Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αξίζει η εγγραφή στο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ σήμερα;


lostie

Recommended Posts

Αν εισαι Ηλεκτρολόγος εγγράψου αν θες για την "υπογραφη". Αν εισαι μονο Μηχανικος Η/Υ, να ξερεις δεν αξιζει.

Με το ΙΚΑ αν δεν εργαζεσαι δεν πληρωνεις τιποτε. Με το ΤΣΜΕΔΕ απαξ κι εγγραφεις, ακομη κι ανεργος θα το πληρωνεις υποχρεωτικα.

Για τα 400 παραπανω που παιρνουν οι του ΤΣΜΕΔΕ στην εταιρια σου, μηπως τα παιρνουν επειδη ειναι με μπλοκακι?

Αν επιτρεπεται, με τι ασχολεισαι, τι μισθο παιρνεις και για ποσες ωρες?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 225
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παίρνουν 400 παραπάνω γιατί είναι μέσα και το ΤΣΜΕΔΕ και ο ΦΠΑ. Σκέψου το ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ πριν εγγραφείς. Σύμφωνα με το μεσοπρόθεσμο θα πληρώνεις μέχρι και 700 €/μήνα ασφαλιστικές εισφορές (στα 10 έτη), σε μια ηλικία που πιθανόν να έχεις και μικρά παιδιά. Και αν είσαι και ελ/ρος επ/τιας 500 €/χρόνο "τέλος επιτηδεύματος". Αυτά είναι χαράτσια που τα πληρώνεις είτε εργάζεσαι, είτε όχι.

Κοντολογίς το κράτος σε θεωρεί φοροφυγά, απλά και μόνο γιατί έτυχε να είσαι ελ/ρος επ/τιας.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα,

Είμαι ασφαλισμένη στο ΤΣΜΕΔΕ από το 2009 και μετανιωνω την ωρα και τη στιγμη που γραφτηκα στο ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ. Εδώ και 4 χρόνια δεν εχω βρει μια δουλεια της προκοπης και σταθερη και με αναγκαζουν να πληρωνω εισφορες παρολο που ειμαι ανεργη. Παλευα κυριολεκτικά απο το 2009 να ειμαι συνεπης στις εισφορες μου (να ΄ναι καλα ο πατερας μου...) αλλα πλεον δεν παλευεται... Εφτασα στο σημειο να το ψαχνω για προσωρινη παυση ή και οριστικη διαγραφη και απ' οτι βλεπω ειναι πολυ δυσκολο και δεν ξερω αν θα το καταφερω...

Με λιγα λογια, στις μερες μας μονο αν εχεις μονιμη δουλεια αξιζει να μπεις στο ΤΣΜΕΔΕ. Μεχρι τοτε και αν δεν εισαι τερμα σιγουρος οτι εχεις μονιμη δουλεια, μην κανεις το λαθος και γραφτεις στο ΤΣΜΕΔΕ-ΤΕΕ... Θα μετανιωνεις την ωρα και τη στιγμη...

Link to comment
Share on other sites

Για όλους εμάς αλλά για να μαθαίνουν και οι νεότεροι....

 

Στερνή μου γνώση να σ’ είχα πρώτα

δε θα `χα τώρα καταντήσει ναυαγός

να μην μ’ ανοίγουν καμία πόρτα

κι όλοι να λεν πως είμαι άσωτος υιός

στερνή μου γνώση να σ’ είχα πρώτα

Link to comment
Share on other sites

.

 

Ωστόσο, στην εταιρεία οι εγγεγραμμένοι στο ΤΣΜΕΔΕ πληρωνονται +400 ευρω περίπου παραπάνω από εμάς τους "απλούς" του ΙΚΑ.

 

 

 

δηλαδή πόσα παίρνουν? είναι ελεύθερη συνεργασία, μόνιμοι συνεργάτες, μισθωτοί με συμβόλαιο...επειδή μιλάμε για Ελλάδα δηλαδή και με το να λέμε "παίρνουν +400" δεν είναι και εγγύηση...+400σήμερα ,ούτε 400 αύριο! :grin: :grin: :mrgreen: Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Με το ΤΣΜΕΔΕ συμβαίνει το εξής και θέλω γνώμες.

Οι κλασσικοί μισθωτοί δημόσιοι ή ιδιωτικοί (χωρίς μπλοκάκι) πληρώνουν τις απίστευτες εισφορές. Εγώ πέρσυ πλήρωσα 10000 Ε (20,5% κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ & ΙΚΑ ασθενείας + 58,24 τον μήνα). Αν είχα κρατήσεις ελ. επαγγελματία θα πλήρωνα 4000Ε αντί για 10000Ε.

Το λάθος είναι ότι είτε είσαι ελ. επαγγελματίας και βγάζεις 1 εκ το χρόνο, είτε άνεργος, πληρώνεις (μέχρι πρότεινος) 4000Ε. Οι αυξήσεις που γίνανε ήταν όντως υπερβολικές, απλά δεν υπήρχε περίπτωση να επιβάλλουν περισσότερες στους νέους μηχανικούς (ασφάλεια μετά το 1993). Πότε δεν κατάλαβα τον διαχωρισμό παλιών και νέων Μηχανικών και την τεράστια διαφορά με τους ελ. επαγγελματίες, σχετικά με τις εισφορές. Εγώ είμαι έτοιμος να διαγραφώ από το ΤΣΜΕΔΕ, γιατί δεν χρειάζομαι υπογραφή Μηχανικού, οπότε το ΤΣΜΕΔΕ δεν μου προσφέρει κάτι. Και να αλλάξω δουλειά, πάλι Μηχανικός Δικτύων Η/Υ θα είμαι. Και επειδή τελειώσαν τα κορόιδα, ήρθα η ώρα να αλλάξουμε ταμείο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα,

εχω τελειωσει την σχολη μου το 2011 και ακομα δεν εχω γραφει στο ΤΣΜΕΔΕ απο την σχολη μου βγαινω ειδικοτητα ηλεκρονικος μηχανικος και αναρωτιεμαι αν αξιζει..ειμαι ανεργος τοσο καιρο και παραληλα εκανα ενα μεταπτυχιακο που τωρα τελειωνει(2χρονια)..Να το καθυστερησω κιαλλο την εγραφη η πρεπει αμεσα να εγγραφω? αν δεν γραφω στο ΤΕΕ δεν μπορω να δουλεψω στο δημοσιο?

Link to comment
Share on other sites

Βάση της ειδικότητάς σου σου είναι παντελώς αχρηστη η εγγραφή στο ΤΕΕ....Γνωμή μου είναι να μην το κάνεις καν.

Εχεις τόσες επιλογές γιατί ντε και καλά στο δημόσιο....Δεν είναι όπως παλιά, μπαίνεις δύσκολα και θα παίρνεις 3 και 60

Οσους ηλεκτρονικούς ξέρω εργάζονται στον ιδιωτικό τομέα και δεν έκαναν ποτέ εγγραφή στο ΤΕΕ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.