Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αναδρομικά ΤΣΜΕΔΕ Α 2012


πετρος748

Recommended Posts

Καλημέρα,τα αναδρομικά β2012 έχουν αναρτηθεί σε όλους σας;Εμένα ναι αλλά του συζύγου μου όχι.Γιατί άραγε;Είναι περίπτωση που θα έπρεπε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 344
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν βγήκε κάποια παράταση? Αν δεν δώσουν παράταση θα μπορούμε μετά που θα είναι ληξιπροθεσμο να το πληρώσουμε στην Αττικής με πιστωτική?

 

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Πόσα εξάμηνα ακόμα θα έρθουν?

Ποιά έτη αφορούν αυτά τα αναδρομικά? Μόνο το 2011 και το 2012?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Πόσα εξάμηνα ακόμα θα έρθουν?

Ποιά έτη αφορούν αυτά τα αναδρομικά? Μόνο το 2011 και το 2012?

Ευχαριστώ

Το αναδρομικο του Β2012, ειναι το 3ο απο το 8 εξάμηνα αναδρομικών που έχουμε για πληρωμή

 

-------------

Στάλθηκε με Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Edited by coulis
Link to comment
Share on other sites

Το Α'12 είναι το 2ο αναδρομικό των εισφορών από τα 8 εξάμηνα.

 

Οι εισφορές των αναδρομικών του ΟΑΕΔ που μπήκαν στις στις εισφορές του 1ου εξάμηνο του 2016 δεν μετράει στα αναδρομικά των 8 εξαμήνων. 

Πρακτικά με την απόφαση του ΔΣ/ΕΤΑΑ επιβλήθηκαν οι αναδρομικές αυξήσεις του 3986/11 σε 9 επόμενα εξάμηνα, στις εισφορές του 1ου εξάμηνο του 2016 προστίθενται αναδρομικά οι εισφορές υπέρ ΟΑΕΔ (240€) και στα επόμενα 8 εξάμηνα μοιράζονται το σύνολο των αναδρομικών.

 

Υ.Γ. Επειδή συνήθως δεν κάνουμε παράθεση του αμέσως προηγούμενου post (λάθος μου που δεν το έκανα ??!!), θεωρώ σκόπιμο ότι οι όποιες διορθώσεις γίνονται σε όποιο αμέσως προηγούμενο post [αφού διαβαστεί το επόμενο post] να είναι διακριτές έτσι ώστε να μην φαίνεται ηλίθια η τοποθέτηση του τελευταίου. 

post-2272-0-52236900-1514105285_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έχω χάσει, τελικά η ρύθμιση του Ν.4331/2015 που σου έδινε το δικαίωμα υπαγωγής σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία για τα έτη 2015 και 2016 καταργήθηκε/αναιρέθηκε;

Αν θυμάμαι καλά σε κάποια φάση πήραν πίσω τη ρύθμιση αλλά μετά το αναίρεσαν.

Θα ζητήσουν αναδρομικά και σε αυτούς που έκαναν τότε χρήση της ρύθμισης;

Link to comment
Share on other sites

Για το 1ο σου ερώτημα:

Οποίες αιτήσεις έγιναν αποδεκτές σε εφαρμογή του άρθρου 39 του Ν 4331/16, δεν ανακαλούνται και διατηρούνται για τα έτη 2015-2016 στις ασφαλιστικές κατηγορίες που είχαν επιλέξει.

Θα βρεις την απάντηση ξεκάθαρα και αναλυτικότατα [καθώς και τις συνέπειες του αν δεν καταβάλλονται εμπρόθεσμα οι εισφορές ή οι ρυθμίσεις], σε διάφορα σημεία, στην απόφαση 398/ΕΤΤΑ/ΤΣΜΕΔΕ/18-5-2016 και κυρίως στο τέλος στο σημείο όπου καταλήγει στο τι αποφάσεις λαμβάνονται.

 

Για το 2ο ερώτημά σου:

Αναδρομικά, σε αυτούς που έκαναν χρήση της επιλογής κατώτερης κατηγορίας, θα υπάρξουν εφόσον:

δεν έχουν υπολογιστεί σωστά στο ειδοποιητήριο οι εισφορές

[με βάση την επιλεχθείσα κατώτερη κατηγορία ή --σε περίπτωση απώλειας της επιλογής-- της κατηγορίας που θα υπάγονταν],

σε σχέση

με αυτές που προκύπτουν με τον τότε ισχύοντα νόμο

[της επιλεχθείσας κατηγορίας ή --σε περίπτωση απώλειας της επιλογής-- της κατηγορίας που θα υπάγονταν]

 

Επίσης dloger κάνε ένα κόπο και ενημέρωσε το προφίλ σου με την ιδιότητά σου.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

georgaleos

 

Ούτε ξέρουν τι γράφουν.

 

Ανάμεσα στην 6η και 7η δόση τα Αναδρομικά Β εξαμήνου 2014 τα ξεχάσανε. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.