Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αμοιβή Ελεγκτή Δόμησης σε δύο κτίρια (200 ευρώ ή 2x200 ευρώ;)


DAG

Recommended Posts

Τεκμηριωμένες απαντήσεις παρακαλώ δεδομένου ότι:

α)Όταν έχεις δύο κτίρια που δεν ανεγείρονται παράλληλα είναι x2 οπότε όταν ανεγείρονται παράλληλα είναι η διπλή δουλειά σωστά; Άρα ό Ελεγκτής πληρώνεται x2. Άλλωστε, το κείμενο του ΦΕΚ57Β αναφέρεται σε συνολική επιφάνεια κτιρίου έως 1000τ.μ. και σε έλεγχο διαστάσεων/αποστάσεων κτιρίου όχι κτιρίων....
 

 

  • Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
  • Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Χρησιμοποιείστε σας παρακαλώ την εντολή "Επεξεργασία" και διορθώστε.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Didonis

 

 

Το μήνυμά σας έχει επεξεργαστεί για τη διόρθωση των κεφαλαίων σε πεζά.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

danaikaterina

Edited by danaikaterina
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Να ρωτήσω Αν έχουμε δυο όμοια κτήρια με διαφορετικές φυσικά άδειες δόμησης στο ίδιο οικόπεδο  , δίπλα σε απόσταση Δ και που κατασκευάζονται μαζί , πρέπει να γίνει αίτημα για διαφορετικό ελεγκτή ή μπορεί να έρθει ένας Και αν γίνεται με ένα πώς κάνουμε την  αίτηση στην πλατφόρμα  για να το ζητήσουμε ? 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

2 άδειες εν ισχύ στο ίδιο οικόπεδο πως έγινε αυτό?

Μπας και υπάρχει κάθετη?

αν όχι υπάρχει πρόβλημα εγκυρότητας της μίας εκ των δύο 

Link to comment
Share on other sites

πάντως στα πορίσματα γράφει "ΚΤΗΡΙΑ συνολικού εμβαδού μπλα μπλα "και όχι κτήριο, άρα όταν έχουμε παραπάνω από ένα κτήριο θεωρώ οτι δεν γίνεται να κατατεθεί διπλή αμοιβή

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Didonis said:

2 άδειες εν ισχύ στο ίδιο οικόπεδο πως έγινε αυτό?

Μπας και υπάρχει κάθετη?

αν όχι υπάρχει πρόβλημα εγκυρότητας της μίας εκ των δύο 

Εβγαλα αρχικά άδεια για νεα διώροφη κατοικία και μετά από ένα μήνα μου είπε ο πελάτης δεν βγάζεις και άλλη μια ίδια δίπλα (όμοια αρχιτεκτονικά )  επίσης νεο κτήριο .... (είδες τι κάνει  η ανάπτυξη που ήρθε ) Και ο δν/της μου είπε ότι πρέπει να βγάλω καινούργια άδεια και όχι προσθήκη όπως και εγώ αρχικά πήγα να κάνω και βουαλά δυο άδειες δόμησης .... 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, killertomato said:

πάντως στα πορίσματα γράφει "ΚΤΗΡΙΑ συνολικού εμβαδού μπλα μπλα "και όχι κτήριο, άρα όταν έχουμε παραπάνω από ένα κτήριο θεωρώ οτι δεν γίνεται να κατατεθεί διπλή αμοιβή

Ευχαριστώ θα το δω γιατί δεν το πρόσεξα Ευχαριστώ πολύ μπορεί αυτό να βοηθήσει 

Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, GEORGE MICHEAL said:

Εβγαλα αρχικά άδεια για νεα διώροφη κατοικία και μετά από ένα μήνα μου είπε ο πελάτης δεν βγάζεις και άλλη μια ίδια δίπλα (όμοια αρχιτεκτονικά )  επίσης νεο κτήριο .... (είδες τι κάνει  η ανάπτυξη που ήρθε ) Και ο δν/της μου είπε ότι πρέπει να βγάλω καινούργια άδεια και όχι προσθήκη όπως και εγώ αρχικά πήγα να κάνω και βουαλά δυο άδειες δόμησης .... 

καποιος κανει λαθος

και αυτος  δεν εισαι εσυ...καλα το πηγαινες με προσθηκη*

λαθος κανει ο κυριος  Διευθυντης

[τωρα, κανε μια συσταση καθετης  να το "σώσεις"]

 

* ή ¨αναθεώρηση" οπως λεει ο ΚΑΝΑ

 ΚΑΝΑ

KYA 7533/12

άρθρο 3

3. Κατά τη διάρκεια ισχύος Άδειας Δόμησης, δεν επιτρέπεται η χορήγηση άλλης Άδειας Δόμησης, στον ίδιο ιδιοκτήτη και για το ίδιο αυτοτελές οικόπεδο ή γήπεδο και είναι υποχρεωτική η αναθεώρηση της υπάρχουσας Άδειας Δόμησης. Σε περίπτωση οριζόντιων ιδιοκτησιών, μπορεί να χορηγηθεί άδεια για τις υπερκείμενες ιδιοκτησίες, μόνο εφόσον έχει αποπερατωθεί ο φέρων οργανισμός της υποκείμενης ιδιοκτησίας.

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να γράψω ότι η πρωτη άδεια περιλάμβανε και νομιμοποίηση τμημάτων παλαιού κτηρίου μαζί με την προσθήκη της νεας διώροφης κατοικίας Θα το εκτυπώσω και θα παω να το ξαναρωτήσω γιατί αρχικά όπως είπα χωρίς να το θυμάμαι αυτό πήγα να κάνω αναθεώρηση  και μου είπε ότι θα πρέπει να εκδοθεί νεα άδεια Ίσως το αγνοεί το άρθρο 3 , όπως και εγώ (αν και για να παω για αναθεώρηση υποσυνείδητα θα το είχα δει κάποια στιγμή) 

Link to comment
Share on other sites

On 4/8/2017 at 5:53 ΜΜ, DAG said:

Τεκμηριωμένες απαντήσεις παρακαλώ δεδομένου ότι:

α)Όταν έχεις δύο κτίρια που δεν ανεγείρονται παράλληλα είναι x2 οπότε όταν ανεγείρονται παράλληλα είναι η διπλή δουλειά σωστά; Άρα ό Ελεγκτής πληρώνεται x2. Άλλωστε, το κείμενο του ΦΕΚ57Β αναφέρεται σε συνολική επιφάνεια κτιρίου έως 1000τ.μ. και σε έλεγχο διαστάσεων/αποστάσεων κτιρίου όχι κτιρίων....

Αν η αίτηση περιλαμβάνει τον έλεγχο και των δύο κτιρίων τότε η αμοιβή είναι μία και εξαρτάται από το εμβαδόν όλων των κτιρίων.

Αν γίνει αίτηση για τμηματικό έλεγχο, υπάρχουν τόσες αμοιβές όσες οι αιτήσεις....και η αμοιβή είναι ανάλογη με το εμβαδόν του προς έλεγχο κτηρίου...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.