Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

"Μαϊμού" Βεβαίωση!


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!

 

Μόλις πληροφορήθηκα ότι σε ακίνητο (>2500τ.μ.) που τρέχω ρύθμιση από εποχής Ν.4014, με ~ 600τ.μ. υπερβάσεις, ΜΣΕ κ.ο.κ., έγινε αγοραπωλησία ποσοστού εξ αδιαιρέτου (από κληρονόμους εν τω μεταξύ θανόντος συνιδιοκτήτη)

 

Ρωτάω τον αγοραστή για τη βεβαίωση και μου λέει ότι την έδωσε κάποιος "συνάδελφος" μελετώντας τα συμβόλαια...

Δηλαδή ο τύπος μη γνωρίζοντας ότι τρέχω παράλληλα τη ρύθμιση, πήγε, τα βρήκε όλα ΟΚ, και έδωσε βεβαίωση.

Εγώ έχω φάει άπειρες ώρες σε πολεοδομίες, αποτυπώσεις, καρότα, οπλισμούς, επί τόπου ελέγχους, ΚΑΝΕΠΕ, 4014 ->4178 -> Να περιμένουμε το νέο Νόμο...

 

Ερώτηση: Τι τον κάνουμε τώρα τον "συνάδελφο";

Link to comment
Share on other sites

...

Ερώτηση: Τι τον κάνουμε τώρα τον "συνάδελφο";

Τώρα υπαρχει πρόβλημα και μάλιστα σοβαρό για την υπαγωγή που έχεις κάνει.

 

Δηλαδή, αν και εφόσον έδωσε βεβαίωση για νομιμότητα ως έχει (χωρίς υπαγωγή) τότε θεωρούμε ότι τώρα (2017) έχουν εφαρμοστεί οι πολεοδομικές διαστάσεις που έχει η τελευταία Άδεια που επηρεάζουν Συντελεστή Δόμησης, Κάλυψης και Όγκου οπότε εσύ αν έχεις υπερβάσεις σε αυτά που εντάσεις στον 4178 δεν μπορείς να ισχυριστείς ότι είναι προ 2011….

 

Κομφλικ και μπουμ η υπόθεση…..

 

Οπότε σ αυτή την περίπτωση δεν θα συμφωνήσω με τον φίλο δικηγόρο μας εσύ μη κάνεις τίποτα διότι έχεις εμπλοκή στο πολεοδομικό σκέλος (και σίγουρα όχι στο ιδιοκτησιακό που έχει δίκιο ο Δημήτρης)

 

Επιστολή με παραλαβή προς τον πελάτη σου με αναφορά στον αριθμό ΑΑ βεβαίωσης που έλαβε το ίδιο ακίνητο ότι η ΥΔ που σου έχει υπογράψει για παραβάσεις προ 2011 δεν μπορούν να ισχύουν αν ισχύει η Βεβαίωση.

 

Σημαντικό να κρατήσεις το χαρτί που θα σου υπογράψει ότι παρέλαβε…. Ειδικά αν η ιστορία πάει δικαστήρια … (που για εκεί οδεύει αν δεν κάνω λάθος)

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ, επικοινώνησαν μαζί μου και δήλωσαν την πρόθεση ανάκλησης της βεβαίωσής τους και των συμβολαίων που έγιναν...

Link to comment
Share on other sites

Η δήλωσή μου είναι ατράνταχτη με όλα τα στοιχεία (και παλαιοτήτων), η άλλη βεβαίωση ήταν "ό, τι να΄ναι"

Link to comment
Share on other sites

Η δήλωσή μου είναι ατράνταχτη ...

ατράνταχτη ή μη πρόσεχε όσο είναι εν ισχύ η βεβαίωση.

Ζητάς τον Ηλ. Κωδ. για να μπορείς να ελέγχεις τί είναι επίσημα ον λινε μη γίνει φωτοσοπιά .... μη ξεχνάς ότι ο "μηχανικός" που έδωσε βεβαίωση και έγινε και συμβόλαιο με αυτή έχει να αντιμετωπίσει 30.000€ τουλάχιστον διοικητικό πρόστιμο και μόνο που το έκανε....

 

κλπ κλπ κλπ ...... 

Link to comment
Share on other sites

...το κουτί της Πανδωρας ...που παντα ανοιγει...

Αληθεια, έχουν γίνει και οι μεταγραφες των συμβολαίων ?

Γιατι νομιζω οτι αυτο ειναι και ενα ΕΠΙΠΛΕΟΝ θέμα αν έχουν γινει. Ετσι δεν ειναι?

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Κώστα ότι πρέπει να τους ενημερώσεις και όχι να μην κάνεις τίποτα αλλά εφόσον όπως λες έχεις ατράνταχτα αποδεικτικά στοιχεία για την υπαγωγή που κάνεις, δεν θα είσαι εσύ αυτός που θα έχει το πρόβλημα.

Εννοείται ότι πρέπει να ακολουθήσει ακύρωση της βεβαίωσης και του συμβολαίου.

Όσο για τις κυρώσεις... λογικά θα πρέπει και αυτές να επιβληθούν δυστυχώς.. Ομολογώ πως δεν γνωρίζω κάποιο περιστατικό και δεν ξέρω πως κινείται αυτή η διαδικασία. Αυτεπάγγελτα? Απο ποιόν? Ή αν δεν υπάρχει καταγγελία και άρα επισπεύδων δεν επιβάλλονται οι κυρώσεις?

Link to comment
Share on other sites

....

Εννοείται ότι πρέπει να ακολουθήσει ακύρωση της βεβαίωσης και του συμβολαίου.

...

 

και η υφιστάμενη υπαγωγή ΤΩΡΑ έχει πρόβλημα.

 

Έχει (σήμερα) άλλα συμβόλαια ιδιοκτησίας και έχει βεβαιωμένα σήμερα μη υπερβάσεις Δόμησης Κάλυψης Όγκου στα συμβόλαια αυτά, άρα δεν ισχύει πια η ΥΔ που έδωσαν οι αρχικοί ιδιοκτήτες για τις αυθαιρεσίες που δήλωναν ως προυφιστάμενες του 2011 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.