Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κλιμακοστάσιο


Recommended Posts

καλημέρα,

χρειάζομαι τα φώτα σας:

 

Το κλιμακοστάσιο σε κτίρια κατοικίας ο ΝΟΚ αναφέρει ότι δεν υπολογίζεται στον ΣΔ (υπό τους περιορισμούς που αναφέρει).

 

Σε κτίρια μη κατοικίας (κατάστημα-γραφεία) ή

σε μικτά κτίρια (κατάστημα και κατοικία) τι ισχύει?

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Απ  όσο θυμάμαι, ο περιορισμός της χρήσης κατοικίας υπάρχει μόνο στα 40 μέτρα της εισόδου της οικοδομης κατοικιών. Όλες οι υπόλοιπες περιπτώσεις αφορούν κτήρια και οριζόντιες, δεν γίνεται λόγος για κατοικίες. 

Edited by melissa
Link to comment
Share on other sites

καλά από όλο το forum, τόσοι μηχανικοί, δεν έχει βγάλει κανείς άδεια τα τελευταία χρόνια με ΝΟΚ σε κτίριο με επαγγελματική χρήση???

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν την ειρωνεία και το "αυστηρό" ύφος δεν το καταλαβαίνω αλλά δεν με αφορά.

 

Στον ΝΟΚ γράφει:

 

δ. Η επιφάνεια των υποχρεωτικών σύμφωνα με τον
κτιριοδομικό κανονισμό κοινόχρηστων κλιμακοστασί−
ων συμπεριλαμβανομένων των ανελκυστήρων και των
πλατύσκαλων και για επιφάνεια έως 25 τ.μ. ανά όροφο
και ανά κλιμακοστάσιο και 40 τ.μ. στο επίπεδο της ει−
σόδου του κτιρίου κατοικίας που διαθέτει κοινόχρηστο
κλιμακοστάσιο.

 

Δηλαδή γράφει οτι δεν μετράει στον ΣΔ με περιορισμούς 25 κ 40 τμ σε κτίριο κατοικίας.

 

Έχω ρωτήσει αρκετούς πολιτικούς και δεν ξέρουν να μου πουν.

Έκανα ερώτηση σε δυο πολεοδομίες, στην μία μου είπαν ότι σε κτίριο μη κατοικίας μετράει το κλιμακοστάσιο στον ΣΔ, στην άλλη μου είπε "πρέπει να υπάρχει διευκρινιστική...κάνε γραπτό ερώτημα κτλ....."

 

Είπα να ρωτήσω εδώ, μήπως κάποιος από την εμπειρία του ήξερε να μου πει ή να με κατευθύνει, νομίζω πως αυτός είναι και ο λόγος ύπαρξης αυτού του forum, αλλά έχουμε και τους εξυπνάκηδες τύπους σαν το ΚΑΝ62..

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας την τροποποίηση του ΝΟΚ με τον Ν4258/14 (ΦΕΚ 94Α) η λέξη κατοικία δεν υπάρχει πουθενά. άρθρο 20 παρ 11

τα 25 και τα 40τ.μ. αφορούν κτήριο

 

«δ. Η επιφάνεια των υποχρεωτικών σύμφωνα με τον κτιριοδομικό κανονισμό κοινόχρηστων κλιμακοστασίων συμπεριλαμβανομένων των ανελκυστήρων και των πλα− τύσκαλων και για επιφάνεια έως 25 τ.μ. ανά όροφο και ανά κλιμακοστάσιο και 40 τ.μ. στο επίπεδο της εισόδου του κτιρίου που διαθέτει κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο.

 

https://architec.gr/wp-content/uploads/2017/03/N4258-2014.pdf

Edited by melissa
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζονται πολλά λόγια και κυρίως χαρακτηρισμοί ...

 

Ενημέρωσε και όλους αυτούς που σε "βοηθούσαν" να λύσεις το πρόβλημά σου, ότι εδώ και 3 χρόνια (ν.4258/14) η παράγραφος έχει διορθωθεί ως εξής :

δ.      Η επιφάνεια των υποχρεωτικών σύμφωνα με τον κτιριοδομικό κανονισμό κοινόχρηστων κλιμακοστασίων συμπεριλαμβανομένων των ανελκυστήρων και των πλατύσκαλων και για επιφάνεια έως 25 τμ. ανά όροφο και ανά κλιμακοστάσιο και 40 τμ. στο επίπεδο της εισόδου του κτιρίου που διαθέτει κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο.

 

Το forum βοηθάει, αλλά θέλει πρώτα και τη στοιχειώδη έρευνα. Όχι τύπου "ρώτησα τον τάδε αρμόδιο". Δεν υπάρχουν τέτοιοι ...

Edited by kan62
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.