Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προοπτικές Αγρονόμου-Τοπογράφου Μηχανικού στο εξωτερικό


Γιάννης Λέκκας

Recommended Posts

τομείς όπως η Δορυφορική Γεωδαισία, η Φωτογραμμετρία, η Τηλεπισκόπιση και η Γεωπληροφορική είναι τομείς του μέλλοντος που ασχολείται αποκλειστικά ο Τοπογράφος Μηχανικός. 

 

το αποκλειστικά δεν ισχύει. επειδή η σχετική αγορά δεν είναι ρυθμισμένη με επαγγελματικά δικαιώματα, όλοι οι γεω-επιστήμονες, αναλόγως της δυσκολίας απορρόφησης στο δικό τους αντικείμενο, βρήκαν διέξοδο στο χώρο αυτό και ειδικά όσοι το σκέφτηκαν νωρίς έχουν ήδη πιάσει τις καλές θέσεις. υπάρχουν και πανεπιστημιακά εργαστήρια (εκτός τοπογράφων) που στηρίζουν εκεί όλο τους το ερευνητικό έργο (αλλά με τη σειρά τους αποτελούν και στόχους για έναν τοπογράφο).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Νομίζω πως dimamp σου έδωσε πολύ καλές συμβουλές για το το επάγγελμά μας απλώς να προσθέσω και στα γνωστικά αντικείμενα την Γεωπληροφορική και την Χωροταξία-Πολεοδομία. Βέβαια, αυτό δεν είναι περιοριστικό καθώς με ένα μετατπτυχιακό μπορείς ειδικευτείς και σε άλλους τομείς (π.χ. Περιβαλλοντικά, Διαχείριση Έργων, Εκτίμησης Ακινήτων)

 

Προσωπική εμπειρία από εξωτερικό δεν έχω, μπορώ να μιλήσω από γνωστούς και φίλους συναδέλφους που μου έχουν μοιραστεί τις δικές τους εμπειρίες. Αρχικά, κανένας δεν είχε πρόβλημα με την εισαγωγή του σε κάποιο ξένο πανεπιστήμιο είτε για μεταπτυχιακές σπουδές είτε για διδακτορικές σε Ευρώπη και Αμερική (βασικά δεν ξέρω κάποιον που να μην έχει γίνει δεκτός). Θεωρώ βέβαια, όπως προειπώθηκε, πως στην Ελλάδα το επάγγελμά μας συγκεντρώνει πολλές επιστήμες που στο εξωτερικό ίσως να επιμερίζονται για αυτό δεν υπάρχει η ειδικότητα αυτή καθ'αυτή στο εξωτερικό. Στην Γαλλία π.χ. αποκαλούμαστε geometre ingenieur (γεωμέτρες) ή αλλού μπορεί να αποκαλούνται geomatics engineer. Παρομοίως, για το θέμα της εργασίας πολλοί εργάζονται στους τομείς που αναφέρθηκαν ωστόσο θεωρώ πιο συνετό μετά τις προπτυχιακές σπουδές να γίνει και κάποιο μεταπτυχιακό στην χώρα που θα θέλεις να βρεις και εργασία. Αυτό νομίζω είναι απαραίτητο για όποιο επάγγελμα ακολουθήσεις καθώς οι εργοδότες προτιμούν να έχουν ένα εργαζόμενο που θα έχει ζήσει το σύστημά τους και ίσως να γνωρίζει και την γλώσσα τους.

 

Προσωπικά μιλώντας, την σχολή την αγάπησα και δεν περίμενα να έχει ένα τόσο ευρύ αντικείμενο γιατί σαν και εσένα πριν περάσω δεν την γνώριζα. Αν σε ενδιαφέρουν με αυτά που ειδικεύεται σου προτείνω να πας, ειδικά τομείς όπως η Δορυφορική Γεωδαισία, η Φωτογραμμετρία, η Τηλεπισκόπιση και η Γεωπληροφορική είναι τομείς του μέλλοντος που ασχολείται αποκλειστικά ο Τοπογράφος Μηχανικός.  

 

Πάντως και Ελλάδα από αυτό που βλέπω, χωρίς να γνωρίζω κάποια επίσημη μελέτη, θεωρώ πως η επαγγελματική αποκατάσταση του Τοπογράφου Μηχανικού είναι ίσως σε καλύτερη κατάσταση από κάποιες άλλες ειδικότητες μηχανικών.

Συγχαρητήρια για την φωτογραφία συνάδελφε!

 

Link to comment
Share on other sites

 

Εσείς προσωπικά θεωρείτε ότι ένας νέος απόφοιτος τοπογράφος, με βάση τον τίτλο του, έχει καλύτερες ευκαιρίες εξέλιξης στο εξωτερικό ή στην Ελλάδα; (αναφέροντας το εξωτερικό, εννοείται ότι προηγείται η Ευρώπη)

 

 

Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ. 

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Ευχαριστώ, danaikaterina

 

 

 

Αγαπητέ -προσεχώς-συνάδελφε

 

 

Είναι τόσο δύσκολο να προβλέψεις τί θα γίνει στο μέλλον, που μιλάμε πρακτικά στον αέρα και σου λέμε ανοησίες, αν σου δώσουμε σαφή απάντηση. Μπες μέσα, δες, γούσταρε, καταστάλαξε και πάνω απόλα αμφισβήτησε! Ο χρόνος είναι υπέρ σου. Απλά, σαν συμβουλή, μάθε καλό προγραμματισμό: ό,τι κι αν κάνει θα τον χρειαστείς. Οι γνώσεις που θα πάρεις είναι καλές και δεν θα ζηλέψεις σε τίποτα έναν Ευρωπαίο. Το μόνο που λείπει (όπως πάντα στα πανεπιστημια στην Ελλάδα) είναι η όχι τόσο καλή επαφή με την αληθινή Τοπογραφία: Όταν ακούς για εκατοστό αβεβαιότητα, στο έξω πολλαπλασίασε το επί 10 τουλάχιστον! Για αυτό, δεν θα σε χαλάσει να πας κανα 6μηνο σε εναν ΑΤΜ να δεις τα κόλπα.

Link to comment
Share on other sites

 

το αποκλειστικά δεν ισχύει. επειδή η σχετική αγορά δεν είναι ρυθμισμένη με επαγγελματικά δικαιώματα, όλοι οι γεω-επιστήμονες, αναλόγως της δυσκολίας απορρόφησης στο δικό τους αντικείμενο, βρήκαν διέξοδο στο χώρο αυτό και ειδικά όσοι το σκέφτηκαν νωρίς έχουν ήδη πιάσει τις καλές θέσεις. υπάρχουν και πανεπιστημιακά εργαστήρια (εκτός τοπογράφων) που στηρίζουν εκεί όλο τους το ερευνητικό έργο (αλλά με τη σειρά τους αποτελούν και στόχους για έναν τοπογράφο).

 

 

 

Αγαπητέ, μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι η διαστημική/δορυφορική γεωδαισία, σε συνδυασμό με την ψηφιακή φωτογραμμετρία, προϋποθέτουν βαθύτατες γνώσεις συνορθώσεων, στατιστικής και μεθοδολογίας μέτρησεις που κάνεις άλλος δεν μπορεί να μπει...Ούτε ΠΜ, ούτε Γεωλόγος, ούτε Ηλεκτρολόγος Μηχανικός...Ούτε καν ο Τοπογράφος που ασχολείται με υδραυλικά έργα.

 

Η μελέτη της μεταβολής του πεδίου βαρύητας και η σύνδεση της με την κατανομή υδάτινων μαζών, γίνεται σχεδόν αποκλειστικά από Γεωδαίτες.

 

Η Γεωδασία (δεν υπάρχει πια ο όρος Ανωτέρα Γεωδαισία!) έχει τόσα πολλά να δεις που δεν σου φτάνουν ούε 5 χρόνια έρευνας.

 

Και ευτυχώς δεν υπάρχει στην έρευνα ο 4663/1930 για να γίνει κι εκεί σούπερ-μαρκετ...

Link to comment
Share on other sites

Στην ελλάδα ενώ έχουμε τη σχολή τοπογράφων που συνδυάζει αυτό το σύνολο γνώσεων, έχουμε ταυτόχρονα και τις σχολές που στο εξωτερικό επιμερίζονται τις αντίστοιχες υπο-ειδικότητες. Ειδικά όταν μια εξειδίκευση απαιτεί κι από τον ίδιο τον τοπογράφο τουλάχιστον άλλα 5 έτη σπουδών για να την αποκτήσει, δε νομίζω ότι είναι τόσο κλειστή και στους υπόλοιπους, ιδίως αν όλοι πρέπει να πάνε στο εξωτερικό να τη μάθουν. Τώρα ειδικά για πιο εφαρμοσμένα πράγματα γεωπληροφορικής, όλοι δουλεύουν κανονικότατα, συνήθως καθένας στο κομμάτι της αρχικής του επιστήμης, παρακάμπτοντας την ανάγκη να απευθυνθούν σε ένα ειδικό τοπογράφο, αφού κανένας δε τους υποχρεώνει.

 

Αυτό δε ρίχνει την αξία του τοπογράφου, αντίθετα την αυξάνει, διότι δείχνει ότι πρόκειται για κάτι περιζήτητο που μπορεί να λειτουργήσει και αμφίδρομα.

Link to comment
Share on other sites

 

Στην ελλάδα ενώ έχουμε τη σχολή τοπογράφων που συνδυάζει αυτό το σύνολο γνώσεων, έχουμε ταυτόχρονα και τις σχολές που στο εξωτερικό επιμερίζονται τις αντίστοιχες υπο-ειδικότητες. Ειδικά όταν μια εξειδίκευση απαιτεί κι από τον ίδιο τον τοπογράφο τουλάχιστον άλλα 5 έτη σπουδών για να την αποκτήσει, δε νομίζω ότι είναι τόσο κλειστή και στους υπόλοιπους, ιδίως αν όλοι πρέπει να πάνε στο εξωτερικό να τη μάθουν. Τώρα ειδικά για πιο εφαρμοσμένα πράγματα γεωπληροφορικής, όλοι δουλεύουν κανονικότατα, συνήθως καθένας στο κομμάτι της αρχικής του επιστήμης, παρακάμπτοντας την ανάγκη να απευθυνθούν σε ένα ειδικό τοπογράφο, αφού κανένας δε τους υποχρεώνει.

 

Αυτό δε ρίχνει την αξία του τοπογράφου, αντίθετα την αυξάνει, διότι δείχνει ότι πρόκειται για κάτι περιζήτητο που μπορεί να λειτουργήσει και αμφίδρομα.

 

 

Δεν θα διαφωνήσω...Στην Ελλάδα είσαι ό,τι δηλώσεις (Γ. Τσαρούχης).

 

Ειδικά για τους Τοπογράφους υπάρχει το ανέκδοτο:

 

 

--Τοπογράφος ΕΜΠ--

 

 

Προσοχή όχι Ε.Μ.Π. αλλά ΕΜΠειροτέχνης!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητα αυθαίρετη η δήλωσή τους, διότι κρίνεται και δια του αποτελέσματος. Και για να ασχολείται τόσος φαινομενικά άσχετος κόσμος με τη γεωπληροφορική σημαίνει ότι οι καθ ύλην αρμόδιοι τοπογράφοι ίσως να μην έχουν αφήσει κενά στις εφαρμογές πέραν των καθαρά γεωμετρικών που έτσι κι αλλιώς είναι νομικά κατοχυρωμένες.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

 

Δεν είναι απαραίτητα αυθαίρετη η δήλωσή τους, διότι κρίνεται και δια του αποτελέσματος. Και για να ασχολείται τόσος φαινομενικά άσχετος κόσμος με τη γεωπληροφορική σημαίνει ότι οι καθ ύλην αρμόδιοι τοπογράφοι ίσως να μην έχουν αφήσει κενά στις εφαρμογές πέραν των καθαρά γεωμετρικών που έτσι κι αλλιώς είναι νομικά κατοχυρωμένες.

 

 

 

Με την ίδια λογική, όποιος έκανε νοσοκόμος στον στρατό μπορεί να κάνει εγχείρηση, ή όποιος έπαιζε Lego, μπορεί να κάνει 2όροφο...

Αν κάποιος έλεγε ΠΜ Εμπειροτέχνης πώς θα αντιδρούσες; Σίγουρα όχι μιλώντας για "κρίσης εκ του αποτελέσματος"

 

Νομικά κατοχυρωμένο είναι να πάμε "όλοι μαζί" οι ΠΜ, ΑΤΜ, Αρχιτέκτονες. Γιατί ο ΠΜ έχει πολλές καβάντζες (50% του ΤΕΕ) για να κάνει δουλειές (στατικά, γεωτεχνικά, συγκοινωνιακά, υδραυλικά, τοπογραφικά, μηχανολογικά -μέχρι κάποια κλίμακα-). Και για να μην με θεωρήσεις εμμονικό, το ίδιο ισχύει για το δικαίωμα στον Τοπογράφο για "διώροφο μεθ υπογείου" ή στον Αρχιτέκτονα στατικά.

 

ΑΤΜ δεν γίνεσαι με 2 Γεωδαισίες, ούτε ΠΜ με ένα μπετόν...

 

 

Για τον πληθωρισμό στην Γεωπληροφορική, αν αναφέρεσαι σε GIS, ισχύει γιατί βαφτίζουν όλοι το ArcGis σαν γνώση Γεωπληροφορικής.

 

Και για να απανήσω στο ερώτημα του νεοφώτιστου συναδέλφου, Γεωδαισία, Τοπογραφία, Φωτογραμμετρία, Τηλεπισκόπηση, Κτηματολόγιο γίνονται με επιστημονικά ορθό τρόπο μόνο από Τοπογραφόυς Μηχανικούς.

Link to comment
Share on other sites

Έχει πέσει στα χέρια μου κάρτα Πολιτικού Μηχανικού Εμπ, επίσης πριν από ένα μήνα μου είπε πελάτης ότι 2 εργολάβοι του συστήθηκαν σαν Πολιτικοί Μηχανικοί και όταν τους ρώτησε για αριθμό ΤΕΕ του άλλαξαν κουβέντα

Link to comment
Share on other sites

Έχει πέσει στα χέρια μου κάρτα Πολιτικού Μηχανικού Εμπ, επίσης πριν από ένα μήνα μου είπε πελάτης ότι 2 εργολάβοι του συστήθηκαν σαν Πολιτικοί Μηχανικοί και όταν τους ρώτησε για αριθμό ΤΕΕ του άλλαξαν κουβέντα

 

Συνάδελφε, το χειρότερο είναι τα απωθημένα που κουβαλάνε για να το κάνουν αυτό: Επειδή δεν κατάφεραν να μπουν στους ΠΜ, κράζουν τους ΠΜ και λένε "σιγά, τί ξέρεις παραπάνω, εγώ έχω εμπειρία". Δεν το ήξερα ότι συμβαίνει και στους ΠΜ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.