Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αξίζει η εγγραφή στο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ σήμερα;


lostie

Recommended Posts

Το παιδί μάλλον λέει ότι υπάρχει ο κίνδυνος να τον γειώσουν και να του τη φάει τη δουλειά άλλος που θα είναι ήδη γραμμένος και θα μπορεί να προσληφθεί άμεσα. Ενώ εκείνος θα πρέπει να εξηγεί στα αφεντικά ότι πρέπει να περάσουν έως και τρεις μήνες μέχρι να ολοκληρωθούν οι διαδικασίες. Σε τρεις μήνες μπορεί να 'χει τελειώσει το έργο και να μη σε χρειάζονται πια, ιδίως όταν σε θέλουν κυρίως για την υπογραφή.

 

Με τη λογική γράφομαι μόλις βρω δουλειά, εννοείται ότι ψάχνεις μόνο για μόνιμες θέσεις εργασίας κι όχι για ευκαιριακές. Αλλά στην αναμονή για μια καλή θέση μπορεί να χάσεις πολλές ευκαιριακές που θα μπορούσαν στο μεταξύ να σε συντηρήσουν. Δε ξέρω τι να πω.. Είναι μεγάλο ρίσκο όλα αυτά..

 

αυτό εννοώ ναι! Αλλά για παράδειγμα και στη προκήρυξη του ΔΕΔΔΗΕ για τις θέσεις που ανοίγουν μέσω ΑΣΕΠ, ζητάνε ΤΕΕ.. Δε ξέρω δηλαδή τι συμβαίνει σε περίπτωση που δε δουν το αντίστοιχο δικαιολογητικό σε αυτά που θα τους στείλεις..

Τώρα για το καθεστώς αιχμαλωσίας που λέτε.. δεν έχουν αλλάξει τα πράγματα λίγο..? Δηλαδή θέλω να πω είναι πλέον εύκολο να διακόψεις ΤΣΜΕΔΕ απο αυτά που διαβάζω και ακούω..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 225
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όχι ρε φίλε δεν ειναι εύκολο. Αν ήταν έτσι οποίος δεν είχε δουλειά θα έφευγε να μην χρωστάει και οταν έβρισκε θα ξαναεμπαινε. Δεν γίνονται αυτα.. Και οκ μιλάς για δουλειές στο δημόσιο που πόσο εύκολα θα σου κάτσει.. Δες ΔΕΔΔΗΕ κτλ στον ιδιωτικό πρώτα βρίσκεις και μετα μπαίνεις στο ΤΕΕ. Οι εργοδότες σήμερα καταλαβαίνουν. Μην κανείς κανά λαθος γιατι σε ενα χρόνο θα βρεθείς με κανά 3χιλιαρο χρέος.. Εκτός αν βαλεις τους δικούς σου να πληρώνουν και εσύ να ψάχνεις την ευκαιρια

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτην την στιγμη οσοι μηχανικοι ξερω , ψαχνουν τροπο να φυγουν από τσμεδε  αλλα  περιμενουν μηπως αλλαξουν  σε κανα διμηνο το πραγματα και δεν  ισχυσουν οι αυξησεις .....

αν ισχυσουν οι αυξησεις, η πλειοψηφια των ΕΕ μηχανικων θα φυγει .....

Edited by savas76
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

το δύσκολο δεν είναι να ξεγραφτείς, το δύσκολο είναι να ξαναγραφτείς!

 

καλά, για δημόσιο εννοείται ότι πρέπει να σαι ήδη γραμμένος για να κάνεις αίτηση.

 

στον ιδιωτικό τομέα εξαρτάται από το αν χρειάζονται την υπογραφή σου και πόσο άμεσα τη χρειάζονται.

 

το αν θα γραφτείς και το πότε θα γραφτείς είναι επιχειρηματική απόφαση και γι' αυτό έχει ρίσκο. δε μπορούμε να προδιαγράψουμε το αποτέλεσμα, το επίπεδο του ρίσκου εκτιμάται από τα γενικά επίπεδα ανεργίας αλλά η πιθανότητα του καθενός να μείνει άνεργος είναι διαφορετική.

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε φίλε δεν ειναι εύκολο. Αν ήταν έτσι οποίος δεν είχε δουλειά θα έφευγε να μην χρωστάει και οταν έβρισκε θα ξαναεμπαινε. Δεν γίνονται αυτα.. Και οκ μιλάς για δουλειές στο δημόσιο που πόσο εύκολα θα σου κάτσει.. Δες ΔΕΔΔΗΕ κτλ στον ιδιωτικό πρώτα βρίσκεις και μετα μπαίνεις στο ΤΕΕ. Οι εργοδότες σήμερα καταλαβαίνουν. Μην κανείς κανά λαθος γιατι σε ενα χρόνο θα βρεθείς με κανά 3χιλιαρο χρέος.. Εκτός αν βαλεις τους δικούς σου να πληρώνουν και εσύ να ψάχνεις την ευκαιρια

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Μάλλον δε με κατάλαβες..

Εννοώ ότι για παράδειγμα έχω γνωρίσει παιδιά εδώ στο εξωτερικό που βρίσκομαι που ήταν γραμμένοι στο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ είτε γιατί δουλευαν στην Ελλάδα για κάποιο χρονικό διάστημα είτε γιατί είχαν απλά γραφτεί.. ΚΑι επειδή τώρα βρίσκονται και δουλεύουν στο εξωτερικό το διέκοψαν/έπαυσαν.. Το μόνο πρόβλημα που μου είπαν είναι ότι απλά για να ξαναγραφτείς θα πρέπει να πληρώσεις αναδρομικά για όλο το καιρό που ίσχυε η παύση/διακοπή.. Ισχύει αυτό? Αν θέλετε πείτε μου τη δική σας εμπειρία.. Επίσης γενικά τα χρήματα για το ΤΣΜΕΔΕ πληρώνονται ανα μήνα ή συγκεντρωτικά ανα εξάμηνο?

Edited by leistung
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μπορω να σου πω σίγουρα ειναι οτι οι εισφορές έρχονται άνα εξαμηνο. Από εκεί και πέρα το θεμα του εξωτερικού-ΤΣΜΕΔΕ ειναι ιδιάζουσα περίπτωση και δεν έχω γνώση υπάρχει νομίζω θεμα και εδω θα το ψάξω και θα σου προσταρω το συνδεσμο

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι μεγάλο ρίσκο, σκεφτείτε το με τη σοβαρότητα που θα σκεφτόσασταν υπό τις σημερινές συνθήκες την αγορά έστω και σε τιμή ευκαιρίας μιας πολυτελούς κατοικίας ή ενός πολυτελούς οχήματος.

Edited by georgiosmadonanakis
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μπορω να σου πω σίγουρα ειναι οτι οι εισφορές έρχονται άνα εξαμηνο. Από εκεί και πέρα το θεμα του εξωτερικού-ΤΣΜΕΔΕ ειναι ιδιάζουσα περίπτωση και δεν έχω γνώση υπάρχει νομίζω θεμα και εδω θα το ψάξω και θα σου προσταρω το συνδεσμο

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Σε ευχαριστώ.

Ναι αν το θέσουμε στη βάση της ιδιάζουσας περιπτωσης εξωτερικό-ΤΣΜΕΔΕ μπορεί να είναι πιο έυκολο.. Εννοώ με την έννοια του ότι αν χρειάζεται να πληρώσεις μόνο τις ανδρομικές οφειλές για να επιστρέψεις και να δουλέψεις στη Ελλάδα το μόνο πρόβλημα είναι το χρηματικό και όχι γραφιεοκρατικό.. αν βρείς τον συνδεσμο θα χαιρόμουν να το δω..

Link to comment
Share on other sites

Οκ, αν υποθέσουμε ότι τα λεφτά κάποια στιγμή θα βρεθούν το ερώτημα μετατρέπεται στο εξής: ποιά είναι η διαδικασία επανεγγραφής? αρκεί μια απλή αίτηση ή χρειάζονται νέες εξετάσεις που μπορεί να είναι και δυσκολότερες από τις τωρινές?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.