Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επαγγελματικά δικαιώματα


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δε ξέρω δε πήγα στο πολυτεχνείο ΠΜ. Εσύ που πήγες να μας πεις ποια είναι αυτή η επιπλέον γνώση που χρειάζεται.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να εμποδίσω την ροή της συζήτησης . Απλώς να παραθέσω μια είδηση https://www.esos.gr/arthra/60994/mplokare-o-doatap-stin-isotimia-ton-xenon-ptyhion-me-ta-integrated-masters που αφορά τα πτυχία των ξένων πανεπιστημίων και κατά συνέπεια τα επαγγελματικά δικαιώματα .

Link to comment
Share on other sites

Στην έδωσα την απάντηση. Το κόνσεπτ "μέχρι διόροφο" βασίστηκε σε παραδοχές του τύπου ότι ο σεισμικός κίνδυνος στα μικρά κτίρια είναι αμελητέος και αφού δε θα χρειαστεί να μπει στη μελέτη αντισεισμικός έλεγχος μπορεί να υπογράψει και κάποιος μη πολιτικός μηχανικός.  Ήταν η εποχή που περιγράφει ο ΒΑΣ, που ήταν λίγοι οι μηχανικοί, μεγάλη η ζήτηση στέγης και χαλαρότεροι οι κανονισμοί.

Εσύ βέβαια τώρα έχεις έτοιμα για παράθεση τα βιβλία του ΤΕΙ για να μου πεις ότι ο αντισεισμικός έλεγχος διδάσκεται κι εκεί, άρα δώστε μας μελέτες να υπογράψουμε.

Το τι ξέρει ο καθένας δε μπορώ να το αποκλείσω αλλά εφόσον δε σπουδάζει με αυτή την προοπτική δε μπορώ να έχω και εμπιστοσύνη. Όταν δοθεί νέα προοπτική (πχ στο ΠΔΑ) το ξανασυζητάμε.

Το γεγονός πάντως ότι ούτε τα δικαιώματα της εποχής των παλιών υπομηχανικών πέρασαν ακόμα στα διάδοχα υποτίθεται ΤΕΙ το αποδίδω και στο ότι οι ανάγκες της κοινωνίας σε μηχανικούς είχαν πια καλυφθεί και δε χρειαζόταν να γίνει.

Στο εξωτερικό μπορεί να αναγνωρίζουν τα πάντα ως πτυχία γιατί όπως είπατε δε σε αφήνουν να υπογράψεις αμέσως. Οπότε αν τους ξεφύγεις στην αρχή θα σε κόψουν παρακάτω.

 

Edited by georgios_m
  • Thanks 1
  • Upvote 2
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, georgios_m said:

Το τι ξέρει ο καθένας δε μπορώ να το αποκλείσω αλλά εφόσον δε σπουδάζει με αυτή την προοπτική δε μπορώ να έχω και εμπιστοσύνη. Όταν δοθεί νέα προοπτική (πχ στο ΠΔΑ) το ξανασυζητάμε.

Mε την ίδια λογική δεν μπορώ να έχω εμπιστοσύνη στο ΔΠΘ πχ. σε σχέση με το ΑΠΘ ή το ΕΜΠ.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, georgios_m said:

Για ποιό λόγο; Αφού με την ίδια προοπτική σπουδάζουν.

Το ίδιο ισχύει και για τους Μηχανικούς ΤΕ. Την ίδια δυναμική διδάσκονται. Εγώ δεν ξεχωρίζω την δυναμική αν την διδάχτηκες στο ETH ή στο ΔΠΘ για παράδειγμα. Αν εσύ δεν έχεις εμπιστοσύνη σε αυτούς ή σε άλλες σχολές και θεωρείς ότι μόνο η δική σου σχολή διδάσκει σωστά δυναμική...τότε κάτι δεν πάει καλά...

Edited by Steelman
Link to comment
Share on other sites

Έχω εμπιστοσύνη σε αυτούς που αναγνωρίζει ο νόμος ως αρμόδιους. Οι υπόλοιποι έχουν την ακαδημαϊκή ελευθερία να τη διδάξουν αλλά μέχρι εκεί.

Edited by georgios_m
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δε σε ρώτησα για το κονσεπτ. Εσύ πριν είπες ότι χρειάζεται επιπλέον γνώση το 3οροφο σε σχέση με το 2οροφο. ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ αυτή η γνώση;

  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι ότι δε στην ανέφερα, αλλά επειδή τη θεωρώ και λάθος την έννοια αυτής της "επιπλέον γνώσης", να ζητήσεις εξηγήσεις από τον steelman που ξεκίνησε τη θεωρία για το διόροφο. Και γενικά εξηγήσεις δίνει όποιος εισηγείται αλλαγές.

 

Edited by georgios_m
  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.