Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αξίζει η εγγραφή στο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ σήμερα;


lostie

Recommended Posts

Όταν είπα σε υπάλληλο ιδιωτικής ασφαλιστικής εταιρείας, πόσα δίνω για το ΤΣΜΕΔΕ, μου είπε: "Για ζήμιες από μπαζούκας, σας ασφαλίζουν;".

 

Έξω από την Ελλάδα υπάρχει εδώ και χρόνια η ελεύθερη επιλογή ασφαλιστικού ταμείου, ωστέ να αποφεύγονται μονοπωλειακές πρακτικές (το να θεωρεί δηλαδή κάποιος τα λεφτά που του δίνεις δεδομένα).

 

 

Μα σε όλα πίσω, σε αυτήν την χώρα;

 

Ακριβώς αυτό λέω και εγώ. Είναι εξωφρενικά πολλά τα χρήματα. Οι πιο αδικημένοι είναι οι άνεργοι ή οι πολύ χαμηλά αμοιβόμενοι, μετά είναι οι Μηχανικοί του Ιδιωτικού τομέα που δεν έχουν σχέση με τον κατασκευαστικό κλάδο, όπως πχ οι Πληροφορικάριοι (εγώ). Οι οφελημένοι είναι όσοι ασχολούνται με τον κατασκευαστικό κλάδο (είτε έχουν δική τους εταιρεία, είτε δουλεύουν με μπλοκάκι). Όλα αυτά πριν την κρίση, όπου και αλλάξαν άρδην τα δεδομένα. Πιστεύω ότι πρέπει να επαναξεταστεί η πολιτική του ΤΣΜΕΔΕ για τις εισφορές και σίγουρα θα πρέπει να γίνει κάποια ελάφρυνση για όλους.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 225
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πιστεύω ότι πρέπει να επαναξεταστεί η πολιτική του ΤΣΜΕΔΕ για τις εισφορές και σίγουρα θα πρέπει να γίνει κάποια ελάφρυνση για όλους.

 

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο - οι εποχές έχουν αλλάξει, δεν γίνεται να είμαστε κολλημένοι στο πόσο ή όχι ήταν προνομιούχοι οι μηχανικοί στο παρελθόν. 

 

Εγώ έχω μια απορία: αν μεθαύριο πιάσω μια δουλειά ως μισθωτός, θα ήθελα να έχω τη σφραγίδα μου να κάνω καμιά δουλειά αν και όποτε τυχαίνει. Γίνεται να είμαι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ (τον νταβατζή του ΤΕΕ, δηλαδή) και να πληρώνω εγώ στον εργοδότη το επιπρόσθετο ποσό; 

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι ασφαλισμένος μετά το 1993 και μετά θεωρείσαι νέος μηχανικός και ασφαλίζεσαι υποχρεωτικά στο ΤΣΜΕΔΕ ανεξάρτητα από το επάγγελμα που ασκείς.

 

Αν θέλεις να σε ασφαλίσει ο εργοδότης σε άλλον ασφαλιστικό φορέα δεν σε συμφέρει να είσαι ασφαλισμένος και στο ΤΣΜΕΔΕ παράλληλα, θα συμφέρει να κάνεις διαγραφή από το ΤΣΜΕΔΕ και συνεπώς δεν θα έχεις δικαίωμα υπογραφής.

Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ έχω μια απορία: αν μεθαύριο πιάσω μια δουλειά ως μισθωτός, θα ήθελα να έχω τη σφραγίδα μου να κάνω καμιά δουλειά αν και όποτε τυχαίνει. Γίνεται να είμαι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ (τον νταβατζή του ΤΕΕ, δηλαδή) και να πληρώνω εγώ στον εργοδότη το επιπρόσθετο ποσό; 

Έχεις δύο επιλογές.

1. (καλύτερη) Να είσαι επίσημα μισθωτός, οπότε ο εργοδότης πληρώνει το ΤΣΜΕΔΕ και τα καθαρά που θα παίρνεις τα κανονίζεις με τον εργοδότη σου ελεύθερα με συζήτηση. (Ο εργοδότης πληρώνει και ΙΚΑ για την περίπτωση που λόγω ασθενείας σου θα πάρεις επίδομα από το ΙΚΑ)

2. (χειρότερη) Εργάζεσαι σαν ελευθερος επαγγελματίας (μπλοκάκιας), οπότε εσύ πληρώνεις το ΤΣΜΕΔΕ, (και τέλος επιτηδεύματος) και πάλι με συζήτηση κανονίζεις την αμοιβή σου. (Αν αρρωστήσεις δεν παίρνεις τίποτα, όπως και αν απολυθείς)

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δύο επιλογές.

1. (καλύτερη) Να είσαι επίσημα μισθωτός, οπότε ο εργοδότης πληρώνει το ΤΣΜΕΔΕ και τα καθαρά που θα παίρνεις τα κανονίζεις με τον εργοδότη σου ελεύθερα με συζήτηση. (Ο εργοδότης πληρώνει και ΙΚΑ για την περίπτωση που λόγω ασθενείας σου θα πάρεις επίδομα από το ΙΚΑ)

2. (χειρότερη) Εργάζεσαι σαν ελευθερος επαγγελματίας (μπλοκάκιας), οπότε εσύ πληρώνεις το ΤΣΜΕΔΕ, (και τέλος επιτηδεύματος) και πάλι με συζήτηση κανονίζεις την αμοιβή σου. (Αν αρρωστήσεις δεν παίρνεις τίποτα, όπως και αν απολυθείς)

 

Το πρώτο είναι αυτό που σκεφτόμουν, καλό μού ακούγεται. Φαντάζομαι πως θα είναι πιο εύκολο αν δουλεύεις σε κάποιον γνωστό κλπ. Αλλά ακόμη και γνωστός να μην είναι, γιατί να μην στο κάνει από τη στιγμή που θα είσαι εντάξει απέναντί του; (εκτός κι αν είσαι σε τεχνικό γραφείο και δεν θέλει να του τρως δουλειές απ' έξω). 

Link to comment
Share on other sites

Οι εργοδότες που δεν θέλουν πολλές δεσμεύσεις αποφεύγουν την πρόσληψη μηχανικών.

Έτσι είναι πιό εύκολο για αυτούς να σε διώξουν όποτε θέλουν, χωρίς αποζημιώσεις ή ακόμα και να μη σε πληρώσουν αν δεν πάνε καλά οι δουλιές (πραγματικά ή όχι)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σας,

 

θα ήθελα την γνώμη σας για ένα θέμα που αντιμετοπίζω.

Έχω την δυνατότητα λόγω της φύσης της δουλειάς να επιλέξω την εγγραφή μου είτε στον ΟΑΕΕ είτε στον ΕΤΑΑ

Τι προτείνετε? Η προθεσμία για αιτήσεις για εξετάσεις εγγραφής στο ΤΕΕ είναι την Παρασκευή!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να υπογράφεις υπηρεσίες μηχανικού (μελέτη,επίβλεψη, τεχνική έκθεση, κτλ) αναγκαστικά πας στο ΕΤΑΑ.

Link to comment
Share on other sites

Επίλεξε τον φορέα που θα σου ζητάει μικρότερες εισφορές! 

Ακόμα και ένα ευρώ την μέρα να γλυτώνεις, είναι μεγάλη υπόθεση πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.