Μετάβαση στο περιεχόμενο

"Μαϊμού" Βεβαίωση!


Recommended Posts

και η υφιστάμενη υπαγωγή ΤΩΡΑ έχει πρόβλημα.

 

 

Διαφωνω!

 

Αυτος που εδωσε τη βεβαιωση εχει προβλημα.

Edited by terry
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

...

 

Αυτος που εδωσε τη βεβαιωση εχει προβλημα.

συμφωνώ οτί αυτός έχει το πρόβλημα....

 

μέχρι όμως να λυθεί το κομφλίκ η αρχική υπαγωγή έχει εκκρεμότητα που αν δεν λυθεί δεν μπορεί να προχωρήσει .....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω συνεχιζω να διαφωνω.

Εφοσον ειναι οκ η δηλωση, προβλημα εχει μονο αυτος που εδωσε τη βεβαιωση**

 

 

** Προσοχη. Δε θεωρω οτι υπαρχει προβλημα, αν η περιγραφη στη βεβαιωση ΔΕΝ ειναι η :

 

"Σύμφωνα με τα εγκεκριμένα σχέδια (Οικοδομική άδεια, νομιμοποιήσεις κτλ), στο ακίνητο ή στη διακεκριμένη αυτοτελή οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, μη συμπεριλαμβανομένων των κοινόκτητων ή κοινόχρηστων χώρων του ακινήτου, δεν έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές καθ’υπέρβαση της δόμησης, της κάλυψης και του ύψους της ιδιοκτησίας και δεν έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς άδεια"

 

Είναι πιο πολυπλοκο αν η βεβαιωση εχει το περιεχομενο:

"Οι εκτελεσμένες αυθαίρετες κατασκευές ή οι εγκατεστημένες αυθαίρετες χρήσεις, εμπίπτουν σε μια από τις εξαιρέσεις της παρ. 2 του άρθρου 1 του Ν.4178/2013 και δεν υπάγονται σε καμία άλλη από τις απαγορεύσεις του άρθρου 2 του Ν.4178/2013."

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω συνεχιζω να διαφωνω.

Εφοσον ειναι οκ η δηλωση, προβλημα εχει μονο αυτος που εδωσε τη βεβαιωση**

....

δημοκρατία έχουμε μπρε...... 

 

ναι το πρόβλημα το έχει αυτός που έδωσε την βεβαίωση. Αλλά αν η υπαγωγή δεν είναι οριστική και δεν ήταν οριστική πριν τα νέα συμβόλαια τότε η υπαγωγή πρέπει να λάβει υπόψη της τα ΝΕΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ που έχουν γίνει όσο είναι σε ισχυ φυσικά.

 

Αν δεν τα βάλει τότε σε έλεγχο θα αναγράφει λάθος τίτλους.... κλπ κλπ... κι απο μή πρόβλημα που είχε η υπαγωγή θα πρέπει να αποδείξει ότι δεν ήταν ελέφαντας ο μηχανικός ....

συνοπτικά θα τρέχει για πρόβλημα που δεν είναι δικό του και θα είναι εμπλεκόμενος .... και ας βγει αθώος στο τέλος.... τα τρεχάματα θα τα εχει και θα έχουν κόστος και σε χρήμα (δικηγόρους) και σε χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

ναι το πρόβλημα το έχει αυτός που έδωσε την βεβαίωση. Αλλά αν η υπαγωγή δεν είναι οριστική και δεν ήταν οριστική πριν τα νέα συμβόλαια τότε η υπαγωγή πρέπει να λάβει υπόψη της τα ΝΕΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ που έχουν γίνει όσο είναι σε ισχυ φυσικά.

 

 

Δεν ειναι ετσι.

Τι σημαινει οτι "πρεπει να λαβει υποψη τα νεα συμβολαια"?

Νεα συμβολαια uber alles, ασχετως αν περιεχουν μπουρδες?

 

ΥΓ. Εγω προτεινω στο συναδελφο, να ενημερωσει εγγραφως του ιδιοκτητες και αν εχει πληρωθει το 30% να στειλει τη δηλωση σε οριστικη υπαγωγη. Οτι προστιμα εκκρεμουν, ας τα βρουν σε νεο Νομο ή οτι αλλο θελουν.

Προϋπόθεση να εχει πληρωθει για τη δουλεια του.

Διαφορετικα, θα τους στειλει ενα εξωδικο και τελος..

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάμε ότι και οι ιδιοκτήτες έχουν ευθύνη να προσκομίσουν στο μηχανικό όλα τα απαιτούμενα στοιχεία και με βάση αυτά προχωράει στην υπαγωγή.

Αλλιώς μπορεί θεωρητικά ο καθένας να έχει πρόβλημα και να μην το ξέρει!

Δηλαδή ζήτησα εγώ συμβόλαια, μου φέραν ένα συμβόλαιο, μου φέραν και το Ε9 που δείχνουν τους ιδιοκτήτες, μετράω τις αυθαιρεσίες και προχωράω.

Τώρα αν αυτοί πριν 5 χρόνια πήραν βεβαίωση άλλου ή/και έκαναν συμβόλαιο και δε μου το πουν, που να το ξέρω και που να το φανταστώ??

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Τώρα αν αυτοί πριν 5 χρόνια πήραν βεβαίωση άλλου ή/και έκαναν συμβόλαιο και δε μου το πουν, που να το ξέρω και που να το φανταστώ??

 

 

 

Α μπραβο!

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Μόλις πληροφορήθηκα ότι σε ακίνητο (>2500τ.μ.) που τρέχω ρύθμιση από εποχής Ν.4014, με ~ 600τ.μ. υπερβάσεις, ΜΣΕ κ.ο.κ., έγινε αγοραπωλησία ποσοστού εξ αδιαιρέτου (από κληρονόμους εν τω μεταξύ θανόντος συνιδιοκτήτη)

 

Ρωτάω τον αγοραστή για τη βεβαίωση και μου λέει ότι την έδωσε κάποιος "συνάδελφος" μελετώντας τα συμβόλαια...

Δηλαδή ο τύπος μη γνωρίζοντας ότι τρέχω παράλληλα τη ρύθμιση, πήγε, τα βρήκε όλα ΟΚ, και έδωσε βεβαίωση.

Εγώ έχω φάει άπειρες ώρες σε πολεοδομίες, αποτυπώσεις, καρότα, οπλισμούς, επί τόπου ελέγχους, ΚΑΝΕΠΕ, 4014 ->4178 -> Να περιμένουμε το νέο Νόμο...

 

Ερώτηση: Τι τον κάνουμε τώρα τον "συνάδελφο";

 

 η αναθεση στον αθαν ειχε γινει απο 3-4 συνιδιοκτητες, συγκληρονομους, για τακτοποιηση περιπου 600 τμ. διαφορων ακινητων.

Η υποθεση  ειχε μεινει στον "αερα" απο τον 4014 ηδη,  με σκοπο να παει στον 4178 ή στον  νεο  νόμο.

 

Στο μεσοδιαστημα πεθανε ενας συνιδιοκτητης.

Που σημαινει οτι οι δικοι του κληρονομοι θα επρεπε να συνεχισουν την διαδικασια,  μαζι με τους αλλους

αφου πρωτα  εκαναν αποδοχη κληρονομιας για το μεριδιο του αποβιωσαντα -μαζι με τα αυθαιρετα-

 

Αντι αυτων, ενας απο τους συγκληρονομους, εκανε αποδοχη με βαση τα συμβολαια [χωρις να μετρησει/καταγραψει/δηλωσει τα αυθαιρετα, ] πηρε βεβαιωση και πουλησε σε καποιον.

 

Από όπου και αν το δει κανεις..."ζεματαει"...ειδικα για τον μηχανικο, για τον οποιο το προστιμο μπορει να φτασει και τις 100.000  αναλογως του μεγεθους της αποκρυβεισης  αυθαιρεσιας. [που ηταν 600 τμ.]

 

γι αυτο και ο αθαν ειπε οτι

"πανε ολα για ακυρωση"

 

Δεν θεωρω οτι εχει κανενα προβλημα ο αθαν, διοτι αυτος  εχει νομιμη εντολη και διοτι,  απο τους  "τοσους" συγκυριους δλδ απο  αρχικους συνιδιοκτητες  και απο τους μετέπειτα συγκληρονομους του ενος πελατη  που πεθανε,

μονον ενας  εκανε οσα εκανε...

με την "αβλεψια" ενος μηχανικου που εδωσε βεβαιωση με βαση "τα συμβολαια..."  χωρις κάν να μετρησει τπτ.

εδιτ

οσο εγραφα τα παραπανω, εγραψε ο τερρυ και η δαναη

Edited by dimitris GM
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.