Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μελέτη Fan Coil με Α/Θ Μονοκατοικίας


mechel

Recommended Posts

Καλησπέρα! Οποιος μπορεί να βοηθήσει...μελέτη για άδεια δόμησης μονοκατοικίας

(140m2). Ψύξη-Θέρμανση όπως ο τίτλος. (όχι ΖΝΧ) Η μονοκατοικία έχει σύνολο ψυκτικών φορτίων 18kw. Βάσει αυτού υπολογίζουμε την εγκατάσταση και όχι από τις απώλειες, σωστά? Τα fan coil πως συνδέονται μεταξύ τους? Ολα μαζί σε σειρά? Σε δύο κλάδους? Συνήθως τι σωλήνες χρησιμοποιούμε? Γενικά όποια πληροφορία ώστε να ξεμπλοκάρω και να μπορέσω να εκπονήσω την μελέτη...Μέχρι στιγμής έχω επιλέξει τα FCU για κάθε χώρο βάσει των KW που αποδίδουν. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

 

ΥΓ. Πρώτη μελέτη με FCU

Link to comment
Share on other sites

υπολογισε ξεχωριστό κλάδο για κάθε fcu (δισωλήνιο, οι παραπάνω σωλήνες για τρισωλήνιο/τετρασωλήνιο είναι πλεονασμός) και κεντρικό κολλεκτερ. Για σωλήνα χάλκινη με μόνωση, γνωστής εγχώριας εταιρίας. Καθε σωμα θελει και παροχη ρευματος και αποχέτευση συμπυκνωμάτων. στην επιλογή των σωμάτων μην στηριχθεις στην απόδοσή τους στην μεγάλη σκάλα, αλλα στην μικρή ή μεσαία , για να δουλεύουν με λιγότερο θόρυβο ανεμιστήρα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ. Εχω ήδη έτσι προχωρήσει, ένα fcu για κάθε χώρο. Δεν βρήκα κατάλογο που να μου δείχνει απόδοση βάσει ταχύτητας ανεμιστήρα όμως. Μια ερώτηση ακόμη. Υπολογίζοντας με της 4μ βάσει των ψυκτικών φορτίων πάντα, με τα θερμαντικά σώματα των λουτρων (3) τι κάνω? Πως θα τα εισάγαγω στους υπολογισμούς αφου δν τα έχω στην ψύξη? Θα κάνω κ δεύτερη μελέτη με τα της θέρμανσης? Αλλα κ πάλι αφού οι διατομές της ψύξης θα εφαρμοσθούν. 

Στο πρόγραμμα εισάγω τα στοιχεία κάθε κλάδου με το fαn coil του. H επιλογή της αντλίας πως γίνεται εδώ? Με βάσει την συνολική παροχή των fcu? (εδώ κολλάει κ η πιο πάνω απορία μου για τα θερμαντικά...μήπως να τα υπολογίσω σαν fcu?)

Καλημέρα και ευχαριστώ και πάλι για την πολύτιμη βοήθεια!!

Edited by mechel
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα...Μία γράμμη ρεύματος για τα fcu? Επίσης αυτό με την αποχέτευση δεν το έχω καταλάβει...Ξέρω ότι χρειάζεται αλλά πως κατασκευάζεται? Σαν κανονική αποχέτευση? Μπορώ να τα ρίξω στα σιφώνια των λουτρών ή πρέπει να τα βγάλω στις βεράντες? Μήπως με κάποιο τρόπο ξαναπέφτει στο δίκτυο? Οσο και αν έψαξα δεν βρήκα λεπτομέρειες σε αυτό. Δεν έχω κ ιδεα από fcu δυστυχώς κ συγνώμη αν ρωτάω αυτονόητα...

Edited by mechel
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μια ερώτηση ακόμη. Υπολογίζοντας με της 4μ βάσει των ψυκτικών φορτίων πάντα, με τα θερμαντικά σώματα των λουτρων (3) τι κάνω? Πως θα τα εισάγαγω στους υπολογισμούς αφου δν τα έχω στην ψύξη? Θα κάνω κ δεύτερη μελέτη με τα της θέρμανσης? Αλλα κ πάλι αφού οι διατομές της ψύξης θα εφαρμοσθούν. 

θα βάλεις θερμαντικά σώματα αν θές και φυσικά θα τρέξεις και δισωλήνιο για την θέρμανση.

Προφανώς απο το πάντρεμα των δυο μελετων κρατάς τςι δυσμενέστερες λύσεις.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ευχαριστώ πάρα πολύ. Εχω ήδη έτσι προχωρήσει, ένα fcu για κάθε χώρο. Δεν βρήκα κατάλογο που να μου δείχνει απόδοση βάσει ταχύτητας ανεμιστήρα όμως. Μια ερώτηση ακόμη. Υπολογίζοντας με της 4μ βάσει των ψυκτικών φορτίων πάντα, με τα θερμαντικά σώματα των λουτρων (3) τι κάνω? Πως θα τα εισάγαγω στους υπολογισμούς αφου δν τα έχω στην ψύξη? Θα κάνω κ δεύτερη μελέτη με τα της θέρμανσης? Αλλα κ πάλι αφού οι διατομές της ψύξης θα εφαρμοσθούν. 

Στο πρόγραμμα εισάγω τα στοιχεία κάθε κλάδου με το fαn coil του. H επιλογή της αντλίας πως γίνεται εδώ? Με βάσει την συνολική παροχή των fcu? (εδώ κολλάει κ η πιο πάνω απορία μου για τα θερμαντικά...μήπως να τα υπολογίσω σαν fcu?)

Καλημέρα και ευχαριστώ και πάλι για την πολύτιμη βοήθεια!!

 

Στο πακέτο της 4M, όταν βρίσκεσαι στην μελέτη fan coils, μπορείς να πας στο file και να επιλέξεις εξαγωγή σε δισωλήνιο. Θα σου ανοίξει την εφαρμογή δισωλήνιο με κλειδωμένες τις διατομές που έχεις υπολογίσει για την ψύξη και μπορείς να δεις τη συμπεριφορά του δικτύου στη θέρμανση.

 

Επίσης μπορείς να θεωρήσεις αρχικά fan coil στα μπάνια και μετά να τα αντικαταστήσεις με θερμαντικά σώματα (π.χ. πετσετοκρεμάστρες) που θα υπολογίσεις για θερμ. προσ./επιστρ. 45/40 βαθμούς.

Edited by akaliak
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα είμαι νέα μηχανικός και κάνω την πρώτη μου άδεια Η/Μ. Μου ζητείται λοιπόν και εμένα μία μελέτη θέρμανσης /κλιματισμού με fan coils. Ακολούθησα λοιπόν τις συμβουλές που δώσατε και στο προηγούμενο θέμα. Έκανα τη μελέτη των fan coils χωρίς να βάλω στοιχείο στο μπάνιο. Μετά έκανα έξοδο σε δισωλήνιο, και πέρασα στο δισωλήνιο fcu όπου είχα βάλει και πριν και στο μπάνιο πέρασα ένα θερμαντικό σώμα. Έβαλα θερμοκρασία προσ./επιστ. 45/40.

1)Ωστόσο στο υπολογιστικό στο δισωλήνιο έχει μόνο ένα fcu η βιβλιοθήκη. Οπότε δεν είναι το ίδιο με αυτό που έχω περάσει στο υπολογιστικό των fan coils. Αυτό δεν μας πειράζει;

2)Πέρασα ίδιες σωληνώσεις, ίδιο κυκλοφορητή και ίδιο ασφαλιστικό. Όμως δεν είχε το υπολογιστικό του δισωλήνιου και των fan coils ίδιες αντλίες θερμότητας. Οπότε έβαλα διαφορετικές αλλά ίδιας ισχύος, είναι αυτό οκ;

3)Η σύνδεση της διάταξης για ΖΝΧ από την ανλία δεν πρέπει να φαίνεται στη μελέτη θέρμανσης;

5) Τα κατακόρυφα διαγράμματα χρειάζονται; Διότι σε μία μελέτη θέρμανσης συναδέλφου που έχω δεν βλέπω να τα δείχνει πουθενά.

4)Για το υπολογιστικό τευχος της μελέτης θέρμανσης βάζω το τεύχος των θερμικών απωλειών και το τεύχος που έβγαλα από το δισωλήνιο και για τη μελέτη κλιματισμού βάζω το τεύχος των ψυκτικών φορτιίων και των fan coils, σωστά;

Ζητάω συγνώμη εκ των προτέρων εάν κάποια ερώτηση μου είναι πολύ απλοϊκή αλλά είμαι σε φάση που τα μαθαίνω όλα αυτά και δεν έχω εμπειρία ούτε βοήθεια.

Edited by stag94
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, stag94 said:

Καλησπέρα είμαι νέα μηχανικός και κάνω την πρώτη μου άδεια Η/Μ. Μου ζητείται λοιπόν και εμένα μία μελέτη θέρμανσης /κλιματισμού με fan coils. Ακολούθησα λοιπόν τις συμβουλές που δώσατε και στο προηγούμενο θέμα. Έκανα τη μελέτη των fan coils χωρίς να βάλω στοιχείο στο μπάνιο. Μετά έκανα έξοδο σε δισωλήνιο, και πέρασα στο δισωλήνιο fcu όπου είχα βάλει και πριν και στο μπάνιο πέρασα ένα θερμαντικό σώμα. Έβαλα θερμοκρασία προσ./επιστ. 45/40.

1)Ωστόσο στο υπολογιστικό στο δισωλήνιο έχει μόνο ένα fcu η βιβλιοθήκη. Οπότε δεν είναι το ίδιο με αυτό που έχω περάσει στο υπολογιστικό των fan coils. Αυτό δεν μας πειράζει; Όχι δεν πειράζει. Ουσιαστικά το κάνεις για να υπολογίσεις το σώμα. Τα fan coils τα έχεις υπολογίσει από την ψύξη.

2)Πέρασα ίδιες σωληνώσεις, ίδιο κυκλοφορητή και ίδιο ασφαλιστικό. Όμως δεν είχε το υπολογιστικό του δισωλήνιου και των fan coils ίδιες αντλίες θερμότητας. Οπότε έβαλα διαφορετικές αλλά ίδιας ισχύος, είναι αυτό οκ;   Ουσιαστικά χρειάζεται να ξέρεις μόνο την ισχύ. Συνήθως τα ψυκτικά φορτία είναι μεγαλύτερα από τις θερμικές απώλειες, όπότε διαστασιολογείς βάση ψυκτικών φορτίων. Μην κολλάς με τις επιλογές που υπάρχουν στην βιβλιοθήκη της 4Μ, θα επιλέξεις Α.Θ. από το εμπόριο κατά την κατασκευή.

3)Η σύνδεση της διάταξης για ΖΝΧ από την ανλία δεν πρέπει να φαίνεται στη μελέτη θέρμανσης; Υπολογίζεις τα φορτία για ΖΝΧ και μπορείς να δείξεις την θέση του boiler (ή όποια διάταξη ΖΝΧ διαθέτει η Α.Θ.).

5) Τα κατακόρυφα διαγράμματα χρειάζονται; Διότι σε μία μελέτη θέρμανσης συναδέλφου που έχω δεν βλέπω να τα δείχνει πουθενά. Ναι, χρειάζονται πάντα.

4)Για το υπολογιστικό τευχος της μελέτης θέρμανσης βάζω το τεύχος των θερμικών απωλειών και το τεύχος που έβγαλα από το δισωλήνιο και για τη μελέτη κλιματισμού βάζω το τεύχος των ψυκτικών φορτιίων και των fan coils, σωστά; Κάπως έτσι, αλλά επειδή στην πράξη θα βάλεις τα fan coils της ψύξης, γνώμη μου είναι και στην θέρμανση να δειξεις τα ίδια, συν το σώμα στο μπάνιο. Το πιθανότερο είναι να καλύπτουν με το παραπανω τις θερμικές απώλειες.

Ζητάω συγνώμη εκ των προτέρων εάν κάποια ερώτηση μου είναι πολύ απλοϊκή αλλά είμαι σε φάση που τα μαθαίνω όλα αυτά και δεν έχω εμπειρία ούτε βοήθεια.

 

Edited by akaliak
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.