Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αντλία θερμότητας υψηλών ή μεσαίων θερμοκρασιών;


nikosmo

Recommended Posts

οι εμπορικές ιστοσελίδες και τα φυλλάδια προορίζονται για τους ιδιώτες, οι μηχανικοί οφείλουν να ενημερώνονται για τα μηχανήματα που δεν γνωρίζουν από τα τεχνικά εγχειρίδιά τους. 

Λάθος! Το εμπορικό φυλλάδιο είναι η πρώτη εικόνα. 

 

Οι μηχανικοί γενικά δεν ξέρω τι "οφείλουν" να κάνουν, αλλά οι μηχανολόγοι είναι σε θέση να γνωρίζουν "εκ προοιμίου" τις θερμοδυναμικές ιδιότητες και τους πίνακες θερμοδυναμικών ιδιοτήτων των βασικών χρησιμοποιούμενων ψυκτικών, να μπορούν να υπολογίσουν την απόδοση ενός ψυκτικού κύκλου, να βρουν grosso modo την καμπύλη των COP - EER, να διαστασιολογήσουν  ψυκτικές σωληνώσεις κλπ, κλπ, κλπ, μόνο με μια πληροφορία: Το εργαζόμενο μέσον. Δώσε μου αυτή και τέλος.

Από 'κει και πέρα, το τι τεχνολογία χρησιμοποιεί ο καθένας στο μαραφέτι του δεν με απασχολεί, διότι δεν είμαι dealer κανενός. Εξ' άλλου, με τα σύγχρονα καταγραφικά και τη συγκατάβαση του πελάτη, μπορώ πλέον να επαληθεύσω ή να διαψεύσω τους οποιουσδήποτε τεχνικούς ισχυρισμούς περί εξοικονόμησης και απόδοσης για το οποιοδήποτε μηχάνημα.  

 

Με τα μηχανήματα της μίας ή της άλλης εταιρείας "οφείλω" να ασχοληθώ και μάλιστα ενδελεχώς, μόνο όταν θα κάνω μια εγκατάσταση με δαύτα.

 

Το ότι κάποιοι πωλητές εταιρειών, ονόμαζαν τις αντλίες με 410 των 60oC "υψηλών θερμοκρασιών", όπως και κάποιες άλλες εταιρείες που έβαζαν πρόσθετες αντιστάσεις στο νερό για ανεβαίνει η θερμοκρασία προσαγωγής στους 70oC, είναι γεγονός καταγεγραμμένο στον τεχνικό κόσμο. Γι αυτό μερικοί ρωτάμε και ξαναρωτάμε και απαιτούμε να παίρνουμε απάντηση.

 

Κοίτα - για παράδειγμα και μόνο, δεν διαφημίζω προϊόντα - τι ωραίος που είναι αυτός:

http://shop.global-energy.eu/el/antlies-thermotitas-men/lg/%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%BB%CE%AF%CE%B1-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%82-lg-%CF%85%CF%88%CE%B7%CE%BB%CF%89%CE%BD-detail

Με το καλημέρα!!! Και αν περάσεις από κάποιο εκθεσιακό χώρο της LG και πεις ότι είσαι μηχανικός, σου δίνουν ανάμεσα στα άλλα και φυλλάδια με την καμπύλη COP!

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

αφού θέλεις τα φυλλάδια μπορείς να τα διαβάζεις, εγώ θα διαβάζω τα τεχνικά εγχειρίδια. Σου απάντησα τι χρησιμοποιεί το μηχάνημα και αν κάποιος πωλητής σου είπε το χρησιμοποιεί μόνο R410 σου είπε ψέμματα. Επειδή δεν είμαι μηχανολόγος για να μάθω την ισχύ εισόδου του μηχανήματος απλά διαβάζω το εγχειρίδιο που την αναφερει σε διάφορες θερμοκρασίες προσαγωγής και περιβάλλοντος όπως και την ισχύ εξόδου για τον υπολογισμό του cop

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αφού θέλεις τα φυλλάδια μπορείς να τα διαβάζεις, εγώ θα διαβάζω τα τεχνικά εγχειρίδια. Σου απάντησα τι χρησιμοποιεί το μηχάνημα και αν κάποιος πωλητής σου είπε το χρησιμοποιεί μόνο R410 σου είπε ψέμματα. Επειδή δεν είμαι μηχανολόγος για να μάθω την ισχύ εισόδου του μηχανήματος απλά διαβάζω το εγχειρίδιο που την αναφερει σε διάφορες θερμοκρασίες προσαγωγής και περιβάλλοντος όπως και την ισχύ εξόδου για τον υπολογισμό του cop

Άλλη η χρήση του εμπορικού και άλλη του τεχνικού φυλλαδίου. Όλα θέλουν προσοχή!

 

1) Η καμπύλη του COP, απλά και χωρίς "υπολογισμούς", είναι με πρώτη ματιά η απόδειξη ότι το μηχάνημα ακόμη και στις ακραίες συνθήκες του, λειτουργεί σαν Αντλία Θερμότητας και όχι σαν ...βραστήρας. Αυτό μόνο και τίποτε άλλο. Διότι ο υποψήφιος πελάτης καλείται να αγοράσει Α.Θ. που κάνει "τα άντερά της" και όχι ηλεκτρικό λέβητα απ' τον Κωτσόβολο.

 

 2) Παραπέρα, στα περισσότερα φυλλάδια τεχνικών προδιαγραφών αντλιών θερμότητας συνδυασμένου (R410 - R134) ή απλού κύκλου (R134), όσοι μπορούν να τα διαβάσουν και να κατανοήσουν λεπτομέρειες, θα δουν γενικά ότι κοντά στην περιοχή των 80oC, ή υπάρχει δραματική πτώση του COP και διατήρηση της ισχύος εξόδου σε ανεκτά επίπεδα, ή αξιοπρεπή διατήρηση COP και δραματική πτώση της ισχύος εξόδου.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Ξεθαβω το θεμα γιατι ειμαι σε μια αναλογη κατασταση. Μετα απο μελετη του μηχανολογου μηχανικου στο σπιτι μου, μου προτεινε 2 λυσεις .. μια Α/Θ 11kw υψηλων θερμοκρασιων και μια Α/Θ 14KW χαμηλων θερμοκρασιων.  Στο σπιτι θα μπουν και καινουργια σωματα -πανελ μιας και δεν υπηρχαν παλια. Το σπιτι- διαμερισμα  μου  μεγαλο μεν (150 τμ) αλλα φουλ μονωμενο δε (απο τεσσερις πλευρες κλειστο λογω πολυκατοικιας και με καινουργια κουφωματα, τα βορινα με τριπλα τζαμια).  Τι προτεινετε να διαλεξω απ τις δυο ωστε να πετυχω την καλυτερη οικονομια χωρις να κανω υποχωρηση στην θερμανση(δεν μου φτανει να ειμαι με 20 βαθμους. θελω τουλαχιστον 22 .... ειμαι τις ζεστης :-?)

Link to comment
Share on other sites

Τι κουφώματα και τι τζάμια έχετε, δεν λένε τίποτα, καθώς χρειάζονται αρκετά περισσότερα στοιχεία για μια ολοκληρωμένη και σωστή μελέτη απωλειών (η οποία δεν γίνεται δωρεάν).

Θα βεβαιωθείτε λοιπόν ότι η μελέτη απωλειών που έχετε ή αν δεν έχετε θα ζητήσετε από κάποιο μηχανολόγο να σας κάνει μελέτη απωλειών για εσωτερική θερμοκρασία 22 βαθμών (ή όσο θέλετε).

Θα ζητήσετε να υπολογιστούν θερμαντικά σώματα, που θα καλύπτουν τις απώλειες των χώρων με θερμοκρασία νερού 55 βαθμών.

Και τέλος θα επιλέξετε μία Α.Θ. χαμηλών θερμοκρασιών, που με βάση το τεχνικό φυλλάδιό της θα αποδίδει, στην ελάχιστη εξωτερική θερμοκρασία της περιοχής σας, θερμική ισχύ μεγαλύτερη των απωλειών του σπιτιού σας.  

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για την απαντηση σου φιλε μου.... Εχω παρει προσφορα απο δυο μηχανολογους μηχανικους οι οποιοι μου ειπαν και οι δυο  οτι εχω πολυ λιγες απωλειες στο διαμερισμα..... Μαλιστα ο ενας μου προτειναι μια Α/Θ 12ΚW χαμηλων θερμοκρασιων(για 150τμ σπιτι ακουγονται αρχικα πολυ λιγα). Το θεμα μου ειναι τι να επιλεξω μεταξυ μιας 11kw υψηλων μια μιας 14kw χαμηλων θερμοκρασιων. ? οπως ειπα και πριν εχω και το πλεονκτημα να επιλεξω οτι σωματα χρειαζομαι και για τις δυο περιπτωσεις μια και δεν εχω καθολου σωματα ακομη.....

Link to comment
Share on other sites

΄Προσωπικά έχω διαλέξει Α.Θ. χαμηλών θερμοκρασιών.

Σημαντικό είναι, όπως προείπα, η μελέτη απωλειών να έχει γίνει για 22 βαθμούς, όπως ζητάς, τα σώματα να υπολογιστούν για 55 βαθμούς νερό, και να ελεγχθεί η απόδοση της  Α.Θ. στην πιό κρύα μέρα του χειμώνα για νερό 55 βαθμών και όχι να επιλεγεί βάσει της ονομαστικής απόδοσης.  

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Τελικά, ως συνήθως, σε έρευνες αγοράς που έκανα προκειμένου να καλύψω διάφορες απαιτήσεις στο σπίτι  σου, είτε θέρμανσης, σκίασης, μόνωσης κλπ, πουθενά μα πουθενά δεν έχω βρει μια απάντηση ΣΩΣΤΗ, υπεύθυνη και επιστημονική!. Ολοι κάνουν τους σπουδαίους, όλοι σου πουλάνε αυτά που ΄εχουν  και στο τέλος αν δεν μένεις ικανοποιημένος  σου λένε εσυ το διάλεξες. Και το κυριώτερο, πουθενά δεν έχεις εγγύηση για την εργασία σε βλάβη η οποία θα προκύψει μετά από κάποιο διάστημα και η οποία θα οφείλεται σε διαπιστωμένη κακοτεχνία.

Εν προκειμένω στο θέμα ΑΘ, επειδή επισκεφθηκα διάφορους μηχανολόγους-πωλητές προκειμένου να δω εάν και κατά πόσο με συμφέρει η αλλαγη ή και παράλληλη σύνδεση, του υφιστάμενου λέβητα με ΑΘ, , όλοι λένε ότι σε 5-6 χρόνια κάνω απόσβεση και η μελέτη του ΕΜΠ αναφέρει ότι χρειάζονται πάνω από 18 χρόνια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 16/12/2018 at 8:40 ΠΜ, stelios1961 said:

Εν προκειμένω στο θέμα ΑΘ, επειδή επισκεφθηκα διάφορους μηχανολόγους-πωλητές προκειμένου να δω εάν και κατά πόσο με συμφέρει η αλλαγη ή και παράλληλη σύνδεση, του υφιστάμενου λέβητα με ΑΘ, , όλοι λένε ότι σε 5-6 χρόνια κάνω απόσβεση και η μελέτη του ΕΜΠ αναφέρει ότι χρειάζονται πάνω από 18 χρόνια.

Πολύ σωστή παρατήρηση (+1 για τα σημειωμένα με bolt) και καλή απορία. Αλλά ο πιο αρμόδιος για να σου την απαντήσει είναι αυτός (μηχανικός, αντιπρόσωπος, πωλητής κλπ) ο οποίος υποστηρίζει ότι σε 5 - 6 χρόνια θα κάνεις απόσβεση. Ρώτα τον. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.