Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αρτιο και οικοδομήσιμο σε μη άρτιο


konakrita

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

χρειάζομαι την βοήθεια σας σε ένα θέμα που δεν έχω καθόλου γνώση για το πως πρέπει να πορευτώ.

Στην κατοχή μου βρίσκεται μία εξοχικη κατοικία, η οποία βρίσκεται σε ένα οικόπεδο (περίπου 1.5 στρέμα), το οποίο βρίσκεται εκτός σχεδίου και το οποίο στην παρούσα κατάσταση δεν συνορεύει με τον επαρχιακο δρόμο.

 

Η συγκεκριμένη κατοικία χτίστηκε το 1976 αφου πρώτα ο πατέρας μου αγόρασε το μπροστινό οικόπεδο (περί 500τμ- υπάρχει το συμβόλαιο) που έφερε σε επαφή -το αρχικό οικόπεδο- με το δρόμο. Επομένως έχουμε σαν δεδομένο μια κατοικία που χτίστηκε με άδεια, η οποία υπάρχει (από πολεοδομία και δασαρχείο) και η οποία περιέχει και ενα σχέδιο της κατοικίας μέσα στο οικόπεδο.

Το 1979 όμως, ο πατέρας μου πούλησε -επέστρεψε- το μπροστινό οικόπεδο που ακουμπούσε στο δρόμο καθιστώντας το (;) απομένων οικόπεδο μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο. Υπάρχει συμβόλαιο για αυτή την πώληση, η οποία λογικά θα επιτρεπόταν με το τότε νομικό καθεστώς.

Φτάνοντας, στο σήμερα θέλω να περάσω σε διαδικασία νομιμοποίησης κάποιων αυθαιρεσιών που έγιναν περίπου στο 1985 στην κατοικία από τον πατέρα μου ώστε να το μεταβιβάσω στα παιδιά μου.

Όμως δεν γνωρίζω πια πως θεωρείται το οικόπεδο (είναι μη άρτιο , μη οικοδομήσιμο) ;; και τι γίνεται στην περίπτωση αυτή που εγώ προσωπικά δε φέρω καμία ευθύνη για το γεγονός ότι η κατοικία μετατράπηκε με το τότε νομικό πλαίσιο σε κατι στο οποίο με το σημερινό πλαίσιο δε μπορώ να πάρω άδεια για καμία εργσία και πιθανόν δεν ξέρω αν μπορώ να νομιμοποιήσω κιόλας.

 

Θα εκτιμήσω οποιαδήποτε βοήθεια,

ευχαριστώ πολύ.

 

ΥΓ. Επίσης η ευρύτερη περιοχή έχει κηρυχθεί νατούρα από πέρσι αλλά αυτό δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο στην ολη ιστορία.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα σου δεν λύνεται μέσω μηνυμάτων αφού απαιτείται σχολαστική μελέτη τίτλων και σχεδίων Οικοδομικής Άδειας. Πάντως σε κάθε περίπτωση απαγορεύεται η κατάτμηση ιδιοκτησίας όταν δημιουργείται με αυτήν ακυρότητα της Οικοδομικής Άδειας. Λόγω της κατάτμησης αυτής όλη η οικοδομή πρέπει να θεωρηθεί αυθαίρετη σύμφωνα με το Ν.4178/13.

Link to comment
Share on other sites

Αρα πρεπει να θεωρησω ως δεδομενο οτι θα πρεπει να νομιμοποιησω μια αυθαιρετη κατοικια καθ ολοκληριαν ενω η κατοικια αυτη εχει οικοδομικη αδεια;

Ποιες θα πρεπει να ειναι οι ενεργειες μου κατα τη γνωμη σας; Ηδη εχω αρχισει να μαζευω ολους τους τιτλους κ τα τοπογραφικα απο συμβολαια για να απευθυνθω σε καποιο μηχανικο.

Και επισης πως επετραπη αυτη η μεταβιβαση το 1979 που κατεστησε το οικοπεδο μη αρτιο κ μη οικοδομησιμο;

Μπορω να προσβαλλω εκεινη την πραξη;; Ειναι ακυρη εξ ορισμου;;

 

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

"αυτα" τα εκανε -καποτε- ο πατερας

 

αν δεν ζει, υπαρχουν κληρονομοι που εχουν κανει  αποδοχη κληρονομιας  και δηλωνουν

-εμβαδον γηπεδου

-εμβαδα κτισματων

-νομιμα/αυθαιρετα...

 

υγ1

φυσικα δεν ακυρωνεται η μεταβιβαση του 1979...[και δεν ειναι οικοπεδο....ειναι γηπεδο εκτος σχεδιου]

 

 

υγ2

κατα τα  λοιπα οπως τα ειπε ο ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη αλλα δεν κατανοω πως μπορει ενα σπιτι απο οικοδομησιμο να μετατραπει σε μη οικοδομησιμο. Και αν πεσει ενας τοιχος η χρειαστει μια επισκευη τι να κανω; Θα βρω τον πατερα μ στον αλλο κοσμο να τ ζητησω το λογο;

Επισης στο συμβολαιο που μ μεταβιβαζεται το γηπεδο -οπως λετε - με την οικια το 1985 αναγραφονται τα στοιχεια που λετε (εκτασεις χωροι κτλ κ τοπογραφικο). Δεν υπηρχε κληρονομια, μεταβιβαστηκε σε εμενα με συμβολαιο πριν τον θανατο αλλα ουτε ειχα αναρωτηθει τοτε για αρτιοτητες οικοδομησιμοτητες κτλ. Επισης δε μπορουσα να φανταστω οτι μετα απο 30 χρονια θα χρειαστπυν αυτα π χρειαζονται τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Συγγνώμη αν φανω λιγο απότομος αλλα αυτά δε λύνονται σε ενα forum.

Έπρεπε ήδη να είχατε πάει σε μηχανικό.

Αν ήταν πρόβλημα υγείας θα είχατε παει ήδη στο γιατρό...

Edited by Mitsubae
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν είστε απότομος. Καταλαβαίνω τι  λέτε.

Σε κανένα φόρουμ δε λύνεται κανενα πρόβλημα. Επισης ηδη έχω αρχίσει να μαζεύω τα χαρτιά για να τα παω σε μηχανικό. Κάποιες κατευθύνσεις ήθελα και προσπαθώ να λάβω.

Επίσης, ισως αν μαζευτούν κάποιες πληροφορίες να χρησιμεύσουν και για κάποιον άλλον που θα ψάχνει κάτι αντίστοιχο εκτος από εμένα που προσπαθώ να βρω την αρχή του νήματος για τον εαυτό μου. Φαντάζομαι πως αυτός είναι και ο λόγος ύπαρξης των φόρουμ. Αν έχω κάνει λάθος και δεν έχω καταλάβει το νοήμα του φόρουμ με συγχωρείτε.

Να είστε καλά!!!Καλημέρα :smile:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συγχωρεμενη. Ολοι κανουν λαθη στην ζωη! Την επομενη φορα ευχομαι να πιανετε ποιο καλα το νοημα των φορουμ που επιακεπτεστε. Καλη σας συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Η συγχωρεση σας με λυτρωσε! Θα φροντισω απο εδω κ περα να πιανω το νοημα των φορουμ για να μην ενοχλειτε κοσμος σαν και εσας.Το ενδιαφερον σας ειναι συγκινητικο. Αλλα προς τι η ειρωνεια;

Edited by konakrita
Link to comment
Share on other sites

1. Κατ' αρχάς έχουμε γήπεδο μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο (1,5 στρ)

2. Με προσάρτηση 500 μ² καθίσταται άρτιο (2+ στρ) κι εκδίδεται η σχετική άδεια

3. Με την κατάτμηση, καθίσταται μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο, με παράλληλη, εκ των πραγμάτων, ακύρωση της άδειας

4. Στις όποιες (έκτοτε) μεταβιβάσεις θα έπρεπε να αναφέρεται ως μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο

5. Χάθηκε η ευκαιρία νομιμοποίησης με το νόμο Τρίτση (με τη λογική : έχω άδεια, άρα είμαι νόμιμος) 

6. Το κτίσμα θεωρείται αυθαίρετο, και η όποια υπαγωγή θα γίνει "χωρίς άδεια" 

7. Αμαρτίαι γονέων παιδεύουσι τέκνα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.