Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπεύθυνη δήλωση επί του τοπογραφικού για τον χαρακτηρισμό της έκτασης ως δασική ή μη σύμφωνα με τον Ν.4483/17 'Αρθρο 142 παρ4 (ΦΕΚ107Α)


iliasp

Recommended Posts

σωστα

αλλα ειναι τρια...

[και γιατι πρεπει να τα γραψεις ολα αυτα??? [εγω ειχα στο μυαλο μου μεταβιβαση"🙈

και δεν αποτυπωνεις καθε ενα χωριστα με τον τιτλο του και τα καλα του...

τα "πολλα-πολλα", απο πού εισαι υποχρεωμενος να τα γραψεις???

εχω αυτο το υποδειγμα

https://www.apdattikis.gov.gr/wp-content/uploads/dasikoi_xartes/drosia/entypo_antirrisis.pdf

 

και αυτο που βρηκα , πιο  προσφατο

http://www.apdkritis.gov.gr/sites/default/files/eggrafa/syadh_enimerotiko_2021.pdf

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 91
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδή έχουν διαφορετικό χαρακτηρισμό όπως προείπα γι'αυτό -σκέφτομαι- ότι πρέπει να τα γράψω τόσο αναλυτικά. Όπως τέμνεται το αγροτεμάχιο από το όριο του δασικού υπάρχουν τρεις "πληροφορίες", ένα μικρό τμήμα είναι ΑΔ, άλλο είναι ΔΔ, και το άλλο ΔΑ.

εδιτ: ελπίζω να μην μπερδεύτηκες και θεώρησες ότι μιλάω για 3 αγροτεμάχια...ένα είναι το χωράφι, και ο δασικός το τέμνει σε ένα κομμάτι του και "έχει" τις 3 πληροφορίες που αναφέρω.

Εξάλλου και στο έντυπο που ανέβασες από την Δράμα, θέλει να διακριτοποιήσεις στην δεύτερη σελίδα το κάθε πολύγωνο τί χαρακτηρισμό έχει στην προανάρτηση. Έτσι δηλαδή ακριβώς σκέφτομαι να τα περιγράψω στην δήλωση του τοπογραφικού, θεωρώντας ότι θα είναι και πιο εύκολα αναγνώσιμο για αυτόν που θα ελέγξει..λέμε τώρα κανά χωρατό να περνάει η ώρα..:-D

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

αυτο κι αν δεν ειναι ρεκορ:

Ενα αγροτεμαχιο με τρεις χαρακτηρισμους...

[τπτ φρυγανα...καναν ασπαλαθο δεν εχεις πουθενα???]😆

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 14/5/2021 at 12:48 ΜΜ, dimitris GM said:

Οσον δε αφορα στις "27 ερωτησεις" [και την συνολη διαδικασια]

εδω απο τον κ. Παπαστεριου η σχετικη αναλυση/κριτική.

Χρησιμη και κατατοπιστική.

https://dasarxeio.com/2021/05/16/96876/

 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, ntanos said:

Το πολύγωνο που δείχνεις τώρα, είναι διαφορετικό από το προηγούμενο που είχες ανεβάσει. Αυτό φαίνεται όντως ότι είχε χαρακτηριστεί ΑΑ και κυρώθηκε μερικώς και  ως ΑΑ. Ανήκει πάλι στη γκρι περιοχή. Αν μιλάμε για αυτή την περίπτωση δεν φαίνεται να έχεις δασικό τμήμα πουθενά και μπορείς να γράψεις άφοβα τη σχετική δήλωση.

Οι χάρτες πιθανώς όντως να ξανααλλάξουν, αλλά προς το παρόν δεν μπορείς να βασιστείς σε αυτό ως μηχανικός. Γενικά τα έχουν κάνει μπάχαλο, είναι απογοητευτική η κατάσταση.. Το ίδιο show είχαν στήσει και με τις προηγούμενες αναρτήσεις, ότι θα τα αλλάξουν όλα, ότι είναι άδικο, και τελικά οι χάρτες αναρτήθηκαν σχεδόν ίδιοι.. Και τώρα το ίδιο παίζει να γίνει πάλι. Ελπίζω σε κάτι καλυτερο, αλλά όταν ακούω τον Αμυρά να λέει ότι, αν το συμβόλαιο λέει ότι δεν είναι δάσος ένα χωράφι, αποχαρακτηρίζεται αυτόματα.. με πιάνει σύγκρυο..

 

Έκανα ένα λάθος στα πολύγωνα. Τα ξαναποστάρω. Η μία φωτογραφία είναι του κυρωμένου χάρτη και η άλλη της ανάρτησης του 2021image.thumb.png.db53a14d78a6df0b1382c4ff4c317f54.pngimage.thumb.png.a75fd02c26d807aa7b077f48692cf70e.png

Link to comment
Share on other sites

Άρα ισχύει αυτούσιο το post μου της προηγούμενης σελίδας:

"Πρόσεξε διότι η έκταση που σε αφορά δεν είναι όλη ¨κίτρινη" στη μερική κύρωση. Κίτρινα (δηλαδή όχι δασικά) είναι μόνο αυτά που είχαν αναρτηθεί ως ΑΑ στην αρχική ανάρτηση και μόνο. Τα υπόλοιπα είναι τρύπες του μερικώς κυρωμένου δασικού χάρτη επειδή κάποιος έχει κάνει αντίρρηση και εκκρεμεί η εκδίκασή της. Αν δεις καλά την περιοχή σου, υπάρχουν σημεία με λευκή απόχρωση και όχι κίτρινη."

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ntanos said:

Άρα ισχύει αυτούσιο το post μου της προηγούμενης σελίδας:

"Πρόσεξε διότι η έκταση που σε αφορά δεν είναι όλη ¨κίτρινη" στη μερική κύρωση. Κίτρινα (δηλαδή όχι δασικά) είναι μόνο αυτά που είχαν αναρτηθεί ως ΑΑ στην αρχική ανάρτηση και μόνο. Τα υπόλοιπα είναι τρύπες του μερικώς κυρωμένου δασικού χάρτη επειδή κάποιος έχει κάνει αντίρρηση και εκκρεμεί η εκδίκασή της. Αν δεις καλά την περιοχή σου, υπάρχουν σημεία με λευκή απόχρωση και όχι κίτρινη."

Επομένως αν έχω καταλάβει καλά, βεβαιώνω στο τοπογραφικό για τα ΑΑ της μερικής κύρωσης ως μη δασικά και τα υπόλοιπα ως ΔΑ και πως εκρεμμεί η διαδικασία των αντιρρήσεων; Ή τα βεβαιώνω ως δασικές εν γένει εκτάσεις;

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου!

 

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι πρέπει να γράψεις ότι "τμήμα τάδε έιναι ΑΑ και τμήμα τάδε είναι ΔΑ και έχει υποβληθεί αντίρρηση για την οποία εκκρεμεί η εξέταση". Απλά, πρακτικά, επειδή δεν το έχω συναντήσει, δεν ξέρω αν ο συμβολαιογράφος μπορεί να κάνει δικαιοπραξία για το τμήμα ΔΑ.. πιθανώς να σε "παροτρύνει" να αναφερθείς μόνο στο απομένον ΑΑ γήπεδο..

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ετσι το αντιλαμβάνομαι. Τζάμπα η δικαιοπραξία είναι αν γίνει για τμήμα, άσε που μπορεί να θεωρηθεί και κατατμηση.. Αυριο που θα μιλήσω με τον συμβολαιογράφο πιστεύω θα καταλήξω και θα επανέλθω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.