Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αλλαγή Χρήσης σε κατάστημα από Κύρια σε Βοηθητική


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα,

έχω μια ιδιόμορφη περίπτωση. Σε κατάστημα 210τμ εκ των οποίων τα 70τμ αντιστοιχούν σε πατάρι κύριας χρήσης(με ΑΔ) μου ζητούν να αλλάξει η χρήση του παταριού από κύρια σε βοηθητική. Έχει κανείς καμμιά ιδέα πως να το χειριστώ;(έκανα την ανάρτηση νέου θέματος γιατί δεν βρήκα σχετική ενότητα να υπάρχει κατά την αναζήτηση).

Link to comment
Share on other sites

Το πατάρι έχει αυθαίρετα βοηθητική χρήση και θέλεις να τακτοποιήσεις την αλλαγή αυτή με τον 4178 ή πρόκειται να αλλάξει τώρα η χρήση;

Και να ρωτήσω για ποιο λόγο θέλουν αυτή την αλλαγή? Ο μόνος που μπορώ να υποθέσω είναι φορολογικός αλλά είναι σίγουροι ότι θα τους συμφέρει τόσο πολύ αυτό?

Εδώ όλος ο κόσμος προσπαθεί να κάνει το αντίθετο! Ένας χώρος με κύρια χρήση σαφέστατα μπορεί να χρησιμοποιηθεί κατά διαστήματα σαν βοηθητικός. Αν όμως αλλάξουν τη χρήση πολεοδομικά δεν είναι σίγουρο ότι θα μπορούν τόσο εύκολα να την επαναφέρουν αν το θελήσουν μεταγενέστερα.

Link to comment
Share on other sites

Αν ο χώρος έχει καθαρό ύψος πάνω από 2,65 μ, το θεωρώ λίγο δύσκολο να γίνει αλλαγή χρήσης σε βοηθητική. 

Link to comment
Share on other sites

Ισχυρίζονται πως το έχουν σαν βοηθητικό. Είδα κάτι κούτες παρατημένες πάνω κιόλας. Πιστεύω ότι το θέλουν για φορολογικά(λιγότερο ΕΝΦΙΑ κλπ) βέβαια μου περνάει και από το μυαλό πως υπάρχει περίπτωση να το θέλουν και να απελευθερώσουν συντελεστή δόμησης. Ωστόσο όταν ρώτησα για να τους εξηγήσω δεν μου είπαν ότι έχουν τέτοιο σκοπό. Όσον αφορά τον χώρο εννοείς του κτίριου ή του παταριού να έχει πάνω από 2,65; Συνολικά έχει 4,50 ύψος και το πατάρι είναι στα 2,50 έχει 2 μέτρα ύψος. 

Link to comment
Share on other sites

Για το πατάρι μιλάω. Βάσει ΝΟΚ το ελάχιστο καθαρό ύψος Κύριων Χώρων είναι 2,65 μ για τα νέα κτίρια.

Βάσει του κτιριοδομικού ήταν 2,40 μ, δηλαδή προ ΝΟΚ, νομίζω η δική σου περίπτωση.

Αν τώρα το πατάρι σου έχει καθαρό ύψος 2,00 μ, τότε κακώς είχε δηλωθεί ως χώρος κύριας χρήσης εξαρχής. Οπότε βάσει του ύψους πιστεύω ότι μπορεί να γίνει η αλλαγή χρήσης.

Σε τέτοιες περιπτώσεις οι αμοιβές υπολογίζονταν παλιά βάσει της ελάχιστης αμοιβής (το παλιό 5000*λ), αλλά αφού έχουν καταργηθεί, πιστεύω ότι μπορεί να γίνει και με αμοιβή αποτύπωσης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Έχω μία περίπτωση κτίσματος προ ΄55 καταστήματος με υπόγειο, ισόγειο και όροφο. Έχει άδεια κανονικά προ ΄30. Η άδεια αναφέρει ισόγειο και όροφος. Οι ιδιοκτήτες δήλωναν υπόγειο και όροφο ως βοηθητικοί χώροι, όπου όροφος θεωρούσαν ως πατάρι.

Το πατάρι - όροφος έχει όμως καθαρό ύψος 3,20 μ. Θα εκδόσω βεβαίωση, έχω δει το χώρο και μορφολογικά και κατασκευαστικά με πέτρα, πλινθιά. Για υπόγειο και ισόγειο θεωρώ προ 55. Το ερώτημα μου είναι : Για τον όροφο, πως θα τον θεωρήσω, ως κύριο χώρο; ως χώρο που από κύριος έγινε βοηθητικός αλλά δεν έχω το ύψος για να το θεωρήσω; Προ ΄55 και όλα καλά;  Τα φώτα σας, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν θα προσαρμοστείς εσύ στο Ε9 (αυτοί θα προσαρμοστούν στα όσα κρίνεις εσύ που έχεις γνώση και της οπτικής εικόνας της κατασκευής)

Η Ο.Α δεν πρέπει να σου απασχολεί αν κρίνεις ότι έχεις όλα τα δεδομένα  ώστε τελικά να αποφανθείς ότι πράγματι έχεις

ή μια οικοδομή ολοκληρωτικά  κατασκευασμένη προ του 55 (που δεν απαιτεί καμιά ένταξη καθώς θεωρείται ως νομίμως υφιστάμενη)

ή μια οικοδομή προ του 1975 (που έχει κόστος - παράβολα 265+αμοιβή μηχανικού)

Link to comment
Share on other sites

52 λεπτά πριν, ΚΑΝΑ said:

Φυσικά και δεν θα προσαρμοστείς εσύ στο Ε9 (αυτοί θα προσαρμοστούν στα όσα κρίνεις εσύ που έχεις γνώση και της οπτικής εικόνας της κατασκευής)

Η Ο.Α δεν πρέπει να σου απασχολεί αν κρίνεις ότι έχεις όλα τα δεδομένα  ώστε τελικά να αποφανθείς ότι πράγματι έχεις

ή μια οικοδομή ολοκληρωτικά  κατασκευασμένη προ του 55 (που δεν απαιτεί καμιά ένταξη καθώς θεωρείται ως νομίμως υφιστάμενη)

ή μια οικοδομή προ του 1975 (που έχει κόστος - παράβολα 265+αμοιβή μηχανικού)

Ευχαριστώ πολύ KANA, κατάλαβα τι εννοείς και με απάντησες κ στα 2 ερωτήματα μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.