Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναδρομικά ΤΣΜΕΔΕ Α 2012


πετρος748

Recommended Posts

Μια από

33 minutes ago, liv25k said:

Όχι με βάση το ειδοποιητήριο Α'13 που πλήρωσα και το χω μπροστά μου έχω πληρώσει

Κ.Σ. = 170,53*6 =.............1.023,18€
ΕΠΙΚ = 51,16*6 =................306,96€
ΕΙΔ.ΠΡΟΣΑΥΞ.= (αδιάφορο γιατί καταργήθηκε)
ΕΦΑΠΑΞ = 34,11*6 =..........204,66€
ΚΥΤ = 54,99*6 =.................329,94€

ΥΠΕΡ ΟΑΕΔ =.................60,00€


Σύνολο =..........................1.924,74€

 

Και το ειδοποιητήριο γράφει 2η ασφαλιστική κατηγορία κ ότι η χρεώση έγινε σύμφωνα με το νόμο 3986/11

Δεν μπορώ να καταλάβω. Πάντως αυτά είναι τα σωστά ποσά. Ακόμη και αν υποθετικά ήσουν στην 3η δεν βγαίνει το 348,42 (βγαίνει διαφορά 345,96).

Τι να πω ... ως μόνη λύση βλέπω επίσκεψη στο ΤΣΜΕΔΕ.

16 minutes ago, eirini003 said:

Πάντως με όσους συναδέλφους μίλησα και έχουν πληρώσει ειδοποιητήριο Α2013 με την παραπάνω ανάλυση, δεν έχουν βρει ειδοποιητήριο για το Α2013. Για την ώρα τουλάχιστον...

Και εγώ το ίδιο. Δεν έχει εκδοθεί και το θεωρώ ορθό αυτό, ότι δηλ. δεν έχει εκδοθεί. Σε τουλάχιστον 5-6 συναδέλφους που έχουν αυτά τα ποσά (και δεν είναι στο forum) δεν έχουν εκδοθεί.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 344
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάντως με συνάδελφο που μίλησα πριν από λίγο έχει το ίδιο πρόβλημα. Δεν ξέρω μάλλον πρέπει να πάω από κει. Τουλάχιστον για αρχή να μην τα πληρώσω

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ ΜΕ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ σε αυτό που θα ρωτήσω ... το ειδοποιητήριο το έχεις μπροστά σου .... το παραστατικό πληρωμής το έχεις δεί ?

και πάλι μην με παρεξηγήσεις... sorry για το ίσως προκλητικό ερώτημα ... αλλά έχω μάθει όταν κάποιος να μου λέει ότι πχ δεν ανοίγει ο υπολογιστής του να τον ρωτάω αν είναι στην πρίζα ....

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

:D δε σε παρεξηγώ. Είμαι σίγουρη ότι το χω πάντως γιατί έκατσα πριν ένα εξάμηνο κ συγκέντρωσα ειδοποιητήρια κ παραστατικά πληρωμής για να δω τι να περιμένω από ραβασάκια ακόμα κ είμαι σίγουρη ότι το Α'13 είναι εντάξει κ περίμενα κ γω ότι δε θα εκδοθεί ειδοποιητήριο τώρα. 

Link to comment
Share on other sites

χαρας το κουράγιο σας πάντως που μπορείτε και συνεχίζετε να τα παρακολουθείτε όλα αυτά

εγω έχω πλέον (κακώς) σηκώσει τα χέρια 

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, liv25k said:

:D δε σε παρεξηγώ. Είμαι σίγουρη ότι το χω πάντως γιατί έκατσα πριν ένα εξάμηνο κ συγκέντρωσα ειδοποιητήρια κ παραστατικά πληρωμής για να δω τι να περιμένω από ραβασάκια ακόμα κ είμαι σίγουρη ότι το Α'13 είναι εντάξει κ περίμενα κ γω ότι δε θα εκδοθεί ειδοποιητήριο τώρα. 

Αν υπάρχει διάθεση και χρόνος (μετά την επίσκεψή σου στο ταμείο) ενημέρωσέ μας σχετικά με το ποιο τελικά ήταν το πρόβλημα (αν ήταν).

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, eirini003 said:

Το ειδοποιητήριο Α2013 είχε εκδοθεί με την αυξημένη εισφορά και ημερομηνία λήξης 30-04-2013. Στις 29-04-2013 δόθηκε παράταση και νέο ειδοποιητήριο με τις παλιές εισφορες. Επομένως όσοι το είχαν πληρώσει ως τις 29-04-2013 είχαν πληρώσει τις αυξημένες εισφορές και άρα δεν έχουν τώρα ειδοποιητήριο αναδρομικών για το Α2013 και όσοι είχαν πληρώσει τις παλιές εισφορές μετά την παράταση έχουν τώρα ειδοποιητήριο αναδρομικών,

Συμφωνώ απόλυτα, το ίδιο ακριβώς έγινε και με μένα. Επομένως αναμένω μόνο τα αναδρομικά Β2013...

Link to comment
Share on other sites

Με άλλα λόγια συνοψίζουμε για οσους μπήκαν τώρα στην παρέα μας :)

- Αν πληρωσατε το Α13 πριν τις 29/4/13 ή αν έχετε ρυθμίσει το Α13 με τις 100 δόσεις του 2015, τότε δεν περιμένετε αναδρομικά για το Α13.

- Αλλιώς αν δεν σας το βγάζει υπάρχει θέμα...

 

Από Β13 και μετά ισχύει το αυτό αν έχετε ρυθμίσει το αντίστοιχο εξάμηνο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να μπω πάντως. Μου βγάζει ότι βάζω λάθος στοιχεία.

Και τα τρία που ζητάει τα έχω αποθηκευμενα στο chrome (Google passwords) οπότε δεν τα βάζω λάθος.

Μάλλον έχει πρόβλημα; Μπορεί να δοκιμάσει κανείς να μπει τώρα;

Edited by Antonis Sv
Link to comment
Share on other sites

On 15/6/2018 at 3:54 ΜΜ, Baudolino said:

Με άλλα λόγια συνοψίζουμε για οσους μπήκαν τώρα στην παρέα μας :)

- Αν πληρωσατε το Α13 πριν τις 29/4/13 ή αν έχετε ρυθμίσει το Α13 με τις 100 δόσεις του 2015, τότε δεν περιμένετε αναδρομικά για το Α13.

- Αλλιώς αν δεν σας το βγάζει υπάρχει θέμα...

 

Από Β13 και μετά ισχύει το αυτό αν έχετε ρυθμίσει το αντίστοιχο εξάμηνο.

Επιβεβαιώνω. Το κανονικό ειδοποιητήριο που είχε έρθει τότε σε μένα έγραφε ποσό 2.274,18 Ευρώ. Τότε η ΔΕ είχε πάρει απόφαση (νομίζω εκκρεμούσε και η απόφαση του ΣτΕ σε προσφυγή του ΤΕΕ) να μπορέσουμε να πληρώσουμε τις εισφορές με το παλιό σύστημα προ ν. 3986/11. Με το παλιό σύστημα το ποσό που έπρεπε να πληρωθεί ήταν 1925,76 Ευρώ. Στο ποσό αυτό συμπεριλαμβάνονταν η εισφορά των 10 Ε/μήνα υπέρ ΟΑΕΔ. Η διαφορά των δυο ποσών είναι 348,42 Ευρώ και είναι το ειδοποιητήριο που εκδόθηκε σε μένα για τα αναδρομικά του Α 2013.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.