Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
iliasp

Υπεύθυνη δήλωση επί του τοπογραφικού για τον χαρακτηρισμό της έκτασης ως δασική ή μη σύμφωνα με τον Ν.4483/17 'Αρθρο 142 παρ4 (ΦΕΚ107Α)

Recommended Posts

Καλησπέρα,

σε τοπογραφικό που κάνω σε πελάτη μου εκτός σχεδίου και εκτός αναδασμού και που στην περιοχή δεν υπάρχουν ακόμα αναρτημένοι χάρτες είμαι καλυμμένη να δηλώσω ότι δεν είναι αναρτημένοι ακόμα οι χάρτες της περιοχή και δε γνωρίζουμε για το χαρακτήρα της έκτασης?

ποια είναι η άποψη σας?

ευχαριστώ

Edited by anpap

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν θα ζητησεις πραξη χαρακτηρισμου?

[εκτος αν εννοεις οτι, εγινε η διαδικασια και  περιμενετε αναρτησεις]

 

Edited by dimitris GM

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 λεπτά πριν, anpap said:

σε τοπογραφικό που κάνω σε πελάτη μου εκτός σχεδίου και εκτός αναδασμού και που στην περιοχή δεν υπάρχουν ακόμα αναρτημένοι χάρτες είμαι καλυμμένη να δηλώσω ότι δεν είναι αναρτημένοι ακόμα οι χάρτες της περιοχή και δε γνωρίζουμε για το χαρακτήρα της έκτασης?

Αφορά το ίδιο ερώτημα που έχεις θέσει εδώ;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συγνώμη άλλα το ποστ που παραθέτεις με την ερώτηση μου, είναι άλλη  περίπτωση που έχει κάνει άλλος το τοπογραφικό και έχει ήδη πουληθεί από το 2014.

Το τοπογραφικό αυτό το συντάσσω εγώ τώρα και μου το ζήτησε ο ιδιοκτήτης για να κάνει συμβόλαια για χρησικτησία.

Είναι ενήμερος ότι πρέπει να ζητηθεί πράξη χαρακτηρισμού αλλά δε θέλει γιατί θα πάρει μήνες και βιάζεται 

τι λέτε να κάνω?

Edited by anpap

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλα, αυτος βιαζεται να πουλησει  [και μαλιστα απο χρησικτησια...]

ο αγοραστης τι βιαζεται?

[εκτος αν τρεχουν να "σωσουν"  καποια εκταση με συμβολαιο γονικης παροχης "εκ χρησικτησιας"!!!......]

εδω βλεπεις ποσο χρονο θελουν διαφορα Δασαρχεια για εκδοση ΠΧ.

http://dp.ypeka.gr/?page_id=21

καλη συνεχεια

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

νομίζω το 2ο..τρέχουν να σώσουν

εδώ το δασαρχείο για πράξεις χαρακτηρισμού κάνουν τουλάχιστον 3 μήνες...

Share this post


Link to post
Share on other sites
49 λεπτά πριν, anpap said:

.... είμαι καλυμμένη να δηλώσω ότι δεν είναι αναρτημένοι ακόμα οι χάρτες της περιοχή και δε γνωρίζουμε για το χαρακτήρα της έκτασης? ....

Δεν χρειάζεται να δηλώσεις τίποτε, εκτός κι αν η περιοχή είναι ενταγμένη σε ενιαία π.χ. ανά δημοτικό διαμέρισμα (θα το δεις στο Δασαρχείο), οπότε χρειάζεται την ακόλουθη δήλωση (ανάλογα και με το πώς θα τη ζητήσει ο συμβ/φος)

 Δηλώνεται υπεύθυνα, σύμφωνα με το άρθρο 142 παρ. 3 Ν. 4483/31-7-2017, ότι το συγκεκριμένο ανωτέρω ακίνητο δεν εμπίπτει στις δασικές εν γένει διατάξεις σύμφωνα με την παρ. 1  του άρθρου 13 του Ν. 3889/10 

Share this post


Link to post
Share on other sites

tetris τι εννοείς "ενταγμένη σε ενιαία"?

συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπάρχουν περιπτώσεις (σε καθαρά αγροτικές περιοχές) όπου έχει συνταχθεί κι έχει πάρει ΦΕΚ, πράξη χαρακτηρισμού για το σύνολο της "καθαρής" έκτασης.

Γιαυτό σου είπα να ρωτήσεις στο δασαρχείο. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

οκ ευχαριστώ πολυ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.