Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες περί νέας Διαδικασίας γνωστοποίησης και νέας Υγειονομικής Διάταξης (Αριθ. Υ1γ/Γ.Π/οικ.47829)


Recommended Posts

Καλημέρα, με δεδομένο ότι άλλαξαν πάρα πολλά ως προς την αδειοδότηση των ΚΥΕ, ξεκινάω νέο θέμα ώστε να συγκεντρώσουμε απορίες-απαντήσεις και για την ηλεκτρονική πλέον γνωστοποίηση και για τη νέα Υγειονομική Διάταξη.

Εγώ έκανα πριν κανά μήνα γνωστοποίηση ηλεκτρονικά για ένα οβελιστήριο που έχει ισόγειο και Α΄όροφο, με συνολική ωφέλιμη επιφάνεια 63,40 τμ

Επίσης είχε άδεια για κοινόχρηστο χώρο 8,60τμ.

Τώρα ο ιδιοκτήτης θέλει να κάνει προσθήκη εξωτερικού παρακείμενου χώρου 24,00τμ ,κάτι που σύμφωνα και με τη νέα Υγειον. Διάταξη απαιτεί μεταβολή της γνωστοποίησης (σελ.21757, ΦΕΚ2161Β/2017)

Οι αλλαγές που θα κάνω λοιπόν είναι:

1) τα εξυπηρετούμενα άτομα είναι: για την αίθουσα πελατών-->δια 1,30τμ (άρα 63,40/1,30=48,76 δηλ. 48 εξυπηρετούμενα άτομα) ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΔΙΑΙΡΕΣΗ ΜΕ 1,20 ΠΟΥ ΙΣΧΥΕ

                                                       για τον υπαίθριο χώρο--->διά 0,70τμ (άρα 8,60+24,00=32,60τμ , οπότε 32,60/0,70=46,57 δηλ 46 άτομα)ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΔΙΑΙΡΕΣΗ ΜΕ 1,20 ΠΟΥ ΙΣΧΥΕ

οπότε συνολικά εξυπηρετούμενα άτομα 48+46=94....

Σωστά????

2) Επομένως αλλάζει και ο Συντελεστής Μεγέθους (ΦΕΚ 1723Β/2017) και πλεόν από Κατηγορία 3 που ήταν πάει Κατηγορία 5

3) Ο Θεωρητικός πληθυσμός δεν αλλάζει, σωστά? Είχα πάει με τη ΠΔ.71/1988 όπου διαιρούσα δια ωφέλιμη επιφάνεια δια 1,10. Το απέναντι κοινόχρηστο χώρο πεχζοδρομίου καθώς και την πρασιά του διπλανού οικοπέδου (το οποίο έχει στέγαστρο), αν έχω καταλάβει σωστά δεν τα λαμβάνω υπόψη για τον υπολογισμό του θεωρητικού πληθυσμού, σωστά?

  • Like 2
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μόλις επέστρεψα από το Υγειονομικό. Πράγματι έτσι υπολογίζονται τα εξυπηρετούμενα άτομα, και ο Συντελεστής Μεγέθους. Όσο για το θεωρητικό πληθυσμό, αφού μίλησα και με Γραφείο Πυρασφάλειας, διαιρώ πράγματι ωφέλιμη επιφάνεια δια 1,10 και δεν υπολογίζω τους εξωτερικούς χώρους που περιγράφω παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μόλις επέστρεψα από το Υγειονομικό. Πράγματι έτσι υπολογίζονται τα εξυπηρετούμενα άτομα, και ο Συντελεστής Μεγέθους. Όσο για το θεωρητικό πληθυσμό, αφού μίλησα και με Γραφείο Πυρασφάλειας, διαιρώ πράγματι ωφέλιμη επιφάνεια δια 1,10 και δεν υπολογίζω τους εξωτερικούς χώρους που περιγράφω παραπάνω.

 

Πάντως οταν πρόκειται για χώρο συνάθροισης κοινού, ο θεωρητικός δεν πάει δια 1,10, αλλά δια 1,40 βάσει του ΦΕΚ 529Β/2015 - "" Μέτρα και μέσα πυροπροστασίας χώρων συνάθροισης κοινού

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας....

Τα εμβαδά που θα διαιρεθούν με το 1.3 ποια είναι; Το ολικό εμβαδό του κτιρίου μείον τουαλέτες και παρασκευαστηριο ( για ψητοπωλείο ενδιαφέρομαι); Διάδρομοι αφαιρούνται; Για οδεύσεις διαφυγής ή κυκλοφορία αμαξιδίων ΑΜΕΑ; 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα,

Ξεκίνησα να κάνω μια γνωστοποίηση για μια καφετέρια και μου προέκυψε η εξής απορία. Ο συντελεστής μεγέθους θα υπολογιστεί βάσει των εξυπηρετούμενων ατόμων ή βάσει των εργαζομένων?Στο σύστημα στο αντίστοιχο πεδίο γράφει "αναγραφή κατηγορίας σύμφωνα με τα οριζόμενα στην παρ. 4.2 του άρθρου 14" και το άρθρο 4.2 αφορά τον αριθμό των εργαζόμενων και όχι τον αριθμό των εξυπηρετούμενων ατόμων.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

 

On 30/7/2017 at 1:36 ΜΜ, Roukat said:

Καλημέρα, με δεδομένο ότι άλλαξαν πάρα πολλά ως προς την αδειοδότηση των ΚΥΕ, ξεκινάω νέο θέμα ώστε να συγκεντρώσουμε απορίες-απαντήσεις και για την ηλεκτρονική πλέον γνωστοποίηση και για τη νέα Υγειονομική Διάταξη.

Εγώ έκανα πριν κανά μήνα γνωστοποίηση ηλεκτρονικά για ένα οβελιστήριο που έχει ισόγειο και Α΄όροφο, με συνολική ωφέλιμη επιφάνεια 63,40 τμ

Επίσης είχε άδεια για κοινόχρηστο χώρο 8,60τμ.

Τώρα ο ιδιοκτήτης θέλει να κάνει προσθήκη εξωτερικού παρακείμενου χώρου 24,00τμ ,κάτι που σύμφωνα και με τη νέα Υγειον. Διάταξη απαιτεί μεταβολή της γνωστοποίησης (σελ.21757, ΦΕΚ2161Β/2017)

Οι αλλαγές που θα κάνω λοιπόν είναι:

1) τα εξυπηρετούμενα άτομα είναι: για την αίθουσα πελατών-->δια 1,30τμ (άρα 63,40/1,30=48,76 δηλ. 48 εξυπηρετούμενα άτομα) ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΔΙΑΙΡΕΣΗ ΜΕ 1,20 ΠΟΥ ΙΣΧΥΕ

                                                       για τον υπαίθριο χώρο--->διά 0,70τμ (άρα 8,60+24,00=32,60τμ , οπότε 32,60/0,70=46,57 δηλ 46 άτομα)ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΔΙΑΙΡΕΣΗ ΜΕ 1,20 ΠΟΥ ΙΣΧΥΕ

οπότε συνολικά εξυπηρετούμενα άτομα 48+46=94....

Σωστά????

2) Επομένως αλλάζει και ο Συντελεστής Μεγέθους (ΦΕΚ 1723Β/2017) και πλεόν από Κατηγορία 3 που ήταν πάει Κατηγορία 5

3) Ο Θεωρητικός πληθυσμός δεν αλλάζει, σωστά? Είχα πάει με τη ΠΔ.71/1988 όπου διαιρούσα δια ωφέλιμη επιφάνεια δια 1,10. Το απέναντι κοινόχρηστο χώρο πεχζοδρομίου καθώς και την πρασιά του διπλανού οικοπέδου (το οποίο έχει στέγαστρο), αν έχω καταλάβει σωστά δεν τα λαμβάνω υπόψη για τον υπολογισμό του θεωρητικού πληθυσμού, σωστά?

καλησπέρα,

μπορείτε να μου πείτε που αναφέρεται ότι ότι για τα εξυπηρετούμενα άτομα διαιρούμε με το 1,30; γιατί εγώ είχα μείνει στο 1,20.

ευχαριστώ!

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 4/12/2018 at 4:26 ΜΜ, anken said:

 

καλησπέρα,

μπορείτε να μου πείτε που αναφέρεται ότι ότι για τα εξυπηρετούμενα άτομα διαιρούμε με το 1,30; γιατί εγώ είχα μείνει στο 1,20.

ευχαριστώ!

ΦΕΚ 2161Β/2017 σελ 21772

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

έχω μια περίπτωση που σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος θέλει ο ενοικιαστής να σερβίρει κρύα κουζίνα και να έχει και τη δυνατότητα να ψήσει μπιφτέκι, λουκάνικο κλπ χωρίς ωστόσο αυτό να είναι η κύρια δραστηριότητα. Τι κατάστημα θα είναι ο συγκεκριμένος χώρος? Σε ποιό ΦΕΚ περιγράφονται τα είδη των ΚΥΕ με ακρίβεια σχετικά με τα προιόντα?

Επίσης ποια είναι τα διακιολογητικά που πρέπει να έχει ο φάκελος που θα υπάρχει στο κατάστημα πέρα από τα νομιμοποιητικά έγγραφα?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος.

Σε ψητοπωλείο.....η επιχείρηση αλλάζει όνομα- μορφή δηλαδή ΠΧ απο "ΠΑΠΑΡΑΣ Ο.Ε" σε "ΠΑΠΑΡΑΣ Α.Ε" κάτι τέτοιο.....πρέπει να κάνει κάτι στην γνωστοποίηση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.