Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μετατροπή συντεταγμένων από ΕΓΣΑ87 σε WGS84 (ή αντιστρόφως) και εξαγωγή αποτελεσμάτων στο excel


statik

Recommended Posts

Γεια

Θελω να μετατρεψω σε excel  συντεταγμένες απο ΕΓΣΑ87 -> WGS84 (πλάτος-μήκος) και το αντίστροφο.

Δεν ψάχνω για εξωτερικες εφαρμογές ή κάποια apk's που τα έχω, διοτι εκεί πρέπει να πληκτρολογώ μία προς μία.

Θέλω όπωσδήποτε το αλγόριθμο σε excel διοτι έχω εκαντοντάδες σημεία. Αν δεν υπάρχει κάτι, τότε να μου υποδείξετε τον μετασχηματισμό για να τον πληκτρολογήσω ως πράξη.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια σε αυτο

 

http://www.themos-sa.gr/proj/index.php

 

ειδαλλως, χρησιμοποιησε QGIS και παρομοια πακετα, ολα εχουν να κανουν με την ακριβεια που θες

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Γεια

Θελω να μετατρεψω σε excel  συντεταγμένες απο ΕΓΣΑ87 -> WGS84 (πλάτος-μήκος) και το αντίστροφο.

Δεν ψάχνω για εξωτερικες εφαρμογές ή κάποια apk's που τα έχω, διοτι εκεί πρέπει να πληκτρολογώ μία προς μία.

Θέλω όπωσδήποτε το αλγόριθμο σε excel διοτι έχω εκαντοντάδες σημεία. Αν δεν υπάρχει κάτι, τότε να μου υποδείξετε τον μετασχηματισμό για να τον πληκτρολογήσω ως πράξη.

 

 

 

 

Συνάδελφε

 

δες το παρακάτω:

 

 

http://users.auth.gr/kvek/GPS-appl-notes-2010-2011.pdf

 

 

σελ. 11 + 12

 

 

εκεί που μιλάει για τον μετασχηματισμό ΕΓΣΑ87 <->WGS84

 

 

ακρίβεια ~1 m.

 

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΙΣ ΜΟΝΑΔΕΣ!!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

....γράφει μήκος και εννοεί πλάτος??? και γράφει πλάτος και εννοεί μήκος ;; (..είναι ερώτηση. Ίσως εγώ δεν κατάλαβα καλά).

 

Έχετε εμπιστοσύνη σε αυτές τις ιστοσελίδες ;; Κάνουν και για ..δουλειά;; Ο dimamp σύστησε κάτι που είναι αναρτημένο στις σελίδες της Π.σχολής. Και μόνο αυτό λέει κάτι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Aκομα δεν το εχω κατεφερει.

Πχ Βαζω σε wgs84

40,627472

22,95933

 

O μετασχηματισμος  στο παραπλανω λινκ σελ.11

 

 

 

δεν βγάζει με τίποτα τις τιμες οπως τις βλέπω στο culcfun.com

 

http://www.calcfun.com/calc-75-metatropi-syntetagmenon-apo-wgs84-se-egsa-87.html

 

 

 

To ζητουμενο ειναι πχ οι παραπανω τιμες WGS84

40,627472

22,95933

 να γινουν ΕΓΣΑ87

411837.22977931

4497638.9163124

 

αλλα πως?

Θέλω τον μετασχηματισμό για να μετατρέψω εκαντοντάδες τιμές και οχι μία-μία απο έτοιμη σελιδα.

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Aκομα δεν το εχω κατεφερει.

Πχ Βαζω σε wgs84

40,627472

22,95933

 

O μετασχηματισμος  στο παραπλανω λινκ σελ.11

 

 

 

δεν βγάζει με τίποτα τις τιμες οπως τις βλέπω στο culcfun.com

 

http://www.calcfun.com/calc-75-metatropi-syntetagmenon-apo-wgs84-se-egsa-87.html

 

post-2519-0-37447500-1510087278_thumb.jpg

 

To ζητουμενο ειναι πχ οι παραπανω τιμες WGS84

40,627472

22,95933

 να γινουν ΕΓΣΑ87

411837.22977931

4497638.9163124

 

αλλα πως?

Θέλω τον μετασχηματισμό για να μετατρέψω εκαντοντάδες τιμές και οχι μία-μία απο έτοιμη σελιδα.

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε καλημέρα

 

Από πείρα σου λέω να μπεις στον κόπο και να φτιάξεις ένα πρόγραμμα δικό σου. Σις παραπομπές που σου έδωσε, σου δίνεαι ένας εύκολος τρόπος να το κάνεις, ακόμη και σε excel.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όπως γράφω στο #5 δεν έχω σε υπόληψη (για δουλειά !!! και μόνο) αυτά τα "προγράμματα" . Δεν απάντησε ή διέψευσε κανείς !

 

Για τον dimamp. Aφού για' σένα αυτά είναι εύκολη υπόθεση (μπορεί και να τα έχεις ήδη έτοιμα τα εξελάκια) δώσε τα λοιπόν εδώ στους φ'ιλους μας που ψάχνουν να βρουν διάφορα πράγματα στο διαδίκτυο.   

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.