Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αγορά laminate ποιότητες και χαρακτηριστικά


een6gk

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους, είμαι σε διαδικασία ανακαίνισης και μεταξύ άλλων έχω επιλέξει να βάλω δάπεδο laminate πάνω από μωσαϊκό στον διάδρομο και σε δυο δωμάτια μετά από αρκετό διάβασμα έχω καταλήξει τις παρακάτω προδιαγραφές (ώστε να είναι κάποιας καλής ποιότητας και να μην δημιουργήσει σκασίματα και λοιπά προβλήματα αργότερα) :

  1. High Pressure Laminate (HPL) καθώς έχει μια επιπλέον προστατευτική επικάλυψη η οποία το προστατεύει και του δίνει μεγαλύτερη διάρκεια ζωής.
  2. Να είναι κλάσης 33 καθώς θα είναι πιο σκληρό και πιο ανθεκτικό. Θεωρώ ότι το κλάσης 34 είναι υπερβολή και είναι μόνο για χώρους με μεγάλη κίνηση (αεροδρόμια κλπ).
  3. Θε πρέπει να εγκατασταθεί ένα καλό υπόστρωμα βάση των προτάσεων του εκάστοτε κατασκευαστή laminate (για να έχω υγρομόνωση / θερμομόνωση και ενιαία επιφάνεια)
  4. Το πάχος της κάθε τάβλας να είναι από 11 έως 13 χιλιοστά για καλύτερη αίσθηση και σταθερότητα
  5. Το μήκος της κάθε τάβλας να είναι αρκετά μεγάλο ώστε να δίνει καλύτερη αίσθηση στον χώρο
  6. Για την εγκατάσταση αλλά και για την αλλαγή οποιασδήποτε τάβλας σε περίπτωση προβλήματος να είναι «click-lock».

Θα ήθελα να σχολιάσετε τα παραπάνω και να μου πείτε την γνώμη σας.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφε βλέπω ... διάβασες το μάθημα σου!!

Επιγραμματικά με καθυστέρηση έστω θα απαντήσω στα βασικά απο αυτά που έχω ψάξει και γω:

Όντως το 34 ειναι υπερβολή για κατοικία.

Όντως θελεις καλό υποβαθρο, κατά προτίμηση που να παρέχει και υγρό μόνωση ειδικά αν η ταιμεντοκονια έγινε τώρα.

Και εννοείται πρέπει να στεγνώσει η ταιμεντοκονια καλά πριν την τοποθέτηση.

Εννοείται το click κούμπωμα ειναι χρήσιμο.

Τέλος για το πάχος νομίζω τπερβαλλεις, με 14mm πας σε ημιμασιφ πλέον. Laminate με 8-10mm υπάρχουν πολύ ποιοτικά.

Τέλος ακόμη και στα laminate ισχύει ότι καλό ειναι να μείνουν λίγο στο χώρο οι τάβλες πριν τοποθετηθούν για να αποκτήσουν τα ποσοστά υγρασίας του (ώστε να αποφεύγουν μικρο παραμορφώσεις μετά την τοποθέτηση).

Πάντως με τα κόστη που θα έφτασες για τέτοια πάχη λαμινατε μάλλον θα μπορούσες να δεις και ξύλο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα συνέδελφε ... συγνώμη και απο εμένα για την αργοπορία στην απάντηση ... να σου πω την αλήθεια δεν το είχα σκεφτεί για πάτωμα ξύλο γιατι ακόμα δεν έχω δει τιμές ... αλλά θα το έχω υπόψη μου.

Για το ξύλινο πάτωμα δεν πρέπει να γίνει και καδρονιάρισμα πρώτα ή κάτι αντίστοιχο για να μπούν τα ξύλα ;;;; Συνεπώς θα ανέβει το ύψος του πατώματος ... με ότι συμαίνει αυτό για πόρτες κλπ ;;;;

 

Το πάτωμα δεν έχει τσιμεντοκονία έχει μωσαϊκό σε καλή κατάσταση αλλά άσχημο χρώμα (κίτρινο μουσταρδί 40 ετών).

 

Από ότι έχω δει ανάμεσα στα top προϊόντα είναι και τα Quick Step αλλά δεν ξέρω άλλα εξίσου ποιοτικά laminate στην Ελληνική αγορά ... εάν έχεις κάποιο υπόψη σου τότε ευχαρίστως να το δω και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ο συνάδελφος αναφέρεται σε ημιμασιφ ξυλινα δαπεδα (που μπορεί να τριφτουν εως και 2 φορες) δλδ στα 14 χλστ το μισο είναι μασιφ ακριβο ξυλο (π.χ. δρυς) και το αλλο μισο (υποστρωμα) ειναι φθηνο ξυλο (π.χ πεύκο). Οσον αφορα την εγκαταστάση μπορούν να μπούν πάνω σε καδρόνια (κλασσικος τροπος) ή απευθείας σε υπόστρωμα (κολλητά ή με click-and-

Edited by dkyr
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Όλα τα Ξυλινα δάπεδα, είτε μασίφ είτε ημιμασιφ είτε πιο τεχνητά ακόμη όπως laminate έχουν πρόβλημα με την υγρασία. Αν πχ σπάσουν σωλήνες ενός σώματος και λείπεις-ακραίο παράδειγμα φέρνω, στο πλακάκι πιθανότερο ειναι να μην έχεις κανένα θέμα (πλην τοίχων), ειδικά για τοποθετήσεις με κόλλα. Σε όλα τα ειδη ξύλου όμως θα έχεις θέμα μικρο η μεγαλύτερο.

Άλλες ειναι οι χαρες των υλικών αυτών.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.