Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναδρομικά ΤΣΜΕΔΕ Α 2012


πετρος748

Recommended Posts

Εμένα ακόμα λέει "

Δεν έχει εκδοθεί ειδοποιητήριο για το B2017"

 

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Θα προσπάθησα να καλύψω κάποιες πιθανές περιπτώσεις που απαντούν στο ερώτημά σου:

 

Αναδρομικά για το Β'11 σου είχε βγάλει το σύστημα ?

α) Αν "ναι", τότε πιθανά το Α'12 που τότε [εννοώ το έτος 2012] είχες πληρώσει, είχε υπολογισθεί σωστά από το ταμείο και για αυτό δεν έχεις τώρα αναδρομικά του εξαμήνου αυτού (δηλ. του Α'12), οπότε ίσως εμφανισθούν αναδρομικά για τα επόμενα τρίμηνα Β'12, Α'13 κλπ 

β) Αν "όχι" τότε πιθανόν:

ή (i) η εγγραφή σου στο ΤΣΜΕΔΕ θα έγινε μετά το Β'11, και πιθανά το Α'12 που τότε [εννοώ το έτος 2012] είχες πληρώσει είχε υπολογισθεί σωστά από το ταμείο και για αυτό δεν έχεις τώρα αναδρομικά του εξαμήνου αυτού (δηλ. του Α'12), οπότε ίσως εμφανισθούν αναδρομικά για τα επόμενα τρίμηνα Β'12, Α'13 κλπ 

ή (ii) το  το Β'11, που τότε [εννοώ το έτος 2011] είχες πληρώσει, είχε υπολογισθεί σωστά από το ταμείο και για αυτό δεν είχες [και] αναδρομικά του εξαμήνου αυτού (δηλ. του Α'11).

 

Επίσης "ant.r" κάνε έναν κόπο και ενημέρωσε το προφίλ σου με την ιδιότητά σου.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 344
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αναδρομικά για το Β'11 σου είχε βγάλει το σύστημα ?

α) Αν "ναι" τότε πιθανά το Α'12 που τότε [εννοώ το έτος 2012] είχες πληρώσει είχε υπολογισθεί σωστά από το ταμείο και για αυτό δεν έχεις τώρα αναδρομικά του εξαμήνου αυτού (δηλ. του Α'12), οπότε ίσως εμφανισθούν αναδρομικά για τα επόμενα τρίμηνα Β'12, Α'13 κλπ

β) Αν "όχι" τότε πιθανόν:

ή (i) η εγγραφή σου στο ΤΣΜΕΔΕ θα έγινε μετά το Β'11 και πιθανά το Α'12 που τότε [εννοώ το έτος 2012] είχες πληρώσει είχε υπολογισθεί σωστά από το ταμείο και για αυτό δεν έχεις τώρα αναδρομικά του εξαμήνου αυτού (δηλ. του Α'12), οπότε ίσως εμφανισθούν αναδρομικά για τα επόμενα τρίμηνα Β'12, Α'13 κλπ

ή (ii) το το Β'11 που τότε [εννοώ το έτος 2011] είχες πληρώσει είχε υπολογισθεί σωστά από το ταμείο και για αυτό δεν είχες [και] αναδρομικά του εξαμήνου αυτού (δηλ. του Α'11).

 

Επίσης "ant.r" κάνε έναν κόπο και ενημέρωσε το προφίλ σου με την ιδιότητά σου.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

 

Ναι μου είχαν βγει για το B'11 ( μαζί με το Β2016 αν δεν κάνω λάθος.)

 

Σχετικα με το προφίλ, δεν μπορώ να μπω με τον κανονικό μου λογαριασμό. Έκανα σύνδεση μέσω fb και μου βγάζει πλέον σφάλμα εδώ και αρκετούς μηνες

 

Μπαίνω αναγκαστικά απo Tapatalk και δεν ξέρω πως να ενημερώσω από εδω

Edited by ant.r
Link to comment
Share on other sites

Οπότε [με την υπόθεση ότι δεν κάνεις λάθος] δεν έχεις παρά να ελέγξεις αν τα ποσά που το Α'12 όπως τότε (το έτος Α'12) είχαν εμφανισθεί στο τότε ειδοποιητήριό σου είχαν υπολογισθεί σωστά, προκειμένου να εξαλείψεις και την περίπτωση, του να μην έχουν εμφανισθεί αναδρομικά για το Α'12 εξαιτίας κάποιου λάθους-παράλειψης του ταμείου.

 

Για το θέμα του προφίλ σου επικοινώνησε με pm με κάποιον από την ομάδα του forum εδώ.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Έστειλα για το προφίλ, ευχαριστώ.

 

Ότι έχω πληρώσει τα αναδρομικά είναι σίγουρο. Απλά δεν θυμάμαι πότε μου είχαν έρθει κτλ.

 

Δεν βρίσκω πόσα είχα πληρώσει τσμεδε το 12. Στο βιβλίο καθώς και στο ηλεκτρονικό αρχείο μου έχω από το 13 και μετά.

 

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1) Από το συνημμένο αρχείο και με δεδομένα ότι:

α) οι 3ετίες άρχιζαν να μετρούν από το Β'11

β) οι 3ετίες έληξαν το Β'15 (μετά άρχισαν οι εισφορές με τον νόμο Κατρούγκαλου)

μπορείς να υπολογίσεις τι ποσα πραγματικά έπρεπε να σου είχαν χρεωθεί και να τα συγκρίνεις με αυτά που έγραφαν τα ειδοποητήρια (όταν τα βρεις :smile: ). Οι διαφορές που θα προκύπτουν είναι τα αναδρομικά.

 

2) Aπόφαση του ΔΣ του τ.ΤΣΜΕΔΕ σχετικά με τα αναδρομικά, όπου και θα δεις για ποια 6μηνα θα χρεωθούν (αν προκύπτουν διαφορές) και μέχρι πότε.

Εισφορες με τριετίες για υπολογισμο αναδρομικων.pdf

Απόφαση 398_18-5-16 ΕΤΤΑ_ΤΣΜΕΔΕ για καταβολή των αναδρομικών σε 8 εξάμηνα.pdf

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Λάβε υπ'όψιν επίσης ότι με το ν. 4331/2015 επιτρεπόταν η υπαγωγή σε χαμηλότερη ασφαλιστική κατηγορία από το Α2015 και μετά.

 

(georgegaleos μία μικρή διόρθωση: οι εισφορές με το ν. 4387/2016 (νόμος Κατρούγκαλου) άρχισαν 1/1/2017. Μέχρι 31/12/2016 είχαμε ασφαλιστικές κατηγορίες, όπως φαίνεται στα ειδοποιητήρια.)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δε ξέρω αν το προσέξατε αλλά ανέβασαν στο σάιτ του ΤΣΜΕΔΕ και τα αναδρομικά του Β 2012 με ημερομηνία λήξης 31-12-2017 !!!

Ενώ του Α 2012 έχει ημερομηνία λήξης 31-01-2018 . . .

Ότι ναναι.
 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.