Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπεύθυνη δήλωση επί του τοπογραφικού για τον χαρακτηρισμό της έκτασης ως δασική ή μη σύμφωνα με τον Ν.4483/17 'Αρθρο 142 παρ4 (ΦΕΚ107Α)


iliasp

Recommended Posts

Καλησπέρα,

σε τοπογραφικό που κάνω σε πελάτη μου εκτός σχεδίου και εκτός αναδασμού και που στην περιοχή δεν υπάρχουν ακόμα αναρτημένοι χάρτες είμαι καλυμμένη να δηλώσω ότι δεν είναι αναρτημένοι ακόμα οι χάρτες της περιοχή και δε γνωρίζουμε για το χαρακτήρα της έκτασης?

ποια είναι η άποψη σας?

ευχαριστώ

Edited by anpap
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 91
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν θα ζητησεις πραξη χαρακτηρισμου?

[εκτος αν εννοεις οτι, εγινε η διαδικασια και  περιμενετε αναρτησεις]

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, anpap said:

σε τοπογραφικό που κάνω σε πελάτη μου εκτός σχεδίου και εκτός αναδασμού και που στην περιοχή δεν υπάρχουν ακόμα αναρτημένοι χάρτες είμαι καλυμμένη να δηλώσω ότι δεν είναι αναρτημένοι ακόμα οι χάρτες της περιοχή και δε γνωρίζουμε για το χαρακτήρα της έκτασης?

Αφορά το ίδιο ερώτημα που έχεις θέσει εδώ;

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη άλλα το ποστ που παραθέτεις με την ερώτηση μου, είναι άλλη  περίπτωση που έχει κάνει άλλος το τοπογραφικό και έχει ήδη πουληθεί από το 2014.

Το τοπογραφικό αυτό το συντάσσω εγώ τώρα και μου το ζήτησε ο ιδιοκτήτης για να κάνει συμβόλαια για χρησικτησία.

Είναι ενήμερος ότι πρέπει να ζητηθεί πράξη χαρακτηρισμού αλλά δε θέλει γιατί θα πάρει μήνες και βιάζεται 

τι λέτε να κάνω?

Edited by anpap
Link to comment
Share on other sites

καλα, αυτος βιαζεται να πουλησει  [και μαλιστα απο χρησικτησια...]

ο αγοραστης τι βιαζεται?

[εκτος αν τρεχουν να "σωσουν"  καποια εκταση με συμβολαιο γονικης παροχης "εκ χρησικτησιας"!!!......]

εδω βλεπεις ποσο χρονο θελουν διαφορα Δασαρχεια για εκδοση ΠΧ.

http://dp.ypeka.gr/?page_id=21

καλη συνεχεια

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

49 λεπτά πριν, anpap said:

.... είμαι καλυμμένη να δηλώσω ότι δεν είναι αναρτημένοι ακόμα οι χάρτες της περιοχή και δε γνωρίζουμε για το χαρακτήρα της έκτασης? ....

Δεν χρειάζεται να δηλώσεις τίποτε, εκτός κι αν η περιοχή είναι ενταγμένη σε ενιαία π.χ. ανά δημοτικό διαμέρισμα (θα το δεις στο Δασαρχείο), οπότε χρειάζεται την ακόλουθη δήλωση (ανάλογα και με το πώς θα τη ζητήσει ο συμβ/φος)

 Δηλώνεται υπεύθυνα, σύμφωνα με το άρθρο 142 παρ. 3 Ν. 4483/31-7-2017, ότι το συγκεκριμένο ανωτέρω ακίνητο δεν εμπίπτει στις δασικές εν γένει διατάξεις σύμφωνα με την παρ. 1  του άρθρου 13 του Ν. 3889/10 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν περιπτώσεις (σε καθαρά αγροτικές περιοχές) όπου έχει συνταχθεί κι έχει πάρει ΦΕΚ, πράξη χαρακτηρισμού για το σύνολο της "καθαρής" έκτασης.

Γιαυτό σου είπα να ρωτήσεις στο δασαρχείο. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.