Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Φύτευση σε κήπο (πρώην γκαράζ)


teofit

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι μηχανικοί,

 

Το εξοχικό μου, που βρίσκεται στη Πάρο είναι, συγκρότημα κατοικιών.Το δικό μου διαμέρισμα είναι στον 1ο όροφο με θέα βουνό. Ο διπλανός ιδιοκτήτης, σύμφωνα με τα σχέδια, μπροστά από το σπίτι του υπάρχει γκαράζ κάτι το οποίο δεν υπάρχει πια λόγω ότι έκλεισε την αυλή του και την έκανε κήπο. Σε αυτό το κήπο λοιπόν έχει φυτέψει δέντρα τα οποία όλο και μεγαλώνουν (το ένα συγκεκριμένα είναι σε απόσταση 30 cm από την κουπαστή της σκάλας πρόσβασης στο σπίτι μου) με αποτέλεσμα να έχει φτάσει στο ύψος του μπαλκονιού μου.

Την ίδια αυτή πατέντα την έχει κάνει και ο παραδίπλα ιδιοκτήτης.

Του μίλησα εγώ του διπλανού μου ώστε να το κλαδέψει, γιατί και δρόμο δε βλέπω και σε λίγο καιρό ούτε και θέα, και μου είπε αφοπλιστικά "τα παράπονά σου στο δέντρο.

Θα ήθελα να ρωτήσω τα δέντρα σε μια τέτοια περιοχή όπως είναι η Πάρος με φύτευση χαμηλή και με σπίτια μέχρι τον 1ο όροφο γίνεται κανείς να φυτεύσει ότι θέλει και να το κάνει Κηφισιά ένα πράγμα; Η αισθητική και μόνο τέτοιων δέντρων είναι αποκρουστική σε τετοια μέρη.

Μπορώ να κάνω καταγγελία στην αρμόδια πολεοδομία για κάτι τέτοιο;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

οταν αγορασες  επρεπε να δεις τον κανονισμο.

 

Οι σωστοι κανονισμοι γραφουν ρητα την απαγορευση φυτευσης δενδρων .

 

Τωρα, μονον δικαστικως...

 

υγ

τι σημαινει "αποσταση 30cm απο την σκαλα σου?

Δεν εχετε ορισει αποκλειστικες χρησεις?

Αν δεν εχετε ορισει, τοτε το δενδρο φυτευθηκε σε κοινοχρηστο χωρο.

 

δες τον δικηγορο σου

 

καλη συνεχεια

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

και ένα θέμα ακόμη "έκλεισε την αυλή του" ?? εννοείς??

εσωτερική περίφραξη σε ενιαίο οικόπεδο αντίκειται στον ΓΟΚ, ΝΟΚ κλπ. βλ. σχετικά θέματα περί περιφραγμάτων

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

30 ή 40 cm περίπου εννοώ την απόσταση του κορμού του δέντρου από την εξωτερική πλευρά της χτιστής κουπαστής της σκάλας μου.

 

Όταν λέω ότι έκλεισε την αυλή του (πραγματικά συγγνώμη για την έκφραση!!) εννοώ ότι ήταν να γίνει γκαράζ (με πρόσβαση από το δρόμο) και αντί αυτού περίφραξε με χτιστό τοίχωμα ύψους 80 cm και άφησε ένα μικρό άνοιγμα για είσοδο.Όλες οι κατοικίες στο συγκρότημα κοιτάνε σε δρόμο και το συγκρότημα έχει 3 πλευρές που κοιτάνε σε δρόμο 

 

Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω αν κάνω καταγγελία στην πολεοδομία δεν μπορούν να έρθουν να κάνουν αυτοψία και να μοιράσουν πρόστιμα; 

Link to comment
Share on other sites

 

Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω αν κάνω καταγγελία στην πολεοδομία δεν μπορούν να έρθουν να κάνουν αυτοψία και να μοιράσουν πρόστιμα; 

γενικά δεν το συνιστώ σαν πρώτη και άμεση κίνηση

καλό είναι να μιλήσεις με μηχανικό που θα κάνει αυτοψία και θα δει αν υπάρχουν "αξιόποινες" παραβάσεις

και βλέπεις...

ας πούμε, η θέση του δέντρου δεν είναι πολεοδομική παράβαση αν το ριζικό σύστημα είναι προστατευμένο έναντι διείσδυσης στη θεμελίωση

το θέμα του φυλλώματος αν μπαίνει σε χώρο αποκλειστικής σου χρήσης είναι περισσότερο θέμα αστικού δικαίου

Link to comment
Share on other sites

σωστα οσα ανεφερε ο imhotep

 

και   δεν ειναι σωστο οπως το λες, οτι " ηταν να γινει γκαραζ με προσβαση απο τον  δρομο"

 

Εννοεις οτι απλα εκει θα υπηρχε χωρος για  σταθμευση ΙΧΕ  με εισοδο απο τον δρομο.

 

η μικρη πορτα αντι μεγαλης εισοδου για ΙΧ,  και η ανεγερση τοιχειου 80 εκ. σημαινει αλλαγη των σχεδιων της εξωτερικης περιφραξης.

 

δξ εαν υπαρχει καποια εσωτερικη περιφραξη

 

υγ

βαλε την ειδικοτητα σου

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Δημήτρη έχεις απόλυτο δίκιο ως προς τη θέση στάθμευσης.

Εσωτερική περίφραξη δεν υπάρχει.

 

Και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι τελευταίο γνωρίζοντας ότι σας κουράζω.

Στην πίσω εσωτερική πλευρά του συγκροτήματος ( το συγκρότημα κοιτάει σε 3 δρόμους όπως προείπα) υπάρχει διάδρομος υπαίθριος περίπου 2,5 με 3 μέτρα. Σε αυτό το διάδρομο λοιπόν κάποιοι ιδιοκτήτες έβαλαν στηθαία ύψους 80-100 cm με τα οποία χωρίζουν τον υπάρχον αυτό χώρο αυτό σε ιδιωτικούς υπαίθριους χώρους.

Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν αυτοί οι χώροι δεν δημιουργούνται εκτός από απόσταση από διπλανό κτίσμα (συγκεκριμένα συνορεύει με συγκρότημα ενοικιαζόμενων δωματίων) π.χ για προστασία τυχόν πυρκαγιάς ώστε η πυροσβεστική να μπορέσει να αντιμετωπίσει κάποιο περιστατικό; Υπάρχει και δέντρο κυπαρίσσι πολύ κοντά στο παράθυρό μου στο χώρο αυτό.

Είναι νόμιμο να τοποθετηθούν στηθαία αυτοβούλως;

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Καλό βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

θα επαναλάβω

το τι είναι νόμιμο και τι δεν είναι και πόσο παράνομο είναι αν είναι

θα στο πει μηχανικός που θα κάνει αυτοψία και θα συγκρίνει την υφιστάμενη/διαμορφωθείσα κατάσταση με την άδεια που έχει εκδοθεί και τα σχέδια που την συνοδεύουν, αλλά και με τον κανονισμό του συγκροτήματος

 

και γενικά (ασχέτως αν η γενική τάση των ιδιοκτητών εν ελλάδι είναι ο επεκτατισμός εις βάρος κοινοχρήστων χώρων και γειτόνων) εσύ να έχεις στο μυαλό σου και τη σχέση καλής γειτονίας, όχι μόνο για σένα σήμερα αλλά και για τους διαδόχους σου

η πειθώ είναι καλύτερο όπλο από τα πρόστιμα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.