιακού επιπέδου που είναι τετραετείς, σε αντίθεση με τα Πολυτεχνικά τμήματα (Πολυτεχνικές σχολές όπως αναφέρονται επισήμως) των Πανεπιστημίων που είναι η φοίητηση είναι 5ετής. 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε @fotis91 αν προσέξεις το πρόγραμμα του Πανεπιστημιου Δυτικής Αττικής, θα δεις ότι αναφέρεται στο πρόγραμμα σπουδών σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό. Δηλαδή συνέδλεφε σύνολο 5 έτη ή αλλιώς όπως εσύ αναφέρεις 5ετής.

20 λεπτά πριν, georgios_m said:

Προφανώς, αλλά γίνε πιο συγκεκριμένος. Πόσα χρόνια, πόσα έργα, αν υπήρχε κάτι συγκεκριμένο που σημάδεψε αυτή την πορεία. 

Συνέδελφε, δεν έχει νόημα η ερώτηση, όπως είπα απο εδώ και πέρα θα υπάρχουν ΜΟΝΟ Μηχανικοί ΠΕ. Θα ισχύουν δηλαδή για όλους τα ίδια.

 

Edited by Steelman
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, Steelman said:

Συνάδελφε @fotis91 αν προσέξεις το πρόγραμμα του Πανεπιστημιου Δυτικής Αττικής, θα δεις ότι αναφέρεται στο πρόγραμμα σπουδών σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό. Δηλαδή συνέδλεφε σύνολο 5 έτη ή αλλιώς όπως εσύ αναφέρεις 5ετής.

 

Τα προγράμματα σπουδών του ΠΑ.Δ.Α είναι 4ετή, τουλάχιστον όσον αφορά Τοπογράφους και Πολιτικούς Μηχανικούς. Όσον αφορά τα 4έτη + 2 ή 1,5 και 1 έτος Μάστερ, από όσο γνωρίζω ισχύει μόνο για πτυχιούχους Πανεπιστημίων εξωτερικού (αναγνώριση-συνεκτίμηση μέσω ΔΟΑΤΑΠ και δικαιώματα-εξετάσεις άσκησης επαγγέλματος μέσω ΤΕΕ) καθώς δεν  υφίσταται θεσμικό πλαίσιο (αυτή τη στιγμή) για αντίστοιχη αναγνώριση πτυχίων εσωτερικού μή Πολυτεχνικού τμήματος (Ενίαιο πενταέτες δίπλωμα όπως αποκαλείται)

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση αυτή δεν αφορά τα ΤΕΙ αλλά τις σπουδές των ΠΕ, τον τρόπο του χωρισμού των τομέων και της πιστοποίησης της εμπειρίας για τα δικαιώματα.

Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, georgios_m said:

Ισότιμο με το πτυχίο μου μπορώ να δεχθώ το 4ετές πτυχίο του ΠΔΑ, χωρίς μάλιστα επιπλέον μάστερ. Δεν έχω θέμα με τα χρόνια, αρκεί να διατηρεί τον ενιαίο αδιάσπαστο χαρακτήρα της επιστήμης του ΠΜ.

Το πρώτο δεν το περίμενα. Με εντυπωσιάζεις θετικά. 

Δεν ξέρω όμως πώς αντιλαμβάνεσαι "τον ενιαίο αδιάσπαστο χαρακτήρα της επιστήμης του ΧΧΧ." Η επιστήμη του μηχανολόγου ηλεκτρολόγου έγινε δύο επιστήμες θυμίζω. Μετά η επιστήμη του ηλεκτρολόγου στην Πάτρα ξαναέγινε δύο επιστήμες. ΗΥ και ηλεκτρολόγοι. Μετά οι ηλεκτρολόγοι έγιναν και κάτι άλλο (στην Πάτρα και τεχνολογίας Υπολογιστών στο ΕΜΠ και μηχανικοί υπολογιστών). Έχουν όλες αυτές οι -εμβληματικές- σχολές και τα αντίστοιχα πτυχία "ενιαίο και αδιάσπαστο χαρακτήρα"; Και ποιες δεν έχουν; Το επίδικο αντικείμενο ήταν η πληροφορική. Είναι δηλαδή οι ΗΜΜΥ ενιαίοι και αδιάσπαστοι; Περιλαμβάνουν το αντικείμενο της πληροφορικής; Οι ΗΥ είναι τμηματικοί και ελλιπείς; Τα τμήματα πληροφορικής των πανεπιστημίων όχι μηχανικών; Το κράτος έχει ΠΔ που αναγνωρίζει στους ΗΜΜΥ πλήρη πρόσβαση στο αντικείμενο της πληροφορικής.

Στα TU9 που αναφέρθηκαν πάντα υπάρχουν ξεχωριστά τμήματα ΗΜΜΥ και πληροφορικής. Σε όλα. Είναι νοητή έννοια "ενιαίου και αδιάσπαστου χαρακτήρα" και ταυτόχρονα η πίστη ότι τα αντικείμενα δεν έχουν επικαλύψεις; 

Σε τι διαφέρει ο "ενιαίος και αδιάσπαστος χαρακτήρας" από το εύρος; Εγώ ακούω για "ενιαίο αδιάσπαστο χαρακτήρα" μόνο από τον χώρο των μηχανικών. Υπάρχει και σε άλλες επιστήμες; Θα πρέπει πχ οι μαθηματικοί να διαμαρτύρονται για την ύπαρξη των στατιστικολόγων και των τμημάτων αναλογιστικών σπουδών;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.