Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επαγγελματικά δικαιώματα


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικά τζάμπα τσακωνόμαστε τόσα χρόνια ...

 

Η κυβέρνηση έδωσε την λύση , πίσω από την πλάτη μας σε συνεννόηση με τους καθηγητές...

 

Σημερινό άρθρο

 

https://www.esos.gr/arthra/56262/idryetai-megalo-polytehneio-emp-pan-dytikis-attikis

 

 

Διαβάστε και φρίξτε....

 

Τόσα κλειδωμένα θέματα στο φόρουμ , φαίνονται πλέον παρωχημένα ...

 

Αντε να αλλάξουμε και τίτλους και δικαιώματα ....

Φαίνεται ότι η επισήμανση " Σημερινό Αρθρο"  ήταν πολύ εμφανής και δεν έγινε ο σχολιασμός που περίμενα . 

 

Μάλλον επειδή είναι Κυριακή και τα γραφεία κλειστά ...

 

Αλλιώς έναν τσακωμούλη θα τον είχαμε ... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

H εετεμ* είναι εδώ βλέπω και προσπαθεί να πείσει τους πτυχιούχους πολιτικούς μηχανικούς (επιπέδου 6 κατά ΕΠΠ), ότι έχουν σπουδάσει άλλο γνωστικό αντικείμενο από τους συναδέλφους τους, επιπέδου 7. Ευτυχώς θα κλείσει αυτή η αντι-επιστημονική (υπό κάθε έννοια) "παράγκα".

 

* Σύνολο 5 μηνύματα εκ των οποίων τα 2 είναι copy paste.

Συμφωνω μαζι στο 10000%!

;)

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το λινκ παρουσιαζεται η νεα προτεινόμενη γεωγραφική κατανομή Τμημάτων και βλέπω πως τα τμηματα Μηχανικών ΤΕ απο το Τει Θεσσαλιας δεν εμφανιζονται πλεων και συγχωνευονται προφανως με τα πολυτεχνικά του Βόλου. Επείσης σε ενα σημειο λεει πως : Πρέπει να αποσαφηνιστεί πλήρως ο τρόπος με τον οποίο θα παρέχεται η δυνατότητα στους φοιτητές παρελθόντων ετών του ΤΕΙ/Θ (είτε αυτών που είναι ενεργοί σε Τμήματα των οποίων η λειτουργία θα πάψει να ισχύει, είτε αυτών που αποφοίτησαν από τα Τμήματα αυτά) να εξισώσουν το πτυχίο τους με το αντίστοιχο των Πανεπιστημιακών Τμημάτων που θα προκύψουν από την κατάργηση των παλαιοτέρων.

 

Πως σας φαινεται αυτη η εξελιξη ? εαν το ιδιο συμβει για ΤΕΙ Δυτικης Ελλαδας που αποφοιτώ πιθανών να εμφανιστει καποια αντιστοιχη συγχώνευση με το Πανεπιστήμιο Πατρών  οπως  εδώ ? Το μονο που εχω ως εκρεμοτητα ειναι η πτυχιακη μου που βρισκεται στο 50% και μπαινω σε σκεψεις.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και χρόνια σε όσους έχουν παιδιά που πρόκειται να δώσουν πανελλαδικές, η συμβουλή μου είναι "Σπουδές στο εξωτερικό".

 

Αυτό το κράτος δεν είναι σοβαρό. Δεν είναι μόνο η μή-έκδοση επαγγελματικών δικαιωμάτων σε τμήματα, τώρα είναι και το κλείσιμο ιδρυμάτων ΑΕΙ χωρίς καμία πρόνοια για τους αποφοίτους τους. 

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το λινκ

 

Πως σας φαινεται αυτη η εξελιξη ? εαν το ιδιο συμβει για ΤΕΙ Δυτικης Ελλαδας που αποφοιτώ πιθανών να εμφανιστει καποια αντιστοιχη συγχώνευση με το Πανεπιστήμιο Πατρών οπως εδώ ? Το μονο που εχω ως εκρεμοτητα ειναι η πτυχιακη μου που βρισκεται στο 50% και μπαινω σε σκεψεις.

Μην το σκέφτεσαι καθόλου, καθυστέρησε το πτυχίο σου μέχρι το ν+2. Μετά δεν εχει νόημα, πας για κατατακτήριες. Τουλάχιστον μέχρι να βγει κάτι αλλο αυτό ειναι το μόνο που μπορείς να κανεις. Ανατροπή θα γίνει μόνο αν βγουν ευνοϊκά επαγγελματικά δικαιώματα και κυρίως επαγγελματική ΕΞΕΛΙΞΗ σε μελλοντικό χρόνο.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σας το έχω γράψει εδώ και μερικές εβδομάδες . 

 

Με το νέο σύστημα καταργούνται όλα τα τμήματα μηχανικών που υπάρχουν στα τει , εκτός από αυτά στην Αθήνα-Πειραιά . 

 

Υπάρχει μια εκκρεμότητα για αυτά της Θεσσαλονίκης και των Σερρών , αλλά εκεί είναι ρευστά τα πράγματα ακόμη .

Link to comment
Share on other sites

Από οσα έχουν 'ειπωθει' όσοι απόφοιτοι επιθυμούν θα δίνουν τα επιπλέον μαθήματα (μάλλον με κατατακτήριες) και θα 'αναβαθμιζουν' το πτυχίο τους.τωρα τις διαφορές των δύο πτυχίων κανένας δεν γνωρίζει και ο καθείς υποστηρίζει τα δικά του.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά έχουν ειπωθεί όμως μόνο. Δεν υπάρχει στον νόμο καμία πρόβλεψη για τους απόφοιτους. Μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Οι κοσμήτορες που έχουν επιλεγεί έχουν επιδείξει έως τώρα σημαντική ρητορική υπέρ των αποφοίτων. Σύντομα θα μάθουμε αν φοράνε παντελόνια ή όχι.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.