Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναδρομικά ΤΣΜΕΔΕ Α 2012


πετρος748

Recommended Posts

Οχι δεν τα ξεχασαν.

Ηταν το μοναδικό εξαμηνο που υπολογιστηκαν σωστα οι εισφορες για ολους.

 

Σταλθηκε απο το tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 344
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Για το 1ο σου ερώτημα:
Οποίες αιτήσεις έγιναν αποδεκτές σε εφαρμογή του άρθρου 39 του Ν 4331/16, δεν ανακαλούνται και διατηρούνται για τα έτη 2015-2016 στις ασφαλιστικές κατηγορίες που είχαν επιλέξει.
Θα βρεις την απάντηση ξεκάθαρα και αναλυτικότατα [καθώς και τις συνέπειες του αν δεν καταβάλλονται εμπρόθεσμα οι εισφορές ή οι ρυθμίσεις], σε διάφορα σημεία, στην απόφαση 398/ΕΤΤΑ/ΤΣΜΕΔΕ/18-5-2016 και κυρίως στο τέλος στο σημείο όπου καταλήγει στο τι αποφάσεις λαμβάνονται.
 
Για το 2ο ερώτημά σου:
Αναδρομικά, σε αυτούς που έκαναν χρήση της επιλογής κατώτερης κατηγορίας, θα υπάρξουν εφόσον:
δεν έχουν υπολογιστεί σωστά στο ειδοποιητήριο οι εισφορές
[με βάση την επιλεχθείσα κατώτερη κατηγορία ή --σε περίπτωση απώλειας της επιλογής-- της κατηγορίας που θα υπάγονταν],
σε σχέση
με αυτές που προκύπτουν με τον τότε ισχύοντα νόμο
[της επιλεχθείσας κατηγορίας ή --σε περίπτωση απώλειας της επιλογής-- της κατηγορίας που θα υπάγονταν]
 
Επίσης dloger κάνε ένα κόπο και ενημέρωσε το προφίλ σου με την ιδιότητά σου.

 

 

Οκ ευχαριστώ, μου έφυγε ένα βάρος Χριστουγεννιάτικα! Υπήρχε περίπτωση να μην βγουν σωστά ειδοποιητήρια με τις αυξημένες εισφορές το 2015;

 

 

 

Οχι δεν τα ξεχασαν.

Ηταν το μοναδικό εξαμηνο που υπολογιστηκαν σωστα οι εισφορες για ολους.

 

Σταλθηκε απο το tapatalk

 

Εμένα πάντως σωστά ειδοποιητήρια έβγαιναν από το Α' εξάμηνο του 2014.

Edited by dloger
Link to comment
Share on other sites

Στο ερώτημά σου αναφέρεσαι στις αναδρομικές εισφορές του 2015 τις οποίες θα δούμε --σε όσους προκύπτουν αναδρομικά--  το Α'2020 και το Β'2020 !!!!! :shock:

Αν βιάζεσαι πραγματικά να τις ελέγξεις !!!! μπορείς να βρεις αν υπάρχει διαφορά σύμφωνα με αυτό που έγραψα, δηλαδή:

τι αναγράφεται στα αντίστοιχα ειδοποιητήρια που ήδη έχεις και τι θα έπρεπε να πληρώσεις με βάση τον τότε ισχύοντα ν.3896/11

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν βιάζομαι, απλά αναρωτιέμαι γιατί το 2015 να προκύπτουν αναδρομικά αφού τα ειδοποιητήρια έβγαιναν σύμφωνα με τον  ν.3896/11

Εκτός αν κάποιος δεν πλήρωνε το ποσό που έλεγε το ειδοποιητήριο.

Μου διαφεύγει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Μία περίπτωση που μπορώ να σκεφτώ την έγραψες ήδη ως απάντηση στο ερώτημά σου.

Λάβε και άλλες δύο:

1) Να έχουν κάνει λάθος στο ειδοποιητήριο .... να μην το έχουν υπολογίσει σωστά ... οπότε έτοιμη η διαφορά-αναδρομικά.

2) Να έχει γίνει αποδεκτή η αίτησή σου για ένταξη σε κατώτερη κατηγορία, να έχει αποτυπωθεί σωστά στο ειδοποιητήριο, να είχες πληρώσει,.... αλλά από όταν έγινε αποδεκτή και μετά, να πληρωθεί κάποια ασφαλιστική εισφορά εκπρόθεσμα ή/και να είχεις υπαχθεί σε καθεστώς ρύθμισης και να μην πληρώσεις κάποια δόση και να εκπέσεις. Οπότε θα επανέρθεις αυτοδικαίως στις εισφορές του '15 που θα υπαγόσουν πριν την αίτησή.... οπότε έτοιμη η διαφορά-αναδρομικά.

 

Edit: Το διέγραψα διότι η περίπτωση αυτή [αν κάποιος δεν πλήρωνε το ποσό που έλεγε το ειδοποιητήριο] δεν έχει σχέση με αναδρομικά αλλά με εκπρόθεσμη πληρωμή οφειλής και έχει προσαυξήσεις.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

είχα καιρό να το κοιτάξω, και τελικά μου έχει βγει το Β2012.

 

η απορία μου είναι το Α2012 το "πηδήξανε";

 

μόνο το Β2011 έχω πληρώσει, δεν μου έχει ξαναβγάλει αναδρομικά απο τοτε 

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι να είχε υπολογιστεί σωστά.

Μπορείς να το ελέγξεις με το τρόπο που έγραψα.

 

Υ.Γ. Σίγουρα δεν σου εμφανίζει δύο σελίδες ?

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι να είχε υπολογιστεί σωστά.

Μπορείς να το ελέγξεις με το τρόπο που έγραψα.

 

Υ.Γ. Σίγουρα δεν σου εμφανίζει δύο σελίδες ?

 

μία σελίδα.

 

σε ποιο # μήνυμα είναι ο τρόπος;

Link to comment
Share on other sites

#67.

Επικουρικά τις εισφορές του ν.3986/11 (με τις τριετίες) μπορείς να τις δεις εδώ.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

1) Από το συνημμένο αρχείο και με δεδομένα ότι:

α) οι 3ετίες άρχιζαν να μετρούν από το Β'11

β) οι 3ετίες έληξαν το Β'15 (μετά άρχισαν οι εισφορές με τον νόμο Κατρούγκαλου)

μπορείς να υπολογίσεις τι ποσα πραγματικά έπρεπε να σου είχαν χρεωθεί και να τα συγκρίνεις με αυτά που έγραφαν τα ειδοποητήρια (όταν τα βρεις :smile: ). Οι διαφορές που θα προκύπτουν είναι τα αναδρομικά.

 

2) Aπόφαση του ΔΣ του τ.ΤΣΜΕΔΕ σχετικά με τα αναδρομικά, όπου και θα δεις για ποια 6μηνα θα χρεωθούν (αν προκύπτουν διαφορές) και μέχρι πότε.

Καλησπερα και χρονια πολλα συναδερφε

 

Αν θες διευκρινισε τι εννοεις με το ''οτι οι 3ετιες μετρουν απο το Β11''.Δε μετρουν απο το ετος ασφαλισης του καθενος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.