Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναδασωτέο και συνένωση τεμαχίου


Recommended Posts

Παίδες καλησπέρα!

Ερώτηση μιας και οι δασικοί χάρτες έρχονται!

Πελάτης έχει τεμάχιο εκτός σχεδίο 3850τμ και ένα όμορο αυτού 1650 το οποίο έχιε κυρηχθεί αναδασωτέο.

Μπορεί να γίνει συνένωση των δύο για να αποκτήσει αρτιότητα?

Ποια είναι σε γενικές γραμμές η νομική υπόσταση της αναδασωτέας έκτασης??

 

Ευχαριστώ και καλό βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

Δήμητρη στο συμβόλαιο περιγράφονται σαν δύο ξεχωριστά τεμάχια.

Η κήρυξη της αναδάσωσης έγινε αγρότερα.

Link to comment
Share on other sites

πότε εγιναν τα συμβολαια?

απο εναν ή διαφορετικους πωλητες?

τι τιτλο ειχαν αυτοι?

 

υπαρχει πραξη χαρακτηρισμου?

 

υπαρχει κτηματολογιο?

Για την αναδασωση εγινε καποια  "ενσταση" ....  για ποιον λογο κηρυχθηκε?

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Συναδελφοι να κανω μια ερωτηση: Γηπεδο το οποιο ειναι ΑΑ και ΑΝ(αναδασωτεο) μπορει να μεταβιβαστει. Εχω συνταξει το τοπογραφικο διαγραμμα και ο συμβολαιογραφος δεν το προχωραει. Δεδομενου του οτι ειναι ΑΑ θεωρω πως δεν εχουμε προβλημα. Συναδελφος μηχανικος μου ανεφερε πως να υπογραψω μια υ.δ. πως δεν ειναξ χαρακτηρισμενο σαν δασικο και δεν θα χω κανενα προβλημα. Ποια ειναι η αποψη σας γτ εχω μπερδευτει.

Link to comment
Share on other sites

Ο χαρακτηρισμός ΑΝ (αναδασωτέα) σημαίνει ότι το γήπεδο εμπίπτει στις διατάξεις της δασικής νομοθεσίας μέχρι η διοίκηση να το αποχαρακτηρίσει λόγω πρόδηλου σφάλματος (αφού λες οτι έχει και ΑΑ). Δε νομίζω ότι η συμβ/φος θα δεχτεί δική σου δήλωση. Αν δεν κάνω λάθος (δεν έχω πρόχειρο το νόμο αυτή τη στιγμή)  μια τέτοια δήλωση έχει νόημα σε ήδη κυρωμένους ή μερικώς κυρωμένους χάρτες.

Αν για παράδειγμα εσύ υπογράψεις μια τέτοια δήλωση και στη συνέχεια αποδειχθεί ότι κάποιο φυσικό ή νομικό πρόσωπο άσκησε αντίρρηση για την έκταση αυτή και αλλάξει ο χαρακτηρισμός της τι θα γίνει έπειτα;

Νομίζω (χωρίς να θεωρηθεί 100% σίγουρο αυτό) ότι ορθώς πράττει η συμβ/φος.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Όταν ο κυρωμένος δασικός χάρτης αναφέρει ένα τμήμα του γεωτεμαχίου ως ΑΝΑΔΑΣΩΤΕΟ ΑΑ φαντάζομαι δεν μεταβιβάζεται μέχρι να το αποχαρακτηρίσει η διοίκηση. Όμως το δείχνουμε στο τοπογραφικό μας ; Επίσης το ΑΝΑΔΑΣΩΤΕΟ ΔΑ μπορεί να εξαγοραστεί ? Ή μονο το σκέτο ΔΑ ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.