Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αξίζει η εγγραφή στο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ σήμερα;


lostie

Recommended Posts

George έχω παρατηρήσει μία επιθετική στάση απέναντι σε αυτούς που για τους λόγους τους, επιθυμούν να διαγραφούν ή να μην είναι στο ΤΣΜΕΔΕ-ΤΕΕ....Μήπως είσαι του ταμείου?  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 225
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν το ειπα κακοπροαιρεται.. απλα θεωρησα οτι καποιος θα ειχε ιδιαν πειρα με το θεμα.. εννοειται οτι αν μαθω κατι θα το γραψω..

Αμφιβαλλω αν καποιος συναδελφος που διαγραφτηκε μεσα στην κριση, απο το 09 και μετα δηλ θα εχει ορεξη να ξαναγραφτει για να δει αν θα τον κανουν δεκτο, και μετα να ξαναδιαγραφει. Αν βρεθει καποιος να το κανει πρεπει να ειναι τρελαρας  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Πώς σου δημιουργήθηκε αυτή η εντύπωση? Με το ίδιο σκεπτικό θα μπορούσα και γω να πω ότι υπάρχει έντονη παρότρυνση για διαγραφές, παραβλέποντας το γεγονός ότι κάποιος έτσι μένει ανασφάλιστος, θέτοντας τη ζωή του σε κίνδυνο.

 

Χα χα, πάντα ένας τρελάρας είναι που ανοίγει το δρόμο!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απλα τα πραγματα. Εχεις λεφτα να πληρωνεις το τσμεδε, μενεις μελος του.

Δεν εχεις? Ειτε διαγραφεσαι, ειτε αφηνεις το φεσι να μεγαλωνει. Ο καθενας διαλεγει και παιρνει αναλογα με την περιπτωση του. 

Link to comment
Share on other sites

@George

Να, γιατί κάποιος που βλέπει αυτή την λύση πάει να πει οτι τα έχει ζυγίσει και στην τελική πέραν των άλλων μπορεί να μην τον ενδιαφέρει το επάγγελμα..Να τον πείσουμε για το αντίθετο? Η όταν κάποιος δεν έχει να πληρώνει και προτιμάει να βρει πρώτα δουλειά και μετά να γραφτεί στο ΤΕΕ, κάνει λάθος? 

Στην τελική ανασφάλιστος είναι και αυτός που δεν πληρώνει εισφορές...Σε αυτόν τι να πούμε? Δεν πειράζει είσαι μηχανικός?

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

@ίκαρος, ποιό από τα ποστ μου διαφωνεί μαζί σου?

 

αυτός που δε πληρώνει εισφορές, άρα είναι στην πράξη ανασφάλιστος, περιμένει απάντηση στο ερώτημα αν μπορεί να ξαναγραφτεί και να ξαναδουλέψει σα μηχανικός ώστε να επιλέξει να κάνει υπομονή λίγο ακόμα μπας και βρεθεί μια δουλειά να ξεχρεώσει ή να διαγραφεί άφοβα και όποτε θέλει ξαναγράφεται..

 

όποιος τα 'χει ζυγίσει ήδη και πήρε την απόφασή του, δεν έχει λόγο να βρίσκεται στο συγκεκριμένο τόπικ κι αν βρίσκεται, τότε σίγουρα προσπαθεί να επηρεάσει τους υπόλοιπους. χαρακτηριστικό παράδειγμα το ζήτημα με το ίκα, το οποίο επίσης αντιμετωπίστηκε με αποδοκιμασίες, χωρίς διάθεση να εξαντληθούν όλες οι ευκαιρίες εξεύρεσης μιας μη καταστροφικής λύσης.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα καλως ή κακως η διαγραφη απο το τσμεδε δεν ειναι παιχνιδι, ουτε καρτελα στο ικα, βρηκες δουλεια και ξεκινησες, μετα απο 2 μηνες διακοπτεις και ξανα μανα. 

Περιμενω ππως και πως την μερα που θα ενοποιηθουν ολοκληρωτικα εταα και οαεε χωρις μα-μου κτλ.... δηλαδη δικαιωμα στον καθενα οποτε θελει να ανοιγει δουλεια και οποτε θελει να την κλεινει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

(από μεταφορά)

 

Καλησπερα σε ολους,

 

Ειμαι 32 χρονων, μηχανικος Η/Υ και ολα αυτα τα χρονια δουλευω ως προγραμματιστης μισθωτος ΙΚΑ. Τα τελευταια χρονια ως μερικης απασχολησης.

 

 

Τελευταια σκεφτομαι να γραφτω στο ΤΕΕ εχοντας μια μικρη οικονομικη ανεση να πληρωνω.

 

1) Τωρα που ειμαι ηδη ικα τι διαδικασια πρεπει να ακολουθησω για να μεταφερθω ως μισθωτος μηχανικος?

 

2) Υπαρχουν πλεονεκτηματα σε αυτη τη κινηση? (Πληρη Απασχοληση, Συνταξιμα χρονια κλπ). Η να κηνυγησω πληρη απασχοληση ΙΚΑ? Εδω θελω τις προσωπικες αποψεις σας.

 

3) Αν μεινω ανεργος μπορω να πληρωνω εισφορες κανονικα απο τη τσεπη μου η θα πρεπει να εχω εισοδημα απο καπου.

 

4) Κάπου διάβασα οτι μπορεις να εξαγοράσεις τα χρονια απο τη ληψη του διπλωματος μεχρι την εγγραφη στο ΤΣΜΕΔΕ. Ισχυει κατι τετοιο σημερα?

 

 

Ευχαριστω πολυ και συγνωμη αν ειναι πολυ χαζες και βασικες οι ερωτησεις.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Κατ΄ αρχάς ΤΕΕ και ασφάλιση δεν έχει καμμία σχέση.

 

Τι ακριβώς ισχύει σήμερα πολύ λίγοι γνωρίζουν (ίσως κανείς, γιατί πολλοί νόμοι, διατάξεις, διευκρινιστικές κλπ αλληλοσυγκρούονται)

 

Αυτό που σίγουρα ισχύει είναι ότι ταμείο ασφάλισης για όλους τους Έλληνες είναι ένα -το ΕΦΚΑ. (ΙΚΑ, ΤΣΜΕΔΕ, ΟΑΕΕ, κλπ καταργήθηκαν και ότι αναφέρεται σ' αυτά είναι μεταβατικό)

 

Σε 30 ή 35 χρόνια που θα πάρεις σύνταξη όλα αυτά ίσως δεν θα τα θυμάται κανείς.

 

Άποψή μου είναι να μη μπλέξεις με περιττές, γραφιοκρατικές διαδικασίες, που μάλλον δεν έχουν κανένα νόημα, μέχρι τουλάχιστον να ξεκαθαρίσουν κάπως τα πράγματα μετά ίσως από 1-2 χρόνια.. 

Link to comment
Share on other sites

ως μηχανικός υπολογιστών την άδεια του ΤΕΕ τη χρειάζεσαι μόνο σαν προσόν για το δημόσιο, δεν υπογράφεις κάτι άλλο. ασφάλιση στον έφκα μπορείς να έχεις και με μια απλή έναρξη επαγγέλματος.

 

δε βλέπω λοιπόν κανένα πλεονέκτημα.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.