Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Instant της CCS


panos

Recommended Posts

Γιάννη έχει κάπου "επιλογή μήκος λυγισμού", διάλεξε "όλο το μήκος" και όχι τα τμήματα που σου χώρισε.Τώρα στη εισαγωγή αν βάλεις άρθρωση σκέτο και δέν καταλάβει το πρόγραμμα οτι μιλάς για στοιχείο δικτυώματος , σου αποδίδει απλά άρθρωση σάν στήριξη.Κανονικά θα πρέπει να έχει κάπου επιλογή " στηρίξεις άκρων ράβδου" ή  διαφορετικά "ράβδος δικτυώματος"

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όποιος ξέρει από Instant να σηκώσει το χέρι! "Που πας ρε Καραμήτρο!!!!" :) :)

(χωρατό μεσημεριανής σιέστας...)

 

Το θέμα είναι τι θεωρεί το πρόγραμμα, όχι τι παραδοχές κάνω εγώ.

Καταρχήν: 

1) Έχω ορθοστάτες-διαγώνιους και εγκάρσιους συνδέσμους σε ΚΑΘΕ κόμβο. Γιατί θα πρέπει να πάρω ΟΛΟ το μήκος λυγισμού, spy1551??

2) Το πρόβλημα McRaster το έχω πριν φτάσω στην διαστασιολόγηση. Στην παραγωγή των αποτελεσμάτων. Η αυτόματη διαδικασία του προγράμματος να βάζει αρθρώσεις όταν επιλέξεις "δικτύωμα" είναι λίγο τυφλοσούρτης. Πιθανόν να δημιουργείται και μηχανισμός (έχω >200 ράβδους) αλλά αν ήταν μηχανισμός θα είχε τεράστια μετακίνηση όχι 0.5m.

 

Τέλος πάντων, θα πάρω την ccs. Ευχαριστώ πάντως για την συμμετοχή ;)  

Link to comment
Share on other sites

1) Έχω ορθοστάτες-διαγώνιους και εγκάρσιους συνδέσμους σε ΚΑΘΕ κόμβο. Γιατί θα πρέπει να πάρω ΟΛΟ το μήκος λυγισμού, spy1551??

 

 

Δεν είπα όλο , ανάλογα με τη γεωμετρία του φορέα σου.

  Ορθοστάτες και διαγώνους , μπορεί να έχεις. Αν έχει σε κάθε άνοιγμα και εγκάρσιους συνδέσμους σίγουρα έχει αντιοικονομικό φορέα.

Στην αντίθετη περίπτωση έχεις διαφορετικό μήκος λυγισμού εντός και εκτός επιπέδου.

Αμφιβάλλω αν υπάρχει επιλογή για να ορίσεις διαφορετικά μήκη λυγισμού για εντός , εκτός επιπέδου και για καμπτικό και στρεπτοκαμπτικό λυγισμό.

 

 

Τέλος πάντων, θα πάρω την ccs.

 

 Ναι να πάρεις έχουν λύσει πολλές γέφυρες στο μελετητικό τμήμα τους , ιδίως στη Γαλλία......................αλλά με το Staad   ;)

Edited by spy1551
Link to comment
Share on other sites

Αμφιβάλλω αν υπάρχει επιλογή για να ορίσεις διαφορετικά μήκη λυγισμού για εντός , εκτός επιπέδου και για καμπτικό και στρεπτοκαμπτικό λυγισμό.

Υπάρχει....

Link to comment
Share on other sites

Λίγα πράγματα....σε σχέση με την 5.2 που είχα...

Πήγα να λύσω σύνδεση γωνιακού (ορθοστάτη) σε πέλμα κοιλοδοκό και δεν το έχει....Πίκρα!!

 

Αλλά ο κανόνας λέει: "Το καλύτερο πρόγραμμα είναι αυτό που γνωρίζεις"....Ειδικά για μας τους "γέρους" ....:)

Link to comment
Share on other sites

 Επανέρχομαι στο ίδιο θέμα επειδή δεν καταλαβαίνω πως δουλεύει το πρόγραμμα..

    Το παράξενο θα ήταν να καταλάβεις.

 

 

Έβαλα το demo και γύρισα χρόνια πίσω.

Νομίζω δεν έχει την επιλογή για διαφορετικό μήκος λυγισμού άνω και κάτω πέλματος σε έλεγχο στρεπτοκαμπτικό.

 

Πήγα να λύσω σύνδεση γωνιακού (ορθοστάτη) σε πέλμα κοιλοδοκό και δεν το έχει....Πίκρα!!

 

 Αυτό δε νομίζω να υπάρχει σε κανένα πρόγραμμα.

Σε ένα δικτύωμα φρονιμότερο είναι να έχεις ή όλα τα μέλη από κοιλοδοκούς ή από γωνιακά (μονά ή διπλά).

Το 2ο συνηθίζονταν παλαιότερα.

 

 

 @ Γιάννη

1. Τι είδους γέφυρα είναι ;

2. Mπορείς να βάλεις screenshot τους συνδυασμούς φορτίσεων.

3. Export με τάσεις έχει ; (όχι δυνάμεις).

4. Από ότι βλέπω σπάει τα μέλη σε κάθε κόμβο.

Άντε Ο.Κ. βάζεις manual τα μήκη λυγισμού , με τον έλεγχο λειτουργικότητας τι γίνεται ;

Edited by spy1551
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.