Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόβλημα με Air Condition:Δεν περιστρέφεται ο εξωτερικός ανεμιστήρας.


kchios

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Τις τελευταίες μέρες αντιμετωπίζω πρόβλημα με το Air Condition μάρκας LG .

 

Aρχικά έβλεπα οτι η εσωτερική μονάδα δεν έβγαζε σχεδόν καθόλου κρύο αέρα.Το κατεβάζω στους  βαθμούς 18C τίποτα πάλι.Λέω θα χρειάζεται φρέον . Αλλά ελέγχοντας την εξωτερική μονάδα αρχικά διαπίστωσα οτι δεν γυρνούσε ο ανεμιστήρας,ενώ το μοτέρ το εξωτερικό δούλευε και ακουγόταν κανονικά.Στην προσπάθεια μου να του δώσω εκκίνηση με το χέρι μου ξεκίνησε σιγά σιγά και λειτούργησε αλλά σε πολύ λίγες στροφές ,σχεδόν σαν σταματημένος .Αλλά ακόμα και αυτό το λίγο ήταν αρκετό για να αρχίζει να δροσίζει το δωμάτιο.Άρα φαίνεται ότι όλα είναι εντάξει και το πρόβλημα εστιάζεται στην σωστή λειτουργία του εξωτερικού ανεμιστήρα

 

Τι μπορεί να είναι βρε παιδιά ?Παίζει να είναι χαλασμένος πυκνωτής ?

 

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια.

 

Είμαι ανίδεος από ηλεκτρολογικά.

Edited by kchios
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δοκίμασε να αποσυνδέσεις τα καλώδια του ανεμιστήρα και να του δώσεις κατ' ευθείαν τάση.

 

Αν ο ανεμιστήρας ξεκινάει κανονικά, φταίει η πλακέτα.  Αν δεν ξεκινάει καθόλου είναι καμένος ο ανεμιστήρας. Αν ξεκινάει με λίγη βοήθεια με το χέρι αλλά περιστρέφεται αργά, φταίει ο πυκνωτής.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.