Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νέος νόμος αυθαιρέτων - Το σχέδιο νόμου "έλεγχος και προστασία δομημένου περιβάλλοντος"


yian

Recommended Posts

Αλήθεια...αυτές δηλώσεις 4014 που χρησιμοποιήθηκαν σε συμβόλαια κ που δεν πρόλαβαν να ανεβούν τα σχέδια, πως πρέπει να αντιμετωπιστούν?

 

Δλδ έχεις πχ μια σύσταση οριζοντίου που συνοδεύονται απο κατόψεις σφραγισμένες βάσει 4014 ...έγινε μετάβαση στον 4178 και προφανώς αλλάζει το πινακάκι και αλλάζουν και τα Φ.Κ. επάνω στο σχέδιο...

 

Θέλουν ενημέρωση τα συμβόλαια?....αφού δε φαίνονται πουθενά αλλού τα σχέδια του 4014...

Link to comment
Share on other sites

νομιζω  όχι δεν χρειαζονται  αλλαγες  στα  συμβολαια

εφόσον το  εμβαδον  εχει παραμεινει  ιδιο αν αλλαζει  χρειαζεται  αλλαγη  συμβολαιων

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το καθαρόγραψαν πόσο υπολογίζετε πως θα τους πάρει για να δημοσιευτεί στην εφημερίδα της κυβερνήσεως? Αλήθεια αυτοί δουλεύουν και τα Σ/Κ?

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε καθόλου ενημέρωση τι θα γίνει απο την Τρίτη; 

Μια συμβολαιογράφος άγχωσε έναν πελάτη μου οτι απο Τρίτη η βεβαίωση που του έχω δώσει θα ειναι άκυρη επειδή θα εχει λήξει ο 4178 (καλα, βλακεία της αλλα λέμε).

Πες όμως οτι έρθει άλλος να του βγάλω βεβαίωση. Δεν θα μπορώ μέχρι να ανοίξει η πλατφόρμα του καινούριου;

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ Πρωτ. Από τα επίσηµα Πρακτικά της ΙΒ ΄, 18 Οκτωβρίου 2017

 

Άρθρο 102 Μειώσεις και επιβαρύνσεις ενιαίου ειδικού προστίµου και καταληκτική ηµεροµηνία υπαγωγής

1. Για τις αυθαίρετες κατασκευές που υπάγονται στις διατάξεις για την αναστολή επιβολής κυρώσεων του άρ- θρου 97 του παρόντος, η αίτηση υπαγωγής µαζί µε τα συνοδευτικά της στοιχεία και δικαιολογητικά µπορεί να υποβληθεί στο πληροφοριακό σύστηµα µέχρι τις 8.11.2019. Με κοινή απόφαση των Υπουργών Οικονοµι- κών και Περιβάλλοντος και Ενέργειας µπορεί να παρα- ταθεί η ανωτέρω προθεσµία υπαγωγής.

2. Το ενιαίο ειδικό πρόστιµο υπολογίζεται σύµφωνα µε το Παράρτηµα Α΄, και µειώνεται όπου ειδικώς ορίζεται στις διατάξεις του παρόντος. Το πρόστιµο µειώνεται στις ακόλουθες περιπτώσεις: α) κατά είκοσι τοις εκατό (20%), αν η αυθαίρετη κατα- σκευή ή χρήση υπαχθεί στις διατάξεις του παρόντος έως τις 8.4.2018

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε καθόλου ενημέρωση τι θα γίνει απο την Τρίτη; 

Μια συμβολαιογράφος άγχωσε έναν πελάτη μου οτι απο Τρίτη η βεβαίωση που του έχω δώσει θα ειναι άκυρη επειδή θα εχει λήξει ο 4178 (καλα, βλακεία της αλλα λέμε).

Πες όμως οτι έρθει άλλος να του βγάλω βεβαίωση. Δεν θα μπορώ μέχρι να ανοίξει η πλατφόρμα του καινούριου;

Θα ισχύει κανονικά, όπως και θα μπορούν να βγούν βεβαιώσεις για τις δηλώσεις το Ν. 4178/13.

Link to comment
Share on other sites

καλο  θα  είναι  να  κλεινεις  τον 4014 

εγω  τα  εκλεισα  όλα  τα  παλια και  εχω  μονο  ανοικτες  4178

περιμενοντας  το 20%   εκπτωση  , τωρα  τι  θα γινει  με  την  στατικη  επαρκεια

δεν  ξερω  ας  το  αναλαβουν οι " ειδικοι "οσοι  υπογραφουν με  κλειστα  ματια 

και  οσοι  λενε  " ελα  μωρε  τωρα ¨" ..  εγω  δεν  αναλαμβανω στατικη  επαρκεια

σε  κτιρια που  για  να  βρεις  το  δομικο  συστημα  χωρις  σχεδια αυθαιρετο πρεπει  να σκαβεις  μια  βδομαδα

ασε για την  θεμελιωση  που είναι  ανυπαρκτη και  πρεπει  να  κατασκευαστεί  από  την  αρχη  χωρις  να  πειρακτει

ο  φερον  οργανισμος  ,  αναρωτησου  ποιος  θα  πληρωσει  τις  υποσκαφες

μετα  θα  ερθει  η  ενισχυση  με  μανδυες  στις  τοιχοποιες  και  στην  στεγη κλπ κλπ 

ποιος  θα τα  πληρωσει  οεο !!!

η  περιμενετε  να  σας  βγει  η  τοιχοποια  που  την  εκτισε  σε  ένα  βραδυ  ο  μητσος  τσεπώνοντας  τριπλα  μεροκάματα

επειδή  δουλευε αυθαιρετο  νυχτα .

 

Πες τα φιλε loser. Με ολο το συμπαθειο εδω μεσα ή εχουν μαζευτει πολλες μηχανικαρες ή δεν εχουν συναισθηση της πραγματικοτητας της ελληνικης κατασκευης.

 

Στο τελευταιο ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ σπιτι που εφτιαξα με ΑΔΕΙΑ καλουπωσα εγω ο ιδιος με τον πατερα μου (συνταξιουχος πολιτικος μηχανικος αλλα στα νιατα του ως φοιτητης δουλευε ως καλουπατζης στον ... παππου μου!!!) γιατι ο καλουπατζης που μου εφερε ο ιδιοκτητης απομνημονευε τις διαστασεις απ' εξω και που και που μπερδευοταν!!!! Δεν ηξερε να διαβαζει καθολου σχεδιο, χα χα χα!!! Οσον αφορα την κατακορυφοτητα των υποστυλωματων να ειναι καλα ο πατερας μου που με νημα της σταθμης τις εφερε στα ισια τους γιατι ο μαστορας (και οχι μονο αυτος) χρησιμοποιει μονο αλφαδι. Ολα αυτα για να περασουμε τον Ελεγχο Δομησης.

 

Για τα πληρως αυθαιρετα αστο......

 

Οσοι δραστηριοποιουνται σε Καλαματα, Πυργο, Ιονια Νησια να το σκεφτουν ξανα οταν θα υπογραψουν μελετη στατικης επαρκειας. Ειδικα αν εχουν ενισχυθει ηδη μια φορα (αν τα εχει διαλυσει σε προτερο χρονο ο σεισμος της Καλαματας, του Πυργου, της Κορινθου κλπ.).

Link to comment
Share on other sites

ο συλλογος συμβολαιογράφων απέστειλε σήμερα σε όλα τα μέλη του ανακοίνωση 

 

 

 

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

  Κυρίες και Κύριοι Συνάδελφοι,

Σας ενημερώνουμε ότι η ισχύς των βεβαιώσεων που έχουν εκδοθεί ή θα εκδοθούν σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν. 4178/2013 δεν επηρεάζεται από  την ψήφιση του νομοσχεδίου «Έλεγχος και προστασία του δομημένου περιβάλλοντος».

Αναμένεται σχετική ανακοίνωση του Υπουργείου Περιβάλλοντος και Ενέργειας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.