Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναδρομικά ΤΣΜΕΔΕ Α 2012


πετρος748

Recommended Posts

καλησπερα συναδελφοι. Θελω να κανω την δηλωση για το 2017 και μου ζηταει ο λογιστης αν ειχα πληρωσει και ποσο αναδρομικα τσμεδε το 2017. Ειχα πληρωσει σιγουρα οτι μου ειχε το ειδοποιητηριο απλα δε θυμαμαι καθολου ποσα. μπορω καπως να βρω το ποσο ηλεκτρονικα χωρις να παω απο το τσμεδε? 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 344
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπορείς να τυπώσεις από το e-ΤΣΜΕΔΕ αφού μπεις με τους κωδικούς σου την Βεβαίωση για την εφορία.
Το θέμα είναι ότι από εκεί πιθανόν δεν θα έχεις όλη την πληροφορία που θέλει ο λογιστής διότι θα δεις μόνο τι εισφορές κατεβλήθησαν το χρονικό διάστημα από 1.1.2017 μέχρι 31.12.2017 αλλά όχι και ποιες καταβολές δύναται να εκπέσουν στο φορολογικό έτος 2017. 
π.χ. α) πληρωμή στο 2018 που εκπίπτει στο 2017 δεν την έχει η βεβαίωση αυτή ή β) πληρωμή στο 2017 που δεν θα εκπίπτει στο 2017 θα υπάρχει στην βεβαίωση αυτή.

Σε γενικές γραμμές για να εξαχθούν τα ορθά ποσά που πρέπει ν μπουν στο Ε3, πρέπει να γνωρίζεις και τι απαιτήσεις υπήρξαν από το ΤΣΜΕΔΕ εντός του 2017 (είτε δημιουργήθηκαν εντός του 2017, είτε σε προηγούμενα έτη, είτε στο 2018) και το πότε αρχικά αυτές βεβαιώθηκαν-δημιουργήθηκαν και τι αφορούν (εξαμηνιαίες εισφορές ή/και αναδρομικές) και το πότε έληγε η προθεσμία τους και το πότε τις ικανοποίησες. 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Όσοι δεν το πληρώσαμε ξέρετε πως μπορούμε?

γιατι το βγάζει στον ΕΦΚΑ τώρα ως ποσο αλλά χωρίς εντολή πληρωμής

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να πας απο γραφείο ΤΣΜΕΔΕ να σου τυπώσουν εντολή πληρωμής (η οποία μάλιστα δεν μπορεί να πληρωθεί ηλεκτρονικα....)

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται προσπάθεια να μην βγουν τα ειδοποιητήρια έως την εκδίκαση της προσφυγής του ΤΕΕ στο ΣΤΕ.  Συλλογή υπογραφών για την κατάργηση τους επίσης εδώ.

https://www.gopetition.com/petitions/υπογράφω-διεκδικώ-κατάργηση-των-αναδρομικών-εισφορών-του-ν39862011-επιστροφή-των-ήδη-καταβληθέντων-χρημάτων-για-την-εξόφληση-των-αναδρομικών-στους-ασφαλισμένους-μηχανικούς.html

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα (έτσι για να λέμε)

Μάλλον τότε που βγήκε το Α13 ξέχασα να το πληρώσω (αλτσχάιμερ) και πήγα να πάρω ασφαλιστική ενημερότητα όπου είδαν πως το χρωστάω... "να το πληρώσω βρε παιδιά" ...."αα όχι εδώ, έχει βεβαιωθεί στο ΚΕΑΟ και πρέπει να πας εκεί"... .... WOW

151,86€ στο ΚΕΑΟ!!! 

Το παράπονό μου είναι πως πριν λίγο είχα πάρει ασφαλιστική ενημερότητα από την ΔΟΥ (πληρώνοντας πρώτα όλο τον ΕΝΦΙΑ18, βεβαίως βεβαίως....).

Του ΚΕΑΟ δεν πάνε εφορία? Πως με έδωσαν ενημερότητα?

 

Υπάρχει κάπου ηλεκτρονικά να δω τι χρωστάω στο ΚΕΑΟ ώστε να μην βρεθώ πάλι προ εκπλήξεως???

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

To KEAO (Κέντρο Είσπραξης Ασφαλιστικών Οφειλών) είναι από μόνο του μία "εφορία" που μαζεύει τις ασφαλιστικές οφειλές ... ακόμη δεν έχουν έχουν φτιάξει κάποιο κέντρο είσπραξης του συνόλου .... των οφειλών από ασφαλιστικά ταμεία και εφορίες :?

Αλλά πόσο .... μπορεί να είναι για να έστειλαν 50.000 δρχ (έτσι να έχουμε και κάποια επαφή με το παρελθόν) στο ΚΕΑΟ....

Δες για τις Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες ΚΕΑΟ

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

εγώ είχα επιστροφή από την ΔΟΥ αλλά μειωμένη κατά 490€... 

Έχω πληρώσει Β2011, Α2012, Β2012 και έχω μπει σε ρύθμιση 12 δόσεων για το Β2016 όπου εκκρεμούν άλλες 6 δόσεις...

Πήγα ΔΟΥ και με ενημέρωσαν ότι το ποσό αυτό κρατήθηκε από το ΤΣΜΕΔΕ.. που, πως πότε και γιατί από Τρίτη...

Προφανώς μπορεί να είναι το Α2013 το οποίο δεν πλήρωσα (ούτε το πήρα χαμπάρι να πω την αλήθεια);; Αλλά γιατί τα άλλα τρία εξάμηνα ήρθαν 348€ και αυτό 490€; Αν μπορεί κάποιος να με φωτίσει σε αυτό...

 

 

Edited by kapas2004
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.