Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατάρρευση γέφυρας στον Πολύανθο Ροδόπης


georgios_m

Recommended Posts

loser αν αναφέρεσαι σε εμένα, το σημείο της γέφυρας που αποσυνδέθηκε και στηρίζεται στους πασσάλους, εκεί η ένωση του με το άλλο το κομμάτι που έπεσε είχε αρχίσει εδώ και χρόνια να ανοίγει. Ελπίζω να σε βοήθησα, εγώ δεν γνωρίζω καθόλου από αυτά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άκουσα την είδηση σήμερα και με δυσαρέστησε. Είπαν οτι πρόκειται για σύγχρονη κατασκευή. Τόσα λεφτά για έργα υποδομής από τους φορολογούμενους και πηγαίνουν στα σκουπίδια, άντε τώρα να επιδιορθωθεί η ζημιά αυτή..... δεν είμαι ειδικός αλλά μάλλον κατεδάφιση όλης της υπολειπόμενης γέφυρας και κατασκευή καινούργιας απ΄ την αρχή.

 

Εδώ έχει περισσότερες φωτογραφίες και από άλλες όψεις.

http://www.cnn.gr/news/ellada/story/96848/katarreysi-gefyras-stin-xanthi-pics

Link to comment
Share on other sites

%CE%9E%CE%B1%CE%BD%CE%B8%CE%B7_12.jpg

 

μπορει καποιος να εξηγησει

γιατι, οι βασεις της γεφυρας του σιδηροδρομου ειναι σαν "φρουριο"

 

και αυτη του αυτοκινητοδρομου σαν...καλοκαιρινα πεδιλα?

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα οι βάσεις της άλλης γέφυρας είναι σκέτα πέδιλα και οι βάσεις της εν λόγω γέφυρας να αποτελούν κεφαλόδεσμο για φρεατοπασσάλους.

Πότε κατασκευάστηκε η γέφυρα; ή άλλη; Είναι σιδηροδρομική η άλλη;

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z010DA μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η αστοχία είναι προφανώς από στροφή του μεσοβάθρου και απώλεια του πλάτους έδρασης. Η στροφή του μεσοβάθρου (δεν είναι προφανές αλλά πιθανότερο) έγινε λόγω υποσκαφής. Τέτοιες περιπτώσεις είναι πάρα πολλές...Συνήθως η αστοχία στις ισοστατικές λόγω πλάτους έδρασης (που σημαίνει κατάρρευση ολόκληρου ανοίγματος) είναι είτε λόγω σεισμικής μετακίνησης είτε λόγω στροφής βάθρου από υποσκαφή. Η υποσκαφή προβλέπεται με περιοδικές επιθεωρήσεις οι οποίες ως γνωστόν δεν γίνονται στην Ελλάδα ούτε για το εθνικό δίκτυο....Αυτά... 

Link to comment
Share on other sites

έλα ..ρε  KF 

τι σε πειράζει αν οι άσχετοι μουτζώσουν  και μερικούς από ..μας

που απλά  εκφράζουμε τη γνώμη μας χωρίς να καταδικάζουμε κανέναν!

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως αλλο καταλαβα, Οτι δυστυχως εμεις καταδικασαμε ηδη καποιους (εργολαβους-υπαλληλους -υπηρεσιες ...). με αυτες τις οπτικες εκ του "μακροθεν" παρατηρησεις.

Τελος παντων θα περασει κι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.