Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αξία Σεμιναρίου Autocad


Giorgosgdgg

Recommended Posts

Καλησπέρα είμαι φοιτητής μηχανολογίας στο ΤΕΙ Πάτρας  και με ενδιαφέρει να βελτιώσω τις γνώσεις μου στο  autocad, βασικά σε 2d. Γενικά στην Πάτρα υπάρχει πιστοποιημένο κέντρο από την autodesk .Η βασική μου απορία είναι αν πραγματικά αξίζει κάποιος να παρακολουθήσει τα σεμινάρια και να πληρώσει πχ τα 250 ευρώ που ζητάνε στην Πάτρα από τη στιγμή που μπορεί μόνος του να ασχοληθεί με το autocad και να αποκτήσει μια πολύ καλή γνώση. Και επίσης πόσο σημαντικό είναι να έχεις πιστοποίηση σε ένα πρόγραμμα που είναι το βασικό εργαλείο σχεδίασης και υπερκαλύπτει έναν μηχανικό?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Σαν τυπικό προσόν δεν ξέρω πόση σημασία έχει για μηχανικό, καθώς πάνω κάτω θεωρείται δεδομένη η γνώση AutoCAD.

 

Πρακτικά, μιας και είχα πάρει και εγώ παλαιότερα την πιστοποίηση, με βοήθησε προσωπικά πάρα πολύ. Είχα και καλή καθηγήτρια και ακόμα και τώρα, χρόνια μετά, το παίζω στα δάχτυλα και θυμάμαι ένα κάρο λεπτομέρειες, τις οποίες θαρρώ αν δεν τις διδαχθείς οργανωμένα, δεν είναι εύκολο να τις μάθεις μόνος σου.

 

"Κόλπα" που επιταχύνουν το έργο σου ακόμα και 50%.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Το autocad είναι ένα εργαλείο που η γνώση του πρέπει να θεωρείται δεδομένη για οποιοδήποτε μηχανικό, όπως αναφέρει και ο συνάδελφος παραπάνω.

 

Υπάρχουν πάρα πολλά υλικά online, είτε σε blogs είτε σε βίντεο του Youtube που θα σε βοηθήσουν να μάθεις και να βελτιώσεις τις γνώσεις σου. 

 

Προσωπικά πιστεύω ότι το να δώσεις λεφτά για να μάθεις autocad δεν αξίζει τόσο τον κόπο, όσο το να δώσεις λεφτά για να μάθεις ένα 3D CAD πακέτο όπως Inventor, Solidworks, ΝΧ κλπ, μιας και είναι πολύ πιο χρήσιμο για εμάς τους μηχανολόγους.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το autocad χρειάζεται σε έναν μηχανικό όταν και η θέση η δουλειά του έχει να κάνει με αυτό.. Όπως και να έχει σίγουρα είναι το minimum που θα πρέπει να έχει καθένας υποψήφιος στην αγορά εργασίας. Προσωπικά μετανιώνω που δεν εμαθα να τραβάω 2 γραμμές στο autocad άσχετα αν δεν μου χρειάζεται η χρειαστεί ποτέ

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι αξίζει να το μάθεις οργανωμένα. Είναι το Νο 1 εργαλείο για πολλούς μηχανικούς διαφόρων ειδικοτήτων, και το να το χειρίζεσαι σωστά θα σου γλυτώσει χρόνο και χρήμα που δε φαντάζεσαι.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ευχαριστώ πολύ αν και αρκετά καθυστερημένα για τις απαντήσεις!  Είδα μερικά online σεμινάρια σε πολύ χαμηλές τιμές (Autocad 2D&3D 230€) τα οποία όμως έδιναν πιστοποίηση (Certificate of Completion) ότι άπλα παρακολούθησα κάποια μαθήματα. Άλλα σεμινάρια έδιναν πιστοποίηση (Autocad 2D Certified User) με αρκετά υψηλότερες τιμές. Και στις 2 περιπτώσεις οι πιστοποιήσεις ήταν από την Autodesk. Το ερώτημα που τίθεται είναι αν τελικά είναι προτιμότερο να λάβει ένα απλό πιστοποιητικό παρακολούθησης ή ένα 'υψηλότερο πιστοποιητικό' 

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, Giorgosgdgg said:

... Το ερώτημα που τίθεται είναι αν τελικά είναι προτιμότερο να λάβει ένα απλό πιστοποιητικό ...

λάθος ερώτημα θέτεις για τον εαυτό σου.

Το σωστό είναι να παίζεις το AutoCad στα δάχτυλα που λένε.... (συνοπτικά να γίνεις τσάκαλος σ αυτό) και ας μη έχεις κανένα πιστοποιητικό.....

Αυτό μετράει.

 

Μη ξεχνάς ότι η AutoDesk έχει φάμπρικα τις πιστοποιήσεις εδώ και πολλάααα χρόνια και για να έχει την μεγιστη οικονομική απόδοση η πιστοποίηση που δίνει κάθε φορά είναι το Autocad του έτους....

Δηλαδή να κάνεις τα μαθήματα στο AutoCad 2019 σου δίνει πιστοποίηση AutoCad 2019 όχι γενικά πιστοποίηση AutoCad.

εσύ λοιπόν βάλε στόχο να το μάθεις καλά και όλα τα άλλα είναι δεκατεύοντα.... 

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Giorgosgdgg said:

Ευχαριστώ πολύ αν και αρκετά καθυστερημένα για τις απαντήσεις!  Είδα μερικά online σεμινάρια σε πολύ χαμηλές τιμές (Autocad 2D&3D 230€) ...

Αν θελεις τη γνώμη μου , είναι πεταμένα λεφτά, ειδικά το Autocad 3D. Όσοι θέλουν να σχεδιάσουν 3D χρησιμοποιούν ειδικά προγράμματα για αυτό το σκοπό που, ανάλογα την ειδικότητα του μηχανικού και το πρόγραμμα που χρησιμοποιεί, σου δίνουν επιπλέον δυνατότητες (δυναμική ανάλυση, λίστες εξαρτημάτων, βασικές δυνατότητες ανάλυσης πεπερασμένων στοιχείων ή/και υπολογιστικής ρευστοδυναμικής, αυτοματοποιημένη μοντελοποίηση σωληνώσεων, καλωδιώσεων και άλλα πολλά) που απλά το autocad δεν σου παρέχει.

Τα ελάχιστα που χρειάζεσαι για να ξέρεις και να χειρίζεσαι ώστε να κάνεις ένα 2D σχέδιο στο autocad γρήγορα και εύκολα, αλλά και να το στείλεις σε κάποιον και εκείνος ανοίγοντάς να μην τραβάει τα μαλλιά του είναι:

Layers (μη σχεδιάζεις ποτέ στο Layer 0), Blocks (dynamic blocks ακόμα καλύτερα), Layouts, Dimension & text styles, polylines, να ξέρεις να αλλάζεις τα draft settings ώστε να βολεύουν εσένα και τη δουλειά που θέλεις να κάνεις.

Για όλα τα παραπάνω (άλλοι συνάδελφοι μπορεί να θέλουν να προσθέσουν και κάτι ακόμα), υπάρχουν άπειρα tutorials δωρεάν. Εξάσκιση μπορείς να κάνεις και μόνος σου, απλά παρε τα  σχέδια που έκανες στο Μηχανολογικό Σχέδιο 1 και 2 και μετέφερέ τα στο autocad. 

Σε όσες δουλειές πήγα για συνέντευξη, σε ΚΑΜΙΑ δεν μου ζήτησαν πιστοποίηση, με έβαλαν να σχεδιάσω κάτι εκείνη την ώρα. 

Αν θέλεις να ξοδέψεις λεφτά μάθε Inventor, Solidworks, Creo ή ΝΧ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 1/3/2019 at 11:29 ΠΜ, Didonis said:

λάθος ερώτημα θέτεις για τον εαυτό σου.

Το σωστό είναι να παίζεις το AutoCad στα δάχτυλα που λένε.... (συνοπτικά να γίνεις τσάκαλος σ αυτό) και ας μη έχεις κανένα πιστοποιητικό.....

Αυτό μετράει.

 

Μη ξεχνάς ότι η AutoDesk έχει φάμπρικα τις πιστοποιήσεις εδώ και πολλάααα χρόνια και για να έχει την μεγιστη οικονομική απόδοση η πιστοποίηση που δίνει κάθε φορά είναι το Autocad του έτους....

Δηλαδή να κάνεις τα μαθήματα στο AutoCad 2019 σου δίνει πιστοποίηση AutoCad 2019 όχι γενικά πιστοποίηση AutoCad.

εσύ λοιπόν βάλε στόχο να το μάθεις καλά και όλα τα άλλα είναι δεκατεύοντα.... 

Αυτό δεν το γνώριζα. Και εν τέλη αυτό που κατάλαβα από συζητήσεις με καθηγητές μου είναι ότι θα πρέπει να αποδείξεις με την επίδειξη τις γνώσεις σου σε προγράμματα σαν το Αutocad. Όχι με μία πιστοποίηση.

Ευχαριστώ!   

Link to comment
Share on other sites

On 1/3/2019 at 4:27 ΜΜ, rootbreaker said:

Αν θελεις τη γνώμη μου , είναι πεταμένα λεφτά, ειδικά το Autocad 3D. Όσοι θέλουν να σχεδιάσουν 3D χρησιμοποιούν ειδικά προγράμματα για αυτό το σκοπό που, ανάλογα την ειδικότητα του μηχανικού και το πρόγραμμα που χρησιμοποιεί, σου δίνουν επιπλέον δυνατότητες (δυναμική ανάλυση, λίστες εξαρτημάτων, βασικές δυνατότητες ανάλυσης πεπερασμένων στοιχείων ή/και υπολογιστικής ρευστοδυναμικής, αυτοματοποιημένη μοντελοποίηση σωληνώσεων, καλωδιώσεων και άλλα πολλά) που απλά το autocad δεν σου παρέχει.

Τα ελάχιστα που χρειάζεσαι για να ξέρεις και να χειρίζεσαι ώστε να κάνεις ένα 2D σχέδιο στο autocad γρήγορα και εύκολα, αλλά και να το στείλεις σε κάποιον και εκείνος ανοίγοντάς να μην τραβάει τα μαλλιά του είναι:

Layers (μη σχεδιάζεις ποτέ στο Layer 0), Blocks (dynamic blocks ακόμα καλύτερα), Layouts, Dimension & text styles, polylines, να ξέρεις να αλλάζεις τα draft settings ώστε να βολεύουν εσένα και τη δουλειά που θέλεις να κάνεις.

Για όλα τα παραπάνω (άλλοι συνάδελφοι μπορεί να θέλουν να προσθέσουν και κάτι ακόμα), υπάρχουν άπειρα tutorials δωρεάν. Εξάσκιση μπορείς να κάνεις και μόνος σου, απλά παρε τα  σχέδια που έκανες στο Μηχανολογικό Σχέδιο 1 και 2 και μετέφερέ τα στο autocad. 

Σε όσες δουλειές πήγα για συνέντευξη, σε ΚΑΜΙΑ δεν μου ζήτησαν πιστοποίηση, με έβαλαν να σχεδιάσω κάτι εκείνη την ώρα. 

Αν θέλεις να ξοδέψεις λεφτά μάθε Inventor, Solidworks, Creo ή ΝΧ.

Έχεις δίκιο, πρόσφατα έψαχνα για πιστοποιήσεις Solidworks άλλα το κόστος ανεβαίνει πάρα πολύ λόγο της πολυπλοκότητας και των δυνατοτήτων αυτών των προγραμμάτων.

Προς το παρών ασχολούμαι με Solid και ANSYS Workbench, Space Claim μόνος μου μέχρι όταν και αμά χρειαστούν.

 

Ευχαριστώ για τα tips!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.