Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επαγγελματικά δικαιώματα


Recommended Posts

On 3/4/2018 at 6:21 ΜΜ, Alexgmech said:

Σε αυτό το λινκ παρουσιαζεται η νεα προτεινόμενη γεωγραφική κατανομή Τμημάτων και βλέπω πως τα τμηματα Μηχανικών ΤΕ απο το Τει Θεσσαλιας δεν εμφανιζονται πλεων και συγχωνευονται προφανως με τα πολυτεχνικά του Βόλου. Επείσης σε ενα σημειο λεει πως : Πρέπει να αποσαφηνιστεί πλήρως ο τρόπος με τον οποίο θα παρέχεται η δυνατότητα στους φοιτητές παρελθόντων ετών του ΤΕΙ/Θ (είτε αυτών που είναι ενεργοί σε Τμήματα των οποίων η λειτουργία θα πάψει να ισχύει, είτε αυτών που αποφοίτησαν από τα Τμήματα αυτά) να εξισώσουν το πτυχίο τους με το αντίστοιχο των Πανεπιστημιακών Τμημάτων που θα προκύψουν από την κατάργηση των παλαιοτέρων.

 

Πως σας φαινεται αυτη η εξελιξη ? εαν το ιδιο συμβει για ΤΕΙ Δυτικης Ελλαδας που αποφοιτώ πιθανών να εμφανιστει καποια αντιστοιχη συγχώνευση με το Πανεπιστήμιο Πατρών  οπως  εδώ ? Το μονο που εχω ως εκρεμοτητα ειναι η πτυχιακη μου που βρισκεται στο 50% και μπαινω σε σκεψεις.

Σιγά μη δώσουν την ευκαιρία σε χιλιάδες φοιτητές του Τ.Ε.Ι. Θεσσαλίας να αποκτήσουν δίπλωμα πολυτεχνικής σχολής απ' το φωταγωγό!:roll:
Το πολύ πολύ να δημιουργήσουν προγράμματα σπουδών "δύο ταχυτήτων" εντός του πανεπιστημίου Θεσσαλίας και όσοι προήλθαν απ' το Τ.Ε.Ι. να πάρουν τετραετές πτυχίο!
Κοίτα να ξεμπερδεύεις με τις σπουδές σου το συντομότερο να δεις τι θα κάνεις στη ζωή σου κι άσε τα cowboyλίκια...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 11/4/2018 at 10:52 ΠΜ, Emporas said:

Σιγά μη δώσουν την ευκαιρία σε χιλιάδες φοιτητές του Τ.Ε.Ι. Θεσσαλίας να αποκτήσουν δίπλωμα πολυτεχνικής σχολής απ' το φωταγωγό!:roll:
Το πολύ πολύ να δημιουργήσουν προγράμματα σπουδών "δύο ταχυτήτων" εντός του πανεπιστημίου Θεσσαλίας και όσοι προήλθαν απ' το Τ.Ε.Ι. να πάρουν τετραετές πτυχίο!
Κοίτα να ξεμπερδεύεις με τις σπουδές σου το συντομότερο να δεις τι θα κάνεις στη ζωή σου κι άσε τα cowboyλίκια...

χαχαχαχα εισαι πολυ σκληρος Empora, με την ζωη μου ασχολουμαι πολυ με CNC και κατασκευες  νεροτσουληθρων  απο το 13 και μετα απλα με τα τοσα δρωμενα αναπτερωσα λιγο αλλα με προσγειωσες :P

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα. Θέλω να ρωτήσω το εξής. Επιπροσθέτως, ευχαριστώ γιά την όποια τυχόν απάντηση. 

Είμαι απόφοιτος ΑΕΝ/Μηχανικών. 

Τις προϋποθέσεις τις γνωρίζω γιά την απόκτησή της άδειας ασκήσεως επαγγέλματος του εργοδηγού μηχανικού όπου και επιθυμώ να αποκτήσω. 

Επομένως ή ερώτηση μου αφορά αυτήν, και θέλω να ρωτήσω, εάν μπορώ/υπάρχει η δυνατότητα, (με τη συμμετοχή μου στις αντίστοιχες εξετάσεις γιά την απόκτησή της εν λόγω άδειας) , να μην κάνω εγγραφή στο ΤΕΕ, και επομένως χάσω και τα εργασιακά μου δικαιώματα ως Μηχανικός του Εμπορικού Ναυτικού. 

Γιά να γίνω σαφέστερος, επιθυμώ "απλώς να έχω" (στην κατοχή μου) την άδεια του εργοδηγού, και να συνεχίσω να είμαι Μηχανικός του Εμπ. Ναυτικού. 

Μπορώ να έχω την άδεια, χωρίς να εγγραφώ στο ΤΕΕ, και παράλληλα να εξασκώ το επάγγελμά μου; 

Και -αν και όποτε- επιθυμώ να εξασκησω επαγγελματικό προσανατολισμό που αφορά την ανωτέρω άδειά, τότε και μόνο να εγγραφώ στο ΤΕΕ; 

Ή μήπως με τη συμμετοχή στις εξετάσεις, χάνω αυτομάτως τα επαγγελματικά μου δικαιώματα στο Εμπ. Ναυτικό; 

Ευχαριστώ. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος (τουλάχιστον αυτό ίσχυε παλιότερα ), στο ΤΕΕ γράφονται μόνο απόφοιτοι πολυτεχνείων.

Δεν νομίζω ότι έχει αλλάξει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, antloukidis said:

Αν δεν κάνω λάθος (τουλάχιστον αυτό ίσχυε παλιότερα ), στο ΤΕΕ γράφονται μόνο απόφοιτοι πολυτεχνείων.

Δεν νομίζω ότι έχει αλλάξει κάτι.

Ευχαριστώ, άρα, ανεξαρτήτως του ΤΕΕ όπου είναι ξεκάθαρο αυτό που διαβάζω, εμμέσως πλην σαφώς, απαντάς στο ερώτημά μου, πως -δεν- υπάρχει με την κτήση της άδειας εργοδηγού κάποιου άλλου είδους ασυμβίβαστο, και μπορώ να δώσω εξετάσεις, και έπειτα να συνεχίσω να εργάζομαι ως έχω στη θάλασσα. 

Σωστά; Αν κάνω λάθος, παρακαλώ διορθώστε με. 

Edited by Vasileios87
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να ξέρω το συγκεκριμένο θέμα, μου φαίνεται τελείως παράλογο η απόκτηση αδείας κάποιου οποιουδήποτε επαγγέλματος, να μη σου επιτρέπει να αποκτήσεις άδεια και για κάποιο άλλο.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, antloukidis said:

Χωρίς να ξέρω το συγκεκριμένο θέμα, μου φαίνεται τελείως παράλογο η απόκτηση αδείας κάποιου οποιουδήποτε επαγγέλματος, να μη σου επιτρέπει να αποκτήσεις άδεια και για κάποιο άλλο.

Παρακάτω, επισύναψα το screenshot της αίτησης-υπεύθυνης δήλωσης από τον νόμο 3982/2011 ο οποίος λέει στο Ε. (όπως φαίνεται παρακάτω) ότι γιά να σου χορηγηθεί "αρχική" άδεια (1), θα πρέπει βάση των Γ. & Δ. να αναγγείλεις την έναρξη & πρόθεση αυτής, των επαγγελματικών δραστηριοτήτων που άπτονται της αδείας.. 

Επίσης μέσα στο νόμο, λέει επ'αυτού: "Εάν η αρμόδια αρχή διαπιστώσει ότι δεν συντρέχουν οι νόμιμες προϋποθέσεις, με απόφασή της απαγορεύει στον ενδιαφερόμενο την άσκηση της ως άνω επαγγελματικής δραστηριότητας" . 

Και επειδή εγώ ανήκω σε άλλο ταμείο ασφαλιστικό (ΝΑΤ) και όχι στο ΙΚΑ, γιά αυτό διαβάζοντας αυτά, μου γεννήθηκε η απορία. 

Screenshot_2018-07-15-21-57-16-171_com.adobe.reader.png

Link to comment
Share on other sites

(από μεταφορά)

Καλησπερα στην ομαδα.Ειμαι φοιτητης του τμηματος ηλεκτρολογιας στο ΤΕΙ του Πειραια το οποιο γινεται Παν.Δυτικης Αττικης.Στους παλιους φοιτητες δινεται η δυνατοτητα ειτε να τελειωσουν τον κυκλο σπουδων του ΤΕΙ ειτε με καποια εξτρα μαθηματα να αποκτησουν το πτυχιο Πανεπιστημιου.Θελω να ρωτησω το εξης:Αξιζει να το κανω;Απο οσο ξερω περα απο την αλλαγη του "κυρους" του τιτλου σπουδων και τη δυνατοτητα διδακτορικου τιτλου,δεν αλλαζει τιποτα αλλο ως προς τα δικαιωματα μιας και το επιπεδο του πτυχιου θα ειναι ιδιου με αυτο του ΤΕΙ (επιπεδο 6,240 ECTS).Γνωριζει κανεις αν αλλαζει και κατι παραπανω απο αυτα που ανεφερα;

 

(2) Το κείμενο της δημοσίευσης  πρέπει να είναι τονούμενο. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής   για να έχεις μια απρόσκοπτη συμμετοχή στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι εννοείς διδακτορικό χωρίς να χρειάζεται μάστερ? Δεν προβλέπεται αυτό , εκτός αν έχεις βύσμα.

Πως θα πάς απο επίπεδο 6 στο 8?

Φυσικα αξίζει η αλλαγή γιατι η εγγραφή των αποφοίτων του ΠΑ.Δ.Α στο τεε θεωρείται σχεδόν βέβαια .

Κάντο δεν χάνεις τίποτα ειναι λίγα τα μαθήματα  σαν διαφορά

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, JimakosR said:

Φαντάζομαι εννοείς διδακτορικό χωρίς να χρειάζεται μάστερ? Δεν προβλέπεται αυτό , εκτός αν έχεις βύσμα.

Πως θα πάς απο επίπεδο 6 στο 8?

Φυσικα αξίζει η αλλαγή γιατι η εγγραφή των αποφοίτων του ΠΑ.Δ.Α στο τεε θεωρείται σχεδόν βέβαια .

Κάντο δεν χάνεις τίποτα ειναι λίγα τα μαθήματα  σαν διαφορά

Όχι κατευθείαν,εννοώ γενικά πως σου δίνει τη δυνατότητα.

Απλά έχοντας κάνει μεγάλο αγώνα για να φτάσω μέχρι εδώ νιώθω πως δεν έχω τις αντοχές να βγάλω αυτά τα παραπάνω μαθήματα.Άμα πάρω την απόφαση να το κάνω θέλω να είμαι σίγουρος πως θα υπάρχει κάποια μεγάλη διαφόρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.