Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέος νόμος αυθαιρέτων - Το σχέδιο νόμου "έλεγχος και προστασία δομημένου περιβάλλοντος"


yian

Recommended Posts

Θα προλάβουν να το ψηφίσουν ή θα μπλέξει το θέμα στη βουλή  με  την στατική επάρκεια και θα χει τον ασυμμάζευτο;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν βλέπω άλλη παράταση....

Δεν νομίζω ότι, θα την αντέξουν κι άλλη ξεφτίλα.....

Προφανώς όμως και δεν πρόκειται να προλάβουν, ούτε να συζητηθεί, ούτε να ψηφιστεί, ούτε να δημοσιευτεί....

Είναι πάρα πολλοί εκείνοι οι βουλευτές ....."που τους περιμένουν στη γωνία" και φοβούνται....

Επίσης προφανώς το ΤΕΕ δεν πρόκειται να προλάβει να κάνει το οτιδήποτε, ακόμα κι αν περάσει από τη Βουλή το νομοσχέδιο, δεν υπάρχει σάλιο και χωρίς σάλιο "εφαρμογές" δεν πρόκειται να γίνουν, ούτε μέχρι την καινούργια χρονιά....

Link to comment
Share on other sites

Και εγω Ιασονα απο τον Ιουνιο δεν εβλεπα άλλη παράταση.....αλλά πλέον 

δε με παραξενευει τίποτα...Πιθανή αιτία νεας παράτασης η αδυναμια του 

ΤΕΕ για επικαιροποιημένο σύστημα δηλώσεων.....

Link to comment
Share on other sites

H αλήθεια είναι ότι έχει παραγίνει το κακό με τις παρατάσεις, άλλα τους βλέπω πολύ χαλαρούς με το θέμα :smile:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον σκέφτονται να βγάλουν πολλά πράγματα ,έχουν βάλει την Σαρα και την Μάρα στο Ν/Σ εκτός τα αυθαίρετα δεν εξηγείται αλλιώς(ΜΣΕ ΜΣΔ Ταυτότητα(με αναστολή)) οπότε καταλήγουμε οτι θα έπρεπε να διατηρηθεί (ουσιαστικά) προσωρινά ο 4178 με μείωση παραβόλων ,αύξηση δόσεων κτλ  και μετά τα άλλα.Αλλά κάτι φοβούνται (την καρέκλα?εκλογές?ΣτΕ?ΠΟΜΙΔΑ?).Σίγουρο είναι πάντως οτι με τις μισθώσεις -ταυτότητα (αν βγει η αναστολή), ΜΣΕ και κάποια άλλα θα επικοινωνηθούν ώς αντιλαικά μέτρα με σκοπό την είσπραξη (ταυτότητα ήδη) φόρου άμεσα και έμεσα(μηχανικοί) από την εκάστοτε αντιπολίτευση 

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Θα προλάβουν να το ψηφίσουν ή θα μπλέξει το θέμα στη βουλή  με  την στατική επάρκεια και θα χει τον ασυμμάζευτο;;

Διαβάζοντας "διαγώνια' αυτό το επικαιροποιημένο νομοσχέδιο του Σεπτεμβρίου είδα οτι απέκλεισαν απο την υποχρέωση υποβολής στατικής επάρκειας τις κατηγορίες 1 και 2....Στο νομοσχέδιου του Ιουνιου εξαιρούσαν μονο την κατηγορία 3 και τα Σ1

Κατι ειναι και αυτο

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

Ούτε που θέλω να σκέφτομαι να ψηφίσουν ενα Νόμο που είναι ασαφής και με πολλά κενά μόνο και μόνο για να μην επωμιστούν το πολιτικό κόστος!

 

Βρε και 1 και 2 και 254 μήνες παράταση να δώσουν αν τελικά έχουμε ενα έκτρωμα που θα χρειαστεί 25 εγκυκλίους και ακόμα 1000 thread στο michanikos.gr για να μπορέσουμε να ερμηνέψουμε τα ανερμήνευτα!

 

Φοβάμαι οτι θα μας ρίξουν στον ωκεανό με μπρατσάκια και εναν καρχαρία (Δικαιοσύνη) απο πίσω μας να μας κυνηγάει σε κάθε βήμα.

 

Αν και όταν θα είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ έτοιμοι, ας το ψηφίσουν, ας ετοιμάσει το ΤΕΕ την πλατφόρμα και βλέπουμε.

 

Μέχρι τότε 4178 και τα μυαλά στα κάγκελα!

Link to comment
Share on other sites

To χω γραψει και θα το ξαναγράψω. Η ολη ιστορία εχει καταντησει ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΗ. Προσωπικα, εξαιτιας του υποτιθέμενου νεου νομου

εχω χασει έτοιμες δουλειές.... Σερνεται μια παραφιλολογια εδω και ενα χρόνο, ο κοσμος περιμενει και εδω που τα λέμε

καλα κάνει γιατι στα π@π@ρι@ του να παει να πληρώσει πρόστιμα, ενω εμεις ειμαστε έκθετοι καθώς δε ξέρουμε τι να πούμε

στον κόσμο. Οταν ο αλλος ακουει μειώσεις επι μειώσεων κλπ κλπ σιγα μην παει να κανει ρύθμιση. Εδω που τα λεμε και εγω το ιδιο θα έκανα

αν μου βγαινει πχ να πληρώσω 5000 και μου λεγαν σε λίγο θα γίνουν 3000 η εστω απο 500 θα γίνουν 250..Σιγα μη καταλαβαίνει κανενας 

τι σημαίνει ΜΣΕ και τα λοιπά...

 Συμφωνω πάντως με τον alsterwasser οτι απο το να σκασει μύτη κανα εκτρωμα νέο με τρομερές ασάφειες 

και διφορουμενα σημεία, καλύτερα να βγουν απλά καποιες βελτιώσεις του 4178 ή να παραμείνει ώς έχει. Στο κατω κατω

τόσες ωρες για διαβασμα και forumarisma εχουμε ρίξει για πάρτι του. Αλλα επειδη εδώ ειναι Ελλαδα και πρέπει ο καθε υπουργάρας

να κανει το κομμάτι του, πιο πιθανό είναι να βγεί το "έκτρωμα"

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

κι εγω δεν εχω καταλαβει γιατι πρεπει σωνει και καλα να βγει νεος νομος..μια χαρα ηταν ο 4178                λες και ο νεος θαναι σαφεστερος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.