Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναδρομικά ΤΣΜΕΔΕ Α 2012


πετρος748

Recommended Posts

10 λεπτά πριν, Homer said:

Πολύ σωστός. Μόλις ήρθα από το γραφείο του πρώην ΤΜΕΔΕ όπου μου το εκτύπωσαν με τις προσαυξήσεις 10 ευρώ νομίζω περίπου. Απλά δεν γράφουν ημερομηνία καθόλου στις ανακοινώσεις και είπα μήπως έγινε κάτι.

Μέχρι για πιο εξάμηνο θα κοιτάμε για αναδρομικά όταν βγαίνουν; Εννοείται από 2017 υπάρχει μόνο ο ΕΦΚΑ!

Αφού κάνεις login στο ΕΦΚΑ, πας

<Ηλ. Υπηρεσίες>
<Υποχρεώσεις Κοινωνικής Ασφάλισης>
<Οφειλές>

Στο κάτω μέρος της σελίδας έχει

Ληξιπρόθεσμες Οφειλές
Ληξιπρόθεσμες Οφειλές έως 31/12/2016

Εκεί, εφόσον δεν έχουν πληρωθεί κάποια από τα αναδρομικά, θα τα δεις σαν σύνολο.

Νομίζω ότι είναι να βγουν 8 εξάμηνα συνολικά, και έχουν βγει τα μισά μέχρι τώρα, αλλά, κάτι οι προσφυγές στο ΣτΕ, κάτι οι εκλογές, κάπου έχει κολλήσει το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 344
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ και πάλι για τις αναλυτικές οδηγίες σου, αλλά επιμένω με το συμπάθιο, ότι ισχύει αυτό που έγραψα πριν για όσους δεν πλήρωσαν τα αναδρομικά στην ώρα τους. Μου το είπε και η προϊσταμένη και έχω πλέον το ειδοποιητήριο στα χέρια μου, που γράφει 230 ενώ ο ΕΦΚΑ 160 (Ληξιπρόθεσμες Οφειλές έως 31/12/2016). Αφού άλλο το ΕΦΚΑ άλλο το ΕΤΕΑΕΠ, σωστά δεν πάει ΕΦΚΑ όλο το αναδρομικό ΤΣΜΕΔΕ πχ Β2013, αλλά μόνο ότι δεν έχει σχέση με επικουρικό και πρόνοια=ΕΦΑΠΑΞ. Και που πάει δηλαδή στον ΕΦΚΑ είναι μόνο για ενημέρωση, αφού όταν έχει πάει δεν μπορεί να πληρωθεί από εκεί και είναι πλέον ληγμένο. Και στο τηλέφωνο (ΕΦΚΑ) λένε πάνε ΤΣΜΕΔΕ να βρεις την ακριβή ταυτότητα οφειλής

Edited by Homer
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 2/5/2019 at 7:34 ΜΜ, Homer said:

Επίσης έμαθα ότι αν και πλήρωνα 2,5 χρόνια τον ΕΦΚΑ αν πραγματικά θέλω να αναγνωριστούν αυτά τα χρόνια ως συντάξιμα θα έπρεπε να είχα κάνει ήδη αίτηση προαιρετική (συνέχισης) ασφάλισης. Την έκανα ετεροχρονισμένα.

Δεν αντιλήφθηκα αυτό που γράφεις και με έβαλες σε σκέψεις! Χρειάζεται να κάνουμε και αυτή την αίτηση; Η μετάβαση από τον συνταξιοδοτικό φορέα ΤΣΜΕΔΕ στον ΕΦΚΑ δεν είναι δεδομένη;

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, chtrig said:

Δεν αντιλήφθηκα αυτό που γράφεις και με έβαλες σε σκέψεις! Χρειάζεται να κάνουμε και αυτή την αίτηση; Η μετάβαση από τον συνταξιοδοτικό φορέα ΤΣΜΕΔΕ στον ΕΦΚΑ δεν είναι δεδομένη;

αν από 1/1/2017 και μετά είχες κλειστά βιβλία τότε πρέπει να κάνεις αίτηση, 

δεδομένη είναι η μετάβαση για όσους είχαν ανοικτά βιβλία,

μπορείς να κάνεις αίτηση και τώρα 

Link to comment
Share on other sites

@chtrig    Ναι, έπρεπε να το είχα γράψει πιο καθαρά. Δεν είχα κάνει από τότε ούτε καν έναρξη επαγγέλματος. Προφανώς με ανοιχτά βιβλία η ασφάλιση είναι υποχρεωτική και δεν χρειαζόταν αίτηση προαιρετικής ασφάλισης.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα,

Να εκφράσω κι εγω την απορία μου για αναδρομικά που ανακάλυψα ''κατα τύχη'' διότι από τον Απρίλιο του 16 έχω κλείσει τα βιβλία και εργάζομαι σαν μισθωτός. 

Έχω ειδοποιητήριο για το Α΄εξάμηνο του 14, το ποσό των 224 ευρώ. Εκείνη την περίοδο ήμουν ακόμη στην πρώτη 5ετια (ασφαλισμένος απο το 2010).

Επίσης έχω ελέγξει στο site του ΕΦΚΑ και δεν υπάρχουν άλλες Ληξιπρόθεσμες Οφειλές έως 31/12/2016

Μπορεί κάποιος να μου έξηγήσει ή να με παραπάμψει σε προηγούμενο post, ώστε να καταλάβω γιατί μου έχουν έρθει αυτά τα αναδρομικά;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να κάνω μια προσέγγιση του ποσού που σου εμφανίζεται ως αναδρομική διαφορά του Α'14.

Λοιπόν, ασφαλισμένος από το 2010, οπότε όντως το Α'14 ήσουν κάτω 5ετίας έχοντας τα μειωμένα ποσά λόγω αυτού.

Σύμφωνα με τις περιπτώσεις α' και β', της παρ. 15 του άρθρου 44 του ν.3986/2011 σε συνδυασμό με τις διατάξεις της παρ. 5α του άρθρου 20 του ν.4019/2011. και ενώ ήσουν κάτω 5ετίας και είχες τα μειωμένα ποσά λόγο αυτού, τότε θα ξεκινούσε η πρώτη σου τριετία στην 2η ΑΚ του νόμου πάλι με μειωμένα ποσά (λόγω του ότι ήσουν κάτω της 5ετίας) αλλά με τα αντίστοιχα της 2ης ΑΚ κάτω της 5ετίας

Οπότε λογικά εσύ στο εξαμηνιαίο ειδοποιητήριο του Α'14 που είχες λάβει τότε (στο α' εξάμηνο του 2014) ποσά στους κλάδους ασφάλισης της 1ης ΑΚ, ενώ με βάση τον ν.3986/11 έπρεπε να έχεις τα ποσά των κλάδων ασφάλισης της  2ης ΑΚ.

Υποθέτω ότι το ειδοποιητήριο σου αυτό που θα πρέπει να το έχεις (το εξαμηνιαίο του 2014) θα είχε τα παρακάτω ποσά (της 1ης ΑΚ κάτω 5ετίας):
ΚΣ = 69,34€
ΕΠΙΚ = 20,80€
ΕΦΑΠΑΞ = 27,73€
ΚΥΤ = 44,72€
(η ΕΙΔ.ΠΡΟΣ. αν είχες επιλέξει ... ---ήταν προαιρετική για αυτή την 1η ΑΚ ... αν θυμάμαι καλά--- δεν έχει πλέον νόημα ως αναδρομική διαφορά ακόμη και αν προκύπτει τέτοια, διότι έχει καταργηθεί από 1/1/2016 αναδρομικά)
Άρα ΣΥΝΟΛΟ = 162,59€ / μήνα

Ενώ με βάση τον ν.3986/11 έπρεπε να έχεις τα παρακάτω ποσά [της 2ης ΑΚ (ξεκινούσες την 1η 3ετία στην 2η ΑΚ) ενώ εξακολουθούσες να είσαι κάτω 5ετίας]:
ΚΣ = 85,26€
ΕΠΙΚ = 25,58€
ΕΦΑΠΑΞ = 34,11€
ΚΥΤ = 54,99€
ΣΥΝΟΛΟ = 199,94€ / μήνα

Άρα αναδρομική διαφορά για το Α'14 = 37,35€ / μήνα ή 224,10€ στο εξάμηνο (αυτό το ποσό δηλαδή που βλέπεις)

Υ.Γ.

ΤΡΟΠΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ/ΕΛΕΓΧΟΥ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΩΝ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΣΤΑ ΕΙΔΟΠΟΙΗΤΗΡΙΑ ΤΩΝ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ

Οπότε:

όσοι θέλουν να ελέγξουν τα ειδοποιητήρια των αναδρομικών διαφορών για τις εισφορές:

1) Υπολογισμός Ασφαλιστικής Κατηγορίας (ΑΚ) σύμφωνα με τις περιπτώσεις α' και β', της παρ. 15 του άρθρου 44 του ν.3986/2011 σε συνδυασμό με τις διατάξεις της παρ. 5α του άρθρου 20 του ν.4019/2011.

2) Χρήση του Πίνακα σύμφωνα με τον τότε ισχύοντα ν.3986/11, ανάλογα με την ΑΚ που βρέθηκε στο (1), για να λάβουμε τα ποσά των ασφαλιστικών κλάδων (αγνοώντας τον κλάδο της ειδικής προσαύξησης είτε είχαμε είτε όχι).

3) Χρήση ως δεδομένο των ποσών στο ΕΞΑΜΗΝΙΑΙΟ ειδοποιητήριο που είχαμε ΛΑΒΕΙ ΤΟΤΕ, δηλαδή των ποσών ασφαλιστικών κλάδων που είχαμε (στο εξαμήνου που μας ενδιαφέρει).

4) Υπολογισμός των διαφορών των ασφαλιστικών κλάδων με βάση τον ν.3896/11 σε σχέση με αυτά των ειδοποιητηρίων, δηλ. (2) μείον (3).

5) Υπολογισμός του αθροίσματος των διαφορών των παραπάνω κλάδων που βρήκαν στο (4) το οποίο συνιστά τις αναδρομικές διαφορές που καλούμαστε να καταβάλουμε με τα ειδοποιητήρια των αναδρομικών εισφορών.

Ο πιο σίγουρος τρόπος αν έχουμε αμφιβολίες είναι η επίσκεψη στο ταμείο.☺️

παρ.15 Άρθρο 44 ΝΟΜΟΣ 3986_2011.pdf παρ.5 Άρθρο 20 ΝΟΜΟΣ 4019_2011.pdf

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική επεξήγηση.

Για ποιό λόγο δεν μου ήρθαν αναδρομικά για το 2012 και 2013; Διότι ημουν ακόμη στην 1η ασφαλιστική κατηγορία;

Edited by r2d2
Link to comment
Share on other sites

Μη γνωρίζοντας τα ποσά των εξαμηνιαίων ειδοποιητηρίων που αναφέρεις, θεωρώ ότι απάντησα δίνοντας αναλυτικά τον τρόπο υπολογισμού/ελέγχου.

Αν εφαρμόζοντας τον παραπάνω τρόπο υπολογισμού/ελέγχου που ανέφερα προέκυψαν διαφορές (που δεν βεβαιώθηκαν) να το δούμε ...

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.