Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αναδρομικά ΤΣΜΕΔΕ Α 2012


πετρος748

Recommended Posts

1 minute ago, Aleonymous said:

Καλημέρα σε όλους τους "καλοπληρωτές" του θρεντ :rolleyes:

Και εμένα τώρα εμφανίστηκε το πρώτο αναδρομικό ραβασάκι του επίμαχου νόμου στο ΤΣΜΕΔΕ. Για τα 2011Β, 2012Α και 2012Β δεν φαίνεται να μου ζήτησαν κάτι. (Αυτό θα φαινόταν χρονικά όταν εκδόθηκαν αυτά που λες και για όσο χρονικό διάστημα είχα μείνει ανεβασμένα --δηλ. μέχρι την όποια εμπρόθεσμη ημερ/νια πληρωμής τους-- και όχι τώρα)  Αυτό αναφέρεται μάλλον στο 2013Α εξάμηνο (Ναι, σωστά.) και το ποσό είναι 348.42€, που αντιστοιχεί στη διαφορά 2ης από 1η ασφαλιστική κατηγορία. Βλέπω πως για τα 2014Α & 2014Β είχα πληρώσει ήδη με βάση τη 2η κατηγορία, οπότε μπορώ να ελπίζω πως θα τη γλιτώσω με ~700€...? (Αυτό μπορείς μόνο εσύ να το ελέγξεις α) με το τι εισφορές σου είχαν χρεωθεί στα ειδοποιητήρια στους κλάδους (πλην, πλέον, της ειδ.προσαύξησης) β)του αν άλλαζες ή όχι, με τον τότε νόμο, ασφαλιστική κατηγορία και γ)του τι έπρεπε να καταβάλλεις με βάση τον τότε νόμο στην κατηγορία που θα ήσουν με βάση το νόμο.)

Είμαι στο ταμείο από Νοέμβριο 2007.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 344
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πηγα στο ΤΣΜΕΔΕ να μου εκτυπώσουν το ειδοποιητηριο απο αναδρομικα Β 2012 πάω να το πληρωσω με e banking εθνικης μου βγαζει 

οτι δεν υπάρχει παω σε καταστημα εθνικης πάλι τα ίδια !!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

 

ξαναρωτάω, γιατί μέχρι στιγμής έχω ρωτήσει 2 φόρες και δεν έχω λάβει κάποια απάντηση,

 

έχουν εκδοθεί τα αναδρομικά του Α-2013;;

βλέπω ότι γίνεται κάποια αναφορά στα πιο πάνω μηνύματα, 

κανονικά που θα αναρτηθούν στο site του ΤΣΕΜΕΔΕ ή του ΕΦΚΑ;;

 

ελπίζω κάποιος να μου απαντήσει. 

Link to comment
Share on other sites

Στο site του τσμεδε, εχει επιλογη για τα ειδοποιητηρια.

Μπορεις να μπεις και στο site να το δεις μονος σου.

Link to comment
Share on other sites

στο site του ΤΣΜΕΔΕ δεν έχει αναρτηθεί τίποτα για εμένα.

 

το θέμα είναι αν έχουν αναρτηθεί τα ειδοποιητήρια του Α2013 γενικά, τι συμβαίνει με τους άλλους συνάδελφους;;

έχει κάποιος δει ειδοποιητήριο του Α2013;;

Link to comment
Share on other sites

ουτε σε εμένα εχει αναρτηθεί

ετσι είχε γίνει  (φαντάζομαι...) και πριν λίγο καιρό και βρέθηκα με ληξιπρόθεσμες οφειλές που τακτοποίησα με επίσκεψη απο το τσμέδε

σε κάθε περίπτωση εγώ σκοπεύω να παω μια βόλτα απο το τσμεδε να με ενημερώσουν αν/τι χρωστάω

όσοι έχετε ειδοποιητήρια ποια είναι η καταληκτική ημερομηνία πληρωμής?

Edited by Alex259
Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, Alex259 said:

ουτε σε εμένα εχει αναρτηθεί

ετσι είχε γίνει  (φαντάζομαι...) και πριν λίγο καιρό και βρέθηκα με ληξιπρόθεσμες οφειλές που τακτοποίησα με επίσκεψη απο το τσμέδε

σε κάθε περίπτωση εγώ σκοπεύω να παω μια βόλτα απο το τσμεδε να με ενημερώσουν αν/τι χρωστάω

όσοι έχετε ειδοποιητήρια ποια είναι η καταληκτική ημερομηνία πληρωμής?30/06/2018,αλλά μάλλον θα πάρει παράταση-ως συνήθως

 

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή για  κάποιους συνάδελφους έχουν αναρτηθεί τα αναδρομικά του Α2013 και για κάποιους όχι (ακόμα);;

 

μήπως τα έχουν αναρτήσει κάπου στο site του ΕΦΚΑ;

 

 

ή εδώ όπως πάντα

 

http://www.tsmede.gr:65401/

 

 

/

/

Edited by πετρος748
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, πετρος748 said:

δηλαδή για  κάποιους συνάδελφους έχουν αναρτηθεί τα αναδρομικά του Α2013 (Ναι) και για κάποιους όχι (Σωστά) (ακόμα) (Πιστεύω ότι έχουν αναρτηθεί όλα);;

μήπως τα έχουν αναρτήσει κάπου στο site του ΕΦΚΑ; (Οχι, δεν έχει εμπλοκή ο ΕΦΚΑ, σύμφωνα και με την νομοθεσία)

ή εδώ όπως πάντα (Οπως πάντα...)

http://www.tsmede.gr:65401/

/

/

Προσωπικά είχα υπολογίσει (από τότε που για πρώτη φορά ξεκίνησε αυτή η διαδικασία των αναδρομικών) μόνος μου τις διαφορές για τα αναδρομικά όλων των εξαμήνων και μέχρι στιγμής μου έχουν έρθει όπως ακριβώς τα είχα υπολογίσει με ακρίβεια λεπτού. Για το Α'13 δεν είχα βγάλει αναδρομικά διότι είχα πληρώσει τα σωστά με το πρώτο ειδοποιητήριο (Α'13) που τότε είχε εκδοθεί (και ήταν με βάση τον ν.3986/11) και όπως περίμενα δεν έχει εκδοθεί ειδοποιητήριο.
Το ίδιο είχαμε κάνει τότε, και με δύο συναδέλφους για τα δικά τους. Ήρθαν ακριβώς όπως τα είχαμε υπολογίσει. Αλλά επειδή εκείνοι δεν είχαν πληρώσει το πρώτο ειδοποιητήριο που είχε εκδοθεί για το Α'13 αλλά το δεύτερο, είχαμε υπολογίσει με το τελευταίο τα αναδρομικά τους και τους ήρθαν ακριβώς όπως τα είχαμε βγάλει (χωρίς βεβαία την ειδ. προσαύξηση). 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

georgegaleos

... άρα μπορούμε να τους εμπιστευόμαστε.... :confused:

τρέμω και μόνο στην ιδέα !!!!

Το ότι μου έβγαλε ειδοποιητήριο για το Α2013 σχετίζεται με το ότι ο ΕΦΚΑ με δείχνει ανασφάλιστο ενώ δεν χρωστάω ????

Edited by ppanag
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.