Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπολογισμός Υδροηλεκτρικού Σταθμού


LeonardodaVinci1

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με μια μελέτη που θέλω να κάνω. Έχω τη συνολική ισχύ ενός ΥΗΣ και ψάχνω να βρω μια εφαρμογή, που να μου μετατρέπει τα KW σε KWh, όπως υπάρχει για τα ΦΒ (http://www.selasenergy.gr/solar-panel-monthly-results.php). Γνωρίζει κάποιος κάτι;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή που ζητάς ονομάζεται πολλαπλασιασμος. Θα πολλαπλασιασεις την ισχυ του σταθμου με τις ωρες λειτουργίας και θα βρεις την παραγόμενη ενεργεια σε kwh

 

Εισαι στα αληθεια διπλωματουχος ΠΜ ?

Link to comment
Share on other sites

Ως ΠΜ δεν έχεις δικαίωμα υπογραφής Η/Μ για μονάδες παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας, μπορείς να αφήσεις στον αρμόδιο μηχανικό τους υπολογισμούς.

 

Για να υπολογίσεις αυτό που θες πρέπει να έχεις την πρόβλεψη της στάθμης του νερού κατά την διάρκεια του έτους, την εκτιμώμενη ζήτηση και την καμπύλη αποδιδόμενης ισχύος σε σχέση με την στάθμη του νερού  . Αυτά αρκούν για μια χοντρική εκτίμηση.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ cvlengnr,

θα ήθελα σε παρακαλώ να σε σέβεσαι τους άλλους και όχι να είσαι ειρωνικός. 

Σοβαρά πολλαπλασιασμός;;;;;; Μην με τρελάνεις τώρα!

Και ναι είμαι Πολιτικός Μηχανικός.

 

Η εφαρμογή που ζητάς ονομάζεται πολλαπλασιασμος. Θα πολλαπλασιασεις την ισχυ του σταθμου με τις ωρες λειτουργίας και θα βρεις την παραγόμενη ενεργεια σε kwh

 

Εισαι στα αληθεια διπλωματουχος ΠΜ ?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Sdim,

δεν είναι μελέτη ΗΜ για μονάδα παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας,είναι μια μελέτη-εργασία σε θεωρητικό επίπεδο και ήθελα κάτι πρόχειρο για να κάνω μια μικρή αναφορά και να μην χάσω αρκετό χρόνο.

Σε ευχαριστώ πάντως για την απάντηση σου.

 

Ως ΠΜ δεν έχεις δικαίωμα υπογραφής Η/Μ για μονάδες παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας, μπορείς να αφήσεις στον αρμόδιο μηχανικό τους υπολογισμούς.

 

Για να υπολογίσεις αυτό που θες πρέπει να έχεις την πρόβλεψη της στάθμης του νερού κατά την διάρκεια του έτους, την εκτιμώμενη ζήτηση και την καμπύλη αποδιδόμενης ισχύος σε σχέση με την στάθμη του νερού  . Αυτά αρκούν για μια χοντρική εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να σε ενόχλησε ο τρόπος του συναδέλφου, αλλά πολλαπλασιασμός είναι αυτό που ψάχνεις :) 

Απο την στιγμή που είναι για μια απλή αναφορά σε θεωρητική μελέτη/εργασία κάνε ένα excel μια στήλη την ισχύ, στην άλλη πόσες ώρες θα λειτουργεί και στην τρίτη με πολλαπλασιασμό θα έχεις την ενέργεια. Ιδανικά μπορείς να χρησιμοποιησείς την καμπύλη απόδοσης ή μια καμπύλη στάθμης-παροχής και να ολοκληρώσεις κλπ.

Αφού θες κάτι απλοϊκό δεν χρειάζεται να εμβαθύνεις και άρα ένας πολλαπλασιασμός με σωστή κατανομή του διαθέσιμου υδάτινου όγκου ανα μήνα είναι υπεραρκετός.

Αυτό που βρήκες για τα φωτοβολταϊκά υπάρχει γιατί οι μέσες ώρες ηλιοφάνειας είναι γνωστές ανα περιοχή στην Ελλάδα και άρα είναι εύκολο να γίνει μια γενική εφαρμογή υπολογισμού.
Ένα υδροηλεκτρικό είναι κάτι πιο συγκεκριμένο, πρέπει να ξέρεις πόσο νερό έχεις διαθέσιμο (ύψος, εμβαδό, κατανομή μέσα στο χρόνο), τι εγκατεστημενη ισχύ έχεις και πότε έχεις ζήτηση (αυτό μπορείς να το παραλείψεις κάνοντας την υπόθεση ότι πάντα έχεις ζήτηση).

Χωρίς να θέλω να γίνω επιθετικός, η ιδιότητα του μηχανικού είναι να μπορεί να αναγνωρίζει ένα πρόβλημα και να βρίσκει την λύση του χωρίς να χρησιμοποιεί τυφλοσούρτη ή την ίδια λύση κάθε φορά.

Edited by Ήρωνας
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Χωρίς να θέλω να γίνω επιθετικός, η ιδιότητα του μηχανικού είναι να μπορεί να αναγνωρίζει ένα πρόβλημα και να βρίσκει την λύση του χωρίς να χρησιμοποιεί τυφλοσούρτη ή την ίδια λύση κάθε φορά.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Ήρωνα,

σε ευχαριστώ για την απάντηση σου δεν με ενόχλησε η απάντηση του αλλά η αμφισβήτηση στο αν είμαι Μηχανικός.

Γνωρίζω πάνω κάτω τι να κάνω, απλά ήλπιζα μήπως υπήρχε κάτι αντίστοιχο όπως τα ΦΒ.

Σε ευχαριστώ και πάλι.

Καλή συνέχεια.

Μπορεί να σε ενόχλησε ο τρόπος του συναδέλφου, αλλά πολλαπλασιασμός είναι αυτό που ψάχνεις :) 

Απο την στιγμή που είναι για μια απλή αναφορά σε θεωρητική μελέτη/εργασία κάνε ένα excel μια στήλη την ισχύ, στην άλλη πόσες ώρες θα λειτουργεί και στην τρίτη με πολλαπλασιασμό θα έχεις την ενέργεια. Ιδανικά μπορείς να χρησιμοποιησείς την καμπύλη απόδοσης ή μια καμπύλη στάθμης-παροχής και να ολοκληρώσεις κλπ.

Αφού θες κάτι απλοϊκό δεν χρειάζεται να εμβαθύνεις και άρα ένας πολλαπλασιασμός με σωστή κατανομή του διαθέσιμου υδάτινου όγκου ανα μήνα είναι υπεραρκετός.

Αυτό που βρήκες για τα φωτοβολταϊκά υπάρχει γιατί οι μέσες ώρες ηλιοφάνειας είναι γνωστές ανα περιοχή στην Ελλάδα και άρα είναι εύκολο να γίνει μια γενική εφαρμογή υπολογισμού.
Ένα υδροηλεκτρικό είναι κάτι πιο συγκεκριμένο, πρέπει να ξέρεις πόσο νερό έχεις διαθέσιμο (ύψος, εμβαδό, κατανομή μέσα στο χρόνο), τι εγκατεστημενη ισχύ έχεις και πότε έχεις ζήτηση (αυτό μπορείς να το παραλείψεις κάνοντας την υπόθεση ότι πάντα έχεις ζήτηση).

Χωρίς να θέλω να γίνω επιθετικός, η ιδιότητα του μηχανικού είναι να μπορεί να αναγνωρίζει ένα πρόβλημα και να βρίσκει την λύση του χωρίς να χρησιμοποιεί τυφλοσούρτη ή την ίδια λύση κάθε φορά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει, αλλά δε το νομίζω.
Στα φωτοβολταϊκά υπάρχει γιατί μιλάμε για ένα ΠΡΟΚΑΤ προϊόν όπου ο κατασκευαστής ή ο έμπορας θέλει να σε διευκολύνει για να πάρεις το προϊόν του.

Στα Υ/Η δεν υπάρχει κάτι τυποποιημένο (δεν θα αγοράσεις το φράγμα ας πούμε), το πολύ να βρείς κάποιο γράφημα απο τον κατασκευαστή της τουρμπίνας.
 

Τελοσπάντων, ένα excelακι θα σου κάνει μια χαρά.
Καλή συνέχεια.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.