Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιχωμάτωση θεμελίωσης.


 
fgk

Recommended Posts

αλεξανδρε....1.τι προφιλ μου το διαγραφει καθε φορα που απανταω γιαυτο και μπαινω καθε φορα μ αλλο:grin::-D:-D

2.μιλωντας για trommel δεν εννοω οτι παμε και αγοραζουμε ενα και το πεταμε μεσα στο μπαζωμα.Το υλικο που προκυπτει απο την επεξεργασια του χωματος η οποια γινεται με το trommel::).....γιαυτο μιλαω.

θα ηθελα επισης να ενημερωσω οποιον ενδιαφερεται να ψαξει για υλικο μπαζωματος που χρησιμοποιειται ευρεως στο εξωτερικο .....και το κανει προσφορα η xalyvourgia ellados ΤΣΑΜΠΑ με σκοπο να μαθευτει στην αγορα και αργοτερα να κονομαει απ αυτο.Τσεκαρετε αυτο το υλικο,εμενα ηδη μ εχουν παρει τηλ για να στειλω φοτηγα εκει.Το υλικο ειναι απο ρινισματα και απ οτι εχω δει σε δουλειες εξω ειναι ε κ π λ η κ τ ι κ ο.

 

 

Παρακαλώ σταματήστε να ανοίγετε συνεχώς νέους λογαριασμούς!

Σεβαστείτε τη λειτουργία αυτού του χώρου και τους Κανόνες Συμμετοχής του!

ilias

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
προσωπικά χρησιμοποιώ πάντα αμμώδη υλικά, γιατί είναι πιο εύκολα συμπιεστά (με απλή διαβροχή των)

 

--> στην αρχή του διαλόγου διάβασα το παραπάνω. Σε σπίτι, λόγω διαβροχής υλικών μπαζώματος, είδα την υγρασία να σκάει από τους τοίχους 1 χρόνο μετά το μπάζωμα. Άρα είναι σωστό να διαβρέχουμε αμμώδη υλικά στη θεμελίωση;;;

--> υπάρχει περίπτωση καθίζησης δαπέδου που είναι οπλισμένο με εσχάρα σε υπόγειο οικίας ( οχι μεγάλα φορτία) όταν το μπάζωμα έχει γίνει με σκύρα; Ο οπλισμός ως πλάκα που προτείνετε, δεν είναι υπερβολικός; Θεωρείτε σκόπιμο να μπει διπλή εσχάρα αντί οπλισμού πλάκας;

--> Ποια η διαφορά μπαζώματος με σκύρα ή με ποταμοχάλικο; Ποια τα πλεονεκτήματα του ποταμοχάλικου;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Από προσωπική εμπειρία σε επίχωση βιομηχανικού κτιρίου με πεδιλοδοκούς κορμού 1.70 m ύψους ακολούθησα την εξής διαδικασία

Α. Η επίχωση μέσα στα φατνώματα των πεδιλοδοκών έγινε με χρήση υλικού συνεχούς κοκκομετρικής διαβάθμισης κατηγορίας Ε4 ΟΜΟΕ ΥΠΕΧΩΔΕ δηλ. θραυστό υλικό λατομείου μέγιστου κόκκου <0.08 m και ποσοστό διερχομένων από το κόσκινο βροχίδας 0,063 mm κατώτερο του 20%. Διότι το φάτνωμα μεταξύ των πεδιλοδοκών μου θεωρείται ως Μεταβατικό Επίχωμα. Πάνω από την στέψη των Πεδιλοδοκών και για ύψος 1.50 m η επίχωση έγινε με 3Α και συμπύκνωση κατά Proctor 102%. Επί του 3Α σκυροδετήθηκε εδαφόπλακα (Slab on Grade) 20 cm με διπλή σχάρα (πάνω - κάτω) και κάτω πλαστικούς αποστατήρες Ζίγκ-Ζάγκ 5 cm με το κατάλληλο φράγμα ανόδου υδρατμών λόγω εποξειδικών δαπέδων όπου θα κυκλοφορήσουν 12μετρα οχήματα.

Στα συνηθισμένα οικοδομικά έργα (κατοικίες) χρησιμοποιώ το ίδιο υλικό αλλά από εκσκαφές άλλων οικοπέδων που μου προμηθεύει ο Εργολάβος Εκσκαφών αδαπάνως αφού το εγκρίνω κατόπιν αυτοψίας.

Το κόσκινο βροχίδας 0,063 - παιπάλη. Μη ξεχνάμε ότι χονδρόκοκκο υλικό είναι αυτό που συγκρατείται από το κόσκινο Νο 4 (4,75 mm), σκύρα - gravels από 4,75 mm έως 3" (7,50 cm).

Όταν η περιεκτικότητα του προς επίχωση υλικού σε χονδρόκοκκο υλικό είναι πάνω από 60% τότε ελέγχουμε την συμπύκνωση με την μέθοδο τηε πρότυπης κυλίνδρωσης όχι με Proctor.

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Mikael συγχαρητήρια για το ποστ σου! Απλός, λιτός και εύστοχος! Ένα από τα καλύτερα ποστ που διάβασα ποτέ. Και επειδή μου έκανε τρομερή εντύπωση το σχολιάζω!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Mikael συγχαρητήρια για το ποστ σου! Απλός, λιτός και εύστοχος! Ένα από τα καλύτερα ποστ που διάβασα ποτέ. Και επειδή μου έκανε τρομερή εντύπωση το σχολιάζω!

Ευχαριστώ πολύ συνάδελφε για τα καλά σου λόγια. 

Link to comment
Share on other sites

--> στην αρχή του διαλόγου διάβασα το παραπάνω. Σε σπίτι, λόγω διαβροχής υλικών μπαζώματος, είδα την υγρασία να σκάει από τους τοίχους 1 χρόνο μετά το μπάζωμα. Άρα είναι σωστό να διαβρέχουμε αμμώδη υλικά στη θεμελίωση;;;

--> υπάρχει περίπτωση καθίζησης δαπέδου που είναι οπλισμένο με εσχάρα σε υπόγειο οικίας ( οχι μεγάλα φορτία) όταν το μπάζωμα έχει γίνει με σκύρα; Ο οπλισμός ως πλάκα που προτείνετε, δεν είναι υπερβολικός; Θεωρείτε σκόπιμο να μπει διπλή εσχάρα αντί οπλισμού πλάκας;

--> Ποια η διαφορά μπαζώματος με σκύρα ή με ποταμοχάλικο; Ποια τα πλεονεκτήματα του ποταμοχάλικου;

Ευχαριστώ!

Αγαπητέ συνάδελφε πάρε τηλ. 6972626016

Edited by Mikael
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας ,γράφω πρώτη φορά...

Εμένα ένας εργολάβος μου είπε ότι βάζει στις νταμες τα κενά διογκωμενη πολυστερινη και ρίχνει θεμέλια και πλάκα μαζί μάλλον όλο οπλισμένο σαν ένα ενιαίο.

Τι λέτε ?

 

Στάλθηκε από το SM-T560 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.